4 Kasım 2018 Pazar

Sağlıklı Zayıflama

Herkes hayatının bir döneminde veya büyük bir kısmında kilolu olabilmektedir. Fakat bazı insanlar bu kilolarından kurtulmak için gerçekten çaba harcamaktadır. Bizler bu çabalarınızı boşa çıkarmamak ve sağlığınızı koruyarak kilo vermeniz için size bazı bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler genel bilgiler olmakla beraber herkesin bir diyetisyen ile görüşüp uygun bir diyet listesini kendine hazırlaması yerinde olacaktır. Sağlıklı zayıflama için aşağıdaki yazımızı okumaya devam edin ve daha fazla bilgi edinin. 

Sağlıklı Zayıflama Nasıl Olmaktadır ?  


Herhangi bir diyet kitabı alabilir ve istediğiniz tüm kiloları başarılı bir şekilde kaybetmek için tüm cevapları  arayabilirsiniz. Bazıları, anahtarın daha az yemeyi ve daha fazla egzersiz yapmayı, diğerlerinin ise düşük yağ oranı almanın gerektiğini,bir diğerlerinin ise karbonhidratı kesmeyi önermektedir.

Sağlıklı Zayıflama
Gerçek şu ki, kalıcı sağlıklı kilo kaybında tek diyet herkese uyar çözümü yoktur. Vücudumuz genetik ve diğer sağlık faktörlerine bağlı olarak farklı yiyeceklere farklı tepki verdiğinden, sizin için işe yaramayacak olan şey başkası için fevkalade olduğu bir gerçektir.  Sizin için doğru olan kilo verme yöntemini bulmak muhtemelen zaman alacaktır ve sabır, bağlılık ve farklı yiyecekler ve diyetler ile bazı denemeler gerektirir.

Bazı insanlar, kalori sayma ya da benzer kısıtlayıcı yöntemlere iyi tepki verirken, diğerleri kilo verme programlarını planlamada daha fazla özgürlüğe sahip olmalarına daha iyi tepki verir. Sadece kızarmış yiyeceklerden kaçınmak veya rafine edilmiş karbonhidratlarda kesmek için özgür olmak onları başarıya ulaştırır. Öyleyse, başka biri için çalışan bir diyet sizin için işe yaramıyorsa iradenizi yitirmeyin. Ve diğer diyet yöntemlerini de deneyin. 

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir ? 

Bazı uzmanlar kilonuzu başarılı bir şekilde yönetmenin basit bir denkleme dönüştüğüne inanır: Eğer yaktığınızdan daha az kalori alırsanız, kilo verirsiniz. Kolay geliyor, değil mi? Öyleyse neden kilo kaybetmiyorsunuz?  Kilo kaybı zamanla doğrusal bir olay değildir. Kalorileri kestiğinizde, ilk birkaç hafta için kilo verebilirsiniz, örneğin bir şeyler değişir. Aynı sayıda kalori yiyorsunuz ama daha az kilo veriyorsunuz ya da hiç kilo almıyorsunuz. Çünkü kilo verdiğinizde su ve yağ dokusu ile aynı zamanda yağ kaybedersiniz, metabolizmanız yavaşlar ve vücudunuz başka şekillerde çalışır. Dolayısıyla, her hafta kilo vermeye devam etmek için kalorileri azaltmaya devam etmeniz gerekir.

Bir kalori her zaman bir kalori değildir. Örneğin, yüksek fruktozlu mısır şurubu 100 kalori almak, vücudunuzda 100 kalori brokoli yemekten daha farklı bir etkiye sahip olacaktır. Kilo kaybı için gerekli olan hile, kalori ile dolu yiyecekleri boşaltmaktır, ancak sizi tam olarak tok hissettirmez (şeker gibi) ve onları kalori (sebze gibi) olmadan doldurmanızı sağlayan yiyeceklerle değiştirmez. Birçoğumuz her zaman açlığı tatmin etmek için yemek yemiyoruz. Ayrıca yiyecekleri rahatlatmak ya da stresi azaltmak için aç kalıyoruz  ki bu da kilo verme planını hızlı bir şekilde azaltabilir. Peki bu durumda ne yapmalısınız? Neleri kesebilir ve çok aç hissetmeden kilo verebilirsiniz. 

Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?


Kilo çok fazla kalori tüketmek  vücuttaki karbonhidratları tükettikten sonra yağ biriktirir,  özellikle de insülin hormonunun rolüyle. Yemek yediğinizde, yiyeceklerden gelen karbonhidratlar kan dolaşımınıza glikoz olarak girer. Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için, vücudunuz her zaman bu glikozu bir yemekten sonra yağ yakmadan yakar.

