9 Kasım 2018 Cuma

Diyet ve Diyetisyen

Diyet ve diyetisyen kavramları yaygın olarak bilinmekle beraber, konu hakkında az görüşü olan insanlarımızın zayıflarken tecrübesiz diyetler öneren diyetisyenlere denk gelmesinden kaynaklı bizler de bu konu hakkında genel görüşlerimizi paylaşacağız.Bu yazımız size İzmir, Ankara,Antalya ve diğer büyük şehirlerimizde diyetisyene giderken umarım bir fikir oluşturacaktır. İyi okumalar dileriz.

Diyet Nedir ?

Diyetisyen
Bir diyet dengeli ve sağlıklı beslenme dayalı olmalı ve bu sayede vücudunuzun düzgün çalışması için gereken besinleri  size sağlamalıdır. Diyet aç kalmak demek değil, daha sağlıklı beslenerek kilo vermek veya almaktır. Diyetinizden uygun beslenmeyi elde etmek için, günlük kalorilerinizin çoğunluğunu aşağıdaki gibi tüketmelisiniz:

 • taze meyveler
 • taze sebzeler
 • kepekli tahıllar
 • bakliyat
 • Fındık
 • yağsız proteinler

Bir gıdadaki kalori miktarı, o gıdada depolanan enerji miktarının bir ölçüsüdür. Vücudunuz yürüyüş, düşünme, nefes alma ve diğer önemli işlevler için besinlerden kalori kullanır.  Ortalama bir insan kilolarını korumak için her gün yaklaşık 2,000 kalori tüketmelidir. Bununla birlikte, bir kişinin belirli günlük kalori alımı yaşlarına, cinsiyetine ve fiziksel aktivite düzeyine bağlı olarak değişebilir. Erkekler genellikle kadınlardan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar ve egzersiz yapan kişiler, yapmayan insanlardan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar.  Günlük kalorilerinizin kaynağı, tükettiğiniz kalori miktarı kadar önemlidir.  Şekerler ve katı yağlar, gelen kalori olarak boş kalori tanımlayan gıdalardır ve bunları tüketmemek önemlidir. Diyette Nelere Dikkat Etmelisiniz? 


Dengeli bir diyet önemlidir çünkü organlarınız ve dokularınız etkili bir şekilde çalışmak için doğru beslenmeye ihtiyaç duyarız. İyi beslenmeden, vücudunuz hastalık, enfeksiyon, yorgunluk ve kötü performansa daha yatkın hale gelmektedir. Yetersiz bir diyete sahip olan çocuklar, büyüme ve gelişim sorunları ile zayıf eğitim performans riskini taşırlar ve kötü beslenme alışkanlıkları yaşamlarının geri kalanı boyunca devam edebilir.  

Dengeli Bir Diyet Nasıl Yapılır?

Dengeli bir diyet özünde olan gıdalar vitamin, mineral ve sağlıklı yağ barındırır. Ayrıca düşük şeker de barındırmaktadır . Aşağıdaki gıda grupları dengeli beslenmenin önemli parçalarıdır.

