28 Ocak 2019 Pazartesi

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak aynı zamanda bir hastalık belirtisi de olabilir. Bir  el tırnağı veya ayak tırnağında aşağıdaki değişikliklerden herhangi birini fark ederseniz,  bir dermatolog görme zamanı gelmiştir. 


Tırnak Renkleri ve Hastalıkları

Tırnak altında melanom
Tıbbi isim: Acral lentiginous melanom

Bir tırnak ya da ayak tırnağının yeni veya değişen koyu bir çizgisi varsa, cilt kanseri kontrolü için bir dermatolog görme zamanı gelmiştir. Bu koyu çizgi, en ciddi cilt kanseri türü olan melanom olabilir.Her koyu çizgi bir melanom değildir, ancak dermatoloğun incelemesi her zaman iyidir. Erken yakalanmış ve tedavi edilme son derece önemlidir. Büyümesine izin verilirse, tedavi daha zor hale gelir.


Tırnak Kalkması 

Tıbbi adı: onikoliz

Bir tırnak, artık tamamen tutturulmayacak şekilde kalkmaya başlarsa,  beyaz renk değişikliği göreceksiniz. Bir tırnak yukarı kalktığında, sebep genellikle:

  • Bir mantar enfeksiyonu
  • sedef hastalığı
  • Agresif bir manikürden kaynaklanan yaralanma 
  • Tırnaklarınızın altında keskin bir cisimle temizlik yaralanması olabilir. 

Bir dermatolog, kalkan tırnağı incelemelidir. Enfeksiyonu temizlemek için tedaviye ihtiyacınız olabilir. Bir dermatolog yeni tırnağın normal bir şekilde uzamasına yardımcı olacak bazı ipuçları verebilir.

Tırnak Çevresi Enfeksiyonu 


Tıbbi adı: paronişi

Kızarıklık ve tırnak çevresinde şişme varsa, bir enfeksiyonunuz olabilir. Erken tanı konduğunda, genellikle enfeksiyonları kremler ve antibiyotiklerle tedavi edebilirsiniz. Açık bir yara oluşursa, daha kapsamlı bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Tırnak Altında Enfeksiyon


Tıbbi adı: paronişi 

Yeşilimsi siyah renk vardır. Bakteriler tırnak enfeksiyonuna neden olduğunda, tırnaklaryeşilimsi siyaha dönebilir.Tedavi olmadan tırnak enfeksiyonu kötüleşir. Tedavi, acınızdan ve hassasiyetinizden kurtulabilir ve enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olabilir.

Çukur Tırnaklar 


Çukurlu tırnaklar   gibi görünen eziklere sahipseniz, bu tüm vücudunuzu etkileyen bir hastalığınızın işareti olabilir. Tırnaklarında çukurlar olan insanlar:

  • sedef hastalığı
  • Atopik dermatit
  • Alopesi areata olabilirler. 

Bir dermatolog görmek, tanı için önemlidir. Dermatologlar bu hastalıkları teşhis ve tedavi eden uzmanlardır. Tedavi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir ve hastalığın kötüleşmesini önleyebilir. 

Sarı Tırnak Sendromu 


Baz kat olmadan kırmızı oje sürmek veya sigara içmek tırnaklarınızı sarıya çevirebilir. Tırnaklarınız sararır, kalınlaşır ve büyümeyi durdurduysa, vücudunuzun içinde bir şeyin olduğuna dair bir işaret olabilir. Akciğer hastalığı ve romatoid artrit sarı tırnaklara neden olabilir. Ayrıca, tedavi gerektiren ciddi bir tırnak enfeksiyonunuz olabilir. 

Tırnakta Derin Oluklar  


Bir tırnağın uzunluğunu çalıştıran çizgiler sık ​​görülür ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Tırnağın genişliğini  hareket eden derin oluklar görürseniz, tırnaklarınızın bir süre büyümesini yavaşlatan (ya da durduran) bir şey olduğu anlamına gelir.  Bir şey tırnaklarınızın bir süre daha büyümesini durdurmasına neden olduğunda, bir boşluk görebilirsiniz. Bu durumda, tırnaklarınızda tırnaklarınızda eksik olan bir yer olacak. Bu durumun tıbbi adı onikodezistir.Ateş, yaralanma, kemoterapi veya majör stres, tırnaklarınızın yavaşça büyümesine veya büyümesini durdurabilir.  Tırnaklarınızın yavaşça uzamasına veya büyümesini durdurabilecek şeyin ne olabileceğini düşünemiyorsanız, dermatoloğunuza veya  doktorunuza başvurun. Sebebi bulup kurtulduktan sonra, tırnaklarınız normal olarak büyümeye başlar. 

Tırnakta Renk Değişimleri ve Hastalıklar 


Renk
Hastalık veya diğer sağlık problemleri
Mavi tırnak
Kan dolaşımında yeterince oksijen yok
Beyaz tırnaklar
Karaciğer hastalığı, diyabet
Soluk tırnaklar
Anemi
Yarım pembe, yarı beyaz tırnaklar
Böbrek hastalığı
Sarı tırnaklar
Akciğer hastalığı, tırnak enfeksiyonu
Gölgeli kırmızı yarı ay
Lupus, kalp hastalığı, alopesi areata, artrit, dermatomiyozit olabilir
Mavi yarı aylar
Zehirlenme belirtisi olabilir


Tırnaklarınızda veya yarı aylarda bir değişiklik görmek her zaman bir hastalığınız olduğu anlamına gelmez. Yine de, herhangi bir değişiklik fark ederseniz, bir dermatolog görmek önemlidir. Kurul onaylı dermatologlar cilt, saç ve tırnakların teşhisinde ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Değişikliğin zararsız olup olmadığını ya da tıbbi test gerektirip gerektirmediğini size söyleyecek uzmanlığa sahiptirler.


Aşağıdaki yazılarımıza da ayrıca bakarak tırnak sorunlarınıza müdahale etmede adımlar atabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...