Karbonhidrat açısından zengin bir yemek yerseniz (örneğin bir  makarna, pilav, ekmek veya patates kızartması), vücudunuz tüm bu glikozun kanınıza karışmasına yardımcı olmak için insülin salgılar. Kan şekerinin seviyesini düzenlemenin yanı sıra, insülin iki şeyi de yapar: Yağ hücrelerinizin yağ yakmasını önler, çünkü yakıt olarak yanmasını önler (çünkü önceliği glikozu yakmaktır) ve her şeyi saklamak için daha fazla yağ hücresi yaratır. Sonuç, kilo almanız ve vücudunuzun artık yakmak için daha fazla yakıt gerektirdiğinden, daha fazla yersiniz. Bundan kaynaklı sağlıklı bir kilo verme yöntemi olarak karbonhidratların kesinlikle çok aza indirilmesi gerekir.

Merak edenler için; Dukan Diyeti

Düşük karbonhidratlı diyetlerin çoğu, karbonhidratı protein ve yağla değiştirmeyi savunur; bu da sağlığınız üzerinde uzun süreli olumsuz etkiler yaratabilir. Düşük karbonhidratlı bir diyet yapmayı denerseniz, yağsız et, balık ve vejeteryan protein kaynakları, az yağlı süt ürünleri ve bol miktarda yeşil yapraklı sebzeler yemeyi seçerek risklerinizi azaltabilir ve doymuş ve trans yağ alımını sınırlandırabilirsiniz. 

Diğer bir konu yağ tüketimi konusudur. Tüm yağlar kötü değildir. Sağlıklı veya “iyi” yağlar , aslında kilonuzu kontrol etmenize, ruh halinizi yönetmenize ve yorgunlukla mücadele etmenize yardımcı olabilir. Avokado, fındık, zeytin yağı ve yağlı balıkta bulunan doymamış yağlar  sağlıklı yiyecekleri yemeyi kolaylaştırabilir ve diyetinizin genel kalitesi arttırabilir.  Akdeniz diyeti iyi yağlar ve taze meyve ve sebzeler ile dolu son derece sağlıklı bir diyettir.   

Sağlıklı Beslenme ve Zayıflama


Kalorileri kesseniz bile, bu mutlaka daha az yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Meyve, sebze, baklagil ve kepekli tahıllar gibi yüksek lifli gıdalar hacimce daha tok tutar ve sindirilmek için daha uzun süre gerekir. Bunlar hem sağlıklı besinler hem de  kilo kaybı için idealdir. Genelde istediğiniz kadar taze meyve ve nişastalı sebzeler tüketmeniz yeterlidir. Kalori üzerinde aşırıya kaçmadan  kendinizi tok olarak hissedeceksiniz.   Düşük şekerli  meyveleri diyetinize - yaban mersini, çilek,  muz- ekleyin. Tatlılığın tadını çıkaracaksınız ve daha az kalori, daha az şeker ve daha fazla lifle doyacaksınız.Marul, domates, lahanası, salatalık ve avokado gibi sağlıklı vejetaryen seçenekler ekleyerek sandviçleri tüketebilirsiniz.  Aslında geleneksel yemek modellerine geri dönmeniz yeterlidir. Doğal meyve ve sebzeler buna dahildir.Tabi yapmanız gereken başka bir şey daha vardır; egzersiz. 

Sağlıklı Kilo Kaybı için Egzersiz 

Kilo kaybının egzersiz yardımının derecesi tartışmaya açıktır, ancak faydalar kalori yakmanın ötesine geçmektedir. Egzersiz metabolizmanızı artırabilir ve enerjik olma durumunuzu artırabilir ve şu andan itibaren faydalanabileceğiniz bir şeydir. Bir yürüyüşe çıkın,  hareket edin ve kilo verme programınızdaki diğer adımları çözmek için daha fazla enerji ve motivasyona sahip olmanıza yardımcı olur.  Uzun bir antrenman gerekli değildir ve genelde bu anlayış sizin egzersiz yapmanızı engeller.  Günlük 10 dakikalık üç egzersiz son derece yeterlidir ve merdivenleri asansöre tercih etmeniz, işinize bir durak önce inmeniz yeterlidir.  Sevdiğin egzersizi bulun ve onu günde 20-30 dk yapın. Bir arkadaşınızla birlikte dans etmeyi, bisiklete binmeyi,  evcil hayvanınız ile yürüyüş yapmayı, bir basketbol maçı oynamayı düşünün ve  keyfini çıkarın. 


Sağlıklı kilo vermek uzun bir süreçtir ve zamana yaymak kötü bir durum değildir. Bu açıdan yazımız tabiki eksikleri vardır ama bizim sizlere aktarmaya çalıştığımız kilo vermek çok zor ve sıkı bir disiplin işi değildir. Zamana yayın ve kendinizi üzmeyin. 

Yazımızı okuduğunuz için ayrıca teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Yarımcı olması için ayrıca ; Kilo Vermek Kabus Değil

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...