9 Kasım 2018 Cuma

Zayıflama Çayları

Zayıflama çayları olarak yanlış bir algı bulunmaktadır. Tek başına hiç bir çay sizi zayıflatmaz eğer kilo vermenizi sağlayan bir çay varsa bunun zararlarını düşünmek zorundasınız. Genelde zayıflama çayları adı altında binlerce yanlış bilgi verilmektedir ve biz bunu düzeltmek için buradayız. Zayıflama çayları sağlık açısından da yararlı olan çaylar olarak ne işe yaradıkları ile ilgili bilgiler ayrıntılı bir şekilde aşağıda yer almaktadır,yazımız umarım yanlış bakış açılarınızı değiştirmemize olanak sunacaktır. 

En Etkili Zayıflama Çayları Nelerdir ? 

Çoğumuz bitkisel çayların sağlık için iyi olduğunu biliyoruz. Antioksidanlar ve genel sağlığı destekleyen diğer özellikler ile yüklüdür ve kanser, kalp hastalıkları vb. hastalık riskinizi azaltır. Çay içmek, metabolizmanızı artırmaya ve sisteminizi detoksifiye etmeye yardımcı olur. Çalışmalar bitki çaylarının, özellikle yeşil çay tüketmenin kilo kaybını yardımcı olabileceği ve karın yağlarına karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Zayıflama Çayları
Eğer kilo vermek için çaba gösteriyorsanız bitkisel çay tüketmek size yardımcı olabilir. Özellikle bitki çayları kalori içermedikleri içinde son derece yararlıdır.  Antioksidanlar bakımından zengin olmanın yanı sıra, çeşitli farklı otlar kullanılarak yapılan bitkisel çaylar, iştahınızı azaltmaya yardımcı olmak dışında, metabolik hızınızı artıran ve vücudun yeni yağ hücreleri oluşturmasını engelleyen anti-obezite özellikleri içerir. Aşağıda sizlere bu konularda yardımcı olacak bitki çayları hakkında bilgiler verilmiştir. 

Zayıflama Çayları İsimleri ve Etkileri 


Diyetinize artı olarak aşağıdaki çayları günlük olarak tüketmeniz, sizi daha enerjik yapmanın yanı sıra her biri ayrı özelliği ile size yardımcı olacaktır. 

Yeşil Çay


Tabi herkesin tahmin ettiği gibi yeşil çay ilk sırada yer almaktadır. Kilo kaybı için en çok tavsiye edilen içeceklerden biri olan yeşil çay, kateşinler ve Epigallocatechin gallate (EGCG) adı verilen güçlü antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar metabolizmayı hızlandırırlar ve daha fazla kilo kaybı ve azalmış karın yağlarıyla bağlantılıdırlar. Yeşil çay,  uzmanlar tarafından en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilir ve kanser önleme dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağladığına inanılmaktadır. Yeşil çay bitki Camellia sinensis'in apikal yapraklarından yapılır. 

Oolong Çayı


İsmine yabancı olsakta aktarlardan bulunabilen bu çayımız kilo vermenizde yardımcı olabilecek ve enerjik kalmanızı sağlayacak bir çayımızdır. Camellia sinensis türetilmiş, bu geleneksel Çin çayı yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırmak geliştirerek kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir. Oolong, vücudun yağ metabolize etme yeteneğini artırarak kilo kaybını artıran büyük miktarlarda kateçin içeren hafif bir çiçek çayıdır.


Hibiscus (Ebegümeci) Çayı Hibiscus sabdariffa çiçeğinin magenta renkli sakızlarından yapılmış olan hibiscus çayı, sağlığınızı birçok yönden destekleyebilecek yüksek antioksidan özellikleri içerir. Birçok çalışma, ebegümeci çayı içmenin kilo kaybını artırmaya ve obeziteyi önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu bitkisel çay ayrıca, kan basıncını düşürmeye, karaciğer sağlığını iyileştirmeye ve kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Papatya Çayı 


M chamomilla çiçeklerinden elde edilen papatya çayı antioksidanlar ve anti-obezite özellikleri de dahil olmak üzere yararlı besinlerle doludur. Çay anti-enflamatuar, antidepresan, uyku indükleyici ve anti-anksiyete özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, bu bitkisel çayın içilmesi, uykunun düzene konulmasına yardımcı olabilir, endişe ve depresyona engel olabilir, bu da aşırı yeme ve kilo almayı önleme ile sonuçlanabilir.

Nane Çayı 


Lezzetli ve ferahlatıcı bir içecek olan nane çayı, sisteminizde rahatlatıcı ve sakinleştirici etkilere sahiptir, bu da stresi azaltmaya yardımcı olur ve vücudu zinde tutar. Unutmayın, stres metabolizmanızın hızlı çalışmasını engelleyebilir ve kilo verme çabalarınızı bozabilir. Nane  çayının güçlü aroması da yağ kaybını teşvik etmek için hayati önem taşıyan iştahı bastırmaya yardımcı olabilir. Nane, mentol, menfon, hesperidin, luteolin ve eriocitrin gibi uçucu bileşikler içerdiğinden, bu çayı içmekte çeşitli yollarla sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Siyah Çay


Siyah çay, yeşil, beyaz veya oolong çaylar gibi diğer türlerden daha fazla oksidasyona uğramış bir çay türüdür.  Oksidasyon, çay yaprakları havaya maruz kaldığında meydana gelen ve siyah çayın karakteristik koyu rengine neden olan kızarmaya neden olan bir kimyasal reaksiyondur. Birçok farklı türde  siyah çay karışımları mevcuttur. (bergamotlu gibi.. )  Birkaç çalışma, kilo kontrolü söz konusu olduğunda siyah çayın etkili olabileceğini bulmuştur. Bazıları, siyah çayın potansiyel kilo verme etkilerinin, antioksidan özelliklere sahip bir bitki pigmenti olan flavonlarda yüksek olmasından kaynaklanabileceğini öne sürmektedir. Ancak, bu çalışma sadece BMI ve flavon alımı arasındaki ilişkiye bakmaktadır. Dahil olabilecek diğer faktörleri hesaba katmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Beyaz Çay


Beyaz çay diğer çay türleri arasında göze çarpmaktadır çünkü çay bitkisi hala gençken en az işlenmiş ve hasat edilmiştir.  Beyaz çay, diğer çay türlerinden çok farklı bir lezzete sahiptir. İnce, narin ve biraz tatlı tadı bulunmaktadır. Beyaz çayın yararları iyi araştırılmıştır ve bazı test tüpü çalışmalarında ağız sağlığının iyileştirilmesinden kanser hücrelerini öldürmeye kadar uzanmaktadır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, beyaz çay kilo ve vücut yağları kaybetme konusunda da yardımcı olabilir.  Beyaz çayın yağ kaybına gelindiğinde potansiyel yararlı etkilerini doğrulamak için ilave çalışmalara ihtiyaç vardır.


Bitki çaylarımız sadece kilo vermede değil yukarıda açıklandığı gibi farklı sağlık faydalarında da sahiptir. Bu açıdan Bitkisel Beslenme ve Temizlenme başlıklı yazımız size ayrıca yardımcı olabilir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...