16 Kasım 2018 Cuma

Yoga ve Sağlık

Yoga her şeyden önce bir yaşam tarzıdır. Bundan 5000 yıl önceye dayanan bir yaşam felsefesidir. Günümüzde de Hint coğrafyası kaynaklı dünya kavrayışının dini ritüelleri denebilecek hareketleri Batı dünyası egzersiz biçimi olarak tüketiyor. Tabi ki yoga bir egzersiz biçimi değil yaşam felsefesidir. Bu köklü ve yoga videolarına veya yoga kitaplarına sığdırılamayacak yoganın sağlık açısından faydalarına değineceğim. Şunu da belirterek yazıma başlamak istiyorum; yoga yapmak için çok esnek olmanız ya da başka şeyler gerekli değil. Her şey zamanla ve sırayla oluyor. İyi okumalar.

Yoga ve Sağlıklı Beslenme

Yoga ve Sağlık
Sağlıklı beslenme denildiğinde üzerine söylenen, önerilen çok fazla şey var. Elbette hiç biri söylenmek için söylenmiyor, sağlıklı beslenme önerilerinin birçoğu toplumsal, kültürel, bireysel deneyimlerden bunların araştırılmasından sonra ortaya çıkıyor.  Ancak son yıllarda beslenmeye dönük önerilerin ve reçetelerin artmasıyla ciddi bir bilgi kirliliği de oluşmuş durumda. Öncelikli olarak unutulmaması gereken şey, herkese her reçetenin uymayacağıdır. Kuşkusuz beslenme ya da sağlıklı beslenme ile ilgili bir takım prensipler çok sayıda insanın fizyolojik ve zihinsel açıdan olumlu etkilenmesini sağlıyor. Fakat sadece bir düzenli beslenme biçimi kurmak, bedenin sürekli iyi olacağı anlamını taşımaz. Bunun yanında hareketi, fiziksel aktiviteyi hayata dâhil etmek gerekmektedir.

Yoga ve Ayurvedik Beslenme


Yoga, kişiye özel, kişinin kendine alan yaratarak sürdüreceği bir pratik sunar. Beslenme ile ilgili öneriler de sunan yoga disiplininin önceliği, kişinin kendi bedenini, fizyolojisini tanıyarak, deneyimleyerek ve farkına vararak bir yöntem oluşturmasıdır. Ahimsa’yı vurgulamaktan vazgeçmeyen yoga, doğanın sunduğu besinlerin bir takım prensipleri göz önünde bulundurarak alınmasını önerir.
Yoga, ayurvedik beslenme ile yan yana anılır. Ayurveda gıda üzerine bir perspektif kazandırır. Yediğiniz her şeyi bir süzgeçten geçirerek veya sağlığınıza iyi gelecek bir öneriler zinciri sunar. Ayurvedik tıpta da, tüm tedavilerin yaklaşık yüzde ellisini gıda ve beslenme oluşturmaktadır. Bu yaklaşım, sağlık ve dinginlik adına besinlerin gücünü göstermektedir.
Ayurvedik beslenme öncelikle, gıdaların istek ve arzulardan kaynaklanan bir zevkten çok daha fazlası olduğu anlayışına dayanır. Ayurvedik beslenme yaklaşımı, yiyeceklerin seçilimini, nasıl hazırlandıklarını, nasıl tüketildiğini, neye yaradıklarını ve hatta yediklerimizle ilgili niyetimizi kapsar.
Yoga ve ayurvedik beslenme, rutinin, alışkanlıkların değişimini sağlayarak, yaşamda daha büyük bir denge kurmaya yardımcı olur.

Yoga ve Ruh-Zihin Sağlığı

Zamanın hızı yavaşlamamıza engel olurken, ruhsal ve zihinsel olarak da yıpranmamıza neden olabiliyor. Biz ise zamanın koşturmacası içerisinde kendimizden nelerin gittiğinin pek farkında olamayabiliyoruz. Hep yetişilmesi gereken bir yerler ya da bir şeyler olduğu muhakkak ancak bedenen ve zihnen bunu tolere edebilmemize yardımcı olabilecek araçları da bazen es geçiyor ya da gözden kaçırabiliyoruz. Bu hız, her şeyi başarma hissini ve hırsını da körüklüyor. Her şeyin hızlandığı ve buna zorunlu olarak ayak uydurduğumuz bir çağda, yoga, ‘yavaşla’ diyor; bir an olsun dur ve kendine bak, baktığın yerden yavaşça akıt her şeyi. Yogik uygulamalar, pratikler neyi ne kadar iyi ve hızlı yaptığına bakmak yerine, ne kadar yavaşlayabildiğine, içinde kalıp-kalamadığına, yapamadığın her şeye izin vermen ve sabretmen gerektiğine ilişkin telkinde bulunur. Bedenine, zihnine, ruhuna günlük yaşamda baktığından daha başka bir yerden bakmanı sağlayabilecek olanağı sunar.

Yoga ve Kendine Güven

Yoga öğretmeni ve psikoterapist Ashley Turner, psikolojik ve duygusal iyileşmenin yanı sıra kendine güven, ilişkiler ve daha pek çok konuyla ilgili sorunları çözmede yoganın önemli bir yardımcı olabileceğini belirtiyor. Modern toplumda yoga, genellikle bir fiziksel egzersiz biçimi olarak düşünülse de, geleneksel olarak yoga pratiği, duruş ve fiziksel egzersizler, nefes düzenleme teknikleri, dikkat kontrolü ve meditasyon pratiği ile farkındalığın artırılmasını içeren çok bileşenli bir disiplindir. Bu uygulamalara genellikle “yoga yaşam tarzı” uygulamalarında farklı bir psikoloji ve felsefe eşlik eder. Tarihsel olarak, yoga pratiği, ruhani ilerlemeyi hedefleyen ve bu bileşen uygulamalarının ideal bir durum yaratmayı amaçladığı manevi bir disiplindir. Psikofizyolojik sağlık ve bilinci desteklemek için beden ve zihnin optimal işleyişi olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, modern toplumda, bu yoga uygulamalar, fiziksel uygunluk, psikolojik sağlık ve fiziksel rahatsızlıklar için terapötik bir müdahale ya da “yoga terapisi” olarak adlandırılan bir uygulamada sıklıkla kullanılmaktadır. Yoganın bu yöndeki kullanımları ve yapılan araştırmalar, uluslararası kamuoyunda oldukça yoganın bu yönüyle popüler hale gelmesini sağlamıştır. Yoganın terapi olarak sistematik kullanımı için kanıtlanmış kanıtlar Hindistan’da 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmaktadır ve yoga terapisinin popülaritesi hem Hindistan’da hem de uluslararası alanda istikrarlı bir şekilde artmıştır. Yoga uygulamasının psikofizyolojik yararları üzerine yapılan bilimsel araştırmalar da 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. Giderek yaygınlaşan araştırmalar, yoga uygulamasının en tutarlı ve tekrarlanabilir etkilerinden bazılarının stres azaltma, duygu düzenleme, iyileştirilmiş duygu durumları içerdiğini ortaya koymuştur. İyi olma, daha iyi bilişsel işlev, gelişmiş solunum fonksiyonu, geliştirilmiş fiziksel esneklik, kas gücü ve nöromüsküler performans açılarından da yoga ele alınmıştır. Çalışmalar, özellikle de stres ve ruh haliyle ilgili olanlar, çok çeşitli bozuklukların şiddetine katkıda bulunan temel risk faktörlerini veya katkıda bulunanları ele almış ve bunları, yoganın terapötik yararı açısından incelemiştir. Bununla birlikte, spesifik yoga uygulamalarının, anksiyete ve depresif bozukluklarda meditasyon pratiği ile özel bir etkililiğe sahip olabileceğine inanılmaktadır. Dahası, yoga pratiğinin fiziksel ve zihinsel zindeliğin genel olarak artması, birtakım dolaylı yollarla hastalık şiddetinde ek bir azalma sağlayabileceği yönünde sonuçlar ortaya koyulmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...