 • Büyük bir beslenme kaynağı olmasının yanı sıra, meyveler lezzetli aperatifler yapar. Bölgenizde mevsim meyveleri seçin. Onlar daha taze ve besinleri sağlıyorlar.Meyveler şekerlidir . Bu şeker doğal olsa da, meyveler eklenmiş şekere sahip diğer yiyeceklerden daha iyi bir seçim olabilir. Şeker alımınızı izliyorsanız veya şeker hastalığı gibi bir durumunuz varsa, düşük şekerli meyveleri tercih edebilirsiniz.  
 • Sebzeler temel vitamin ve mineral kaynağıdır. Koyu, yapraklı yeşillikler genellikle sağlıklı beslenmeyi içerir ve her öğünde yenebilir. Çeşitli sebzeler yemek , tüm sebzelerin sağladığı bol besinleri elde etmenize yardımcı olacaktır. 
 • Bununla birlikte tam tahıllar, gövde dahil olmak üzere tüm tahıl kullanılarak hazırlanır. Çok daha fazla beslenme sağlarlar. Beyaz ekmeklerden ve makarnalardan tam tahıllı ürünlere geçmeyi deneyin. 
 • Etler ve balık temel protein kaynağıdır, uygun kas ve beyin gelişimi için gerekli olan bir besin maddesidir. Yağsız et, tavuk, balık , kuzu eti ve sığır eti gibi az yağlı etler en iyi seçeneklerdir.  
 • Kuruyemişler iyi bir protein kaynağıdır ve diğer pek çok sağlık yararının yanı sıra lif ve diğer besin maddelerini içerir.  
 • Süt ürünleri, kalsiyum , D vitamini ve diğer gerekli besinleri sağlar. Bununla birlikte, bunlar aynı zamanda önemli yağ kaynaklarıdır, bu nedenle tam yağlı peynirlerin küçük bölümlerini ve az yağlı veya yağsız süt ve yoğurt seçmek en iyi olabilir. Keten tohumu , badem veya soya fasulyesi gibi bitki bazlı sütler , tipik olarak, kalsiyum ve diğer besinler ile takviye edilir ve bu da onları ineklerden süt ürünlerine mükemmel bir alternatif haline getirir. 
 • Yağlar idareli olarak kullanılmalıdır. Salata sosu ve mayonez gibi yağ içeren ürünlerin düşük yağlı ve düşük şekerli versiyonlarını tercih edin. Zeytinyağı gibi iyi yağlar, diyetinizde yağlı sebze yağının yerini alabilir. Derin yağda kızartılmış yiyeceklerden kaçının çünkü bunlar çok sayıda boş kalori içerir. 

Eğer diyet ilgili sorularınız varsa veya kilo ya da yeme alışkanlıklarını değiştirmek için ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza veya bir diyetisyen ile bir randevu almalısınız. Genel sağlığınızı desteklerken ihtiyaç duyduğunuz besinleri almanıza yardımcı olacak diyet değişiklikleri önerebilirler.

Diyetisyen Nedir ? 


Diyetisyenler, gıda ve beslenme bilgileri sağlar ve insanları sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Beslenme ile ilgili konular hakkında tavsiyelerde bulunurlar ve diyabet, kalp hastalığı, aşırı kilo ve obezite, kanser, gıda alerjileri ve intoleranslar gibi durumların yönetilmesine yardımcı olmak için diyetleri değiştirebilirler.

Sınırlı beslenme eğitimi almış kişiler tarafından kullanılabilecek 'diyetisyen' ve 'beslenme uzmanı' terimlerinin kullanımını kontrol eden kurallar bulunmamaktadır. Her zaman bir diyetisyen veya beslenme uzmanının niteliklerini sormanız gerekir  Diyetisyenler, uzman beslenme ve diyet tavsiyesi verebilecek niteliklere ve becerilere sahip profesyonellerdir. En yeni bilimsel bilgileri ne yiyeceğine dair pratik tavsiyelerde bulunurlar. 

Diyetisyenlerin Fiyatı 

Devlet hastanelerinde çalışan diyetisyenler ücretsizdir ve halk sağlığı merkezleri durumunuza bağlı olarak küçük bir ücret talep edebilir. Özel olarak uygulanan diyetisyenler ilk danışma için  100-200 civarı para alabilir.Bazıları program yaparken 2000-10000 arası para istemektedir ve sizi düzenli takip ederler. Kocaeli,İzmir,Gaziantep,Ankara,İstanbul ve Antalya gibi büyük şehirlerde diyetisyenlerin ücreti daha fazla olabilir. Buna nazaran Isparta, Malatya,Kahramanmaraş,Aydın ... gibi şehirlerimizde çok daha uygun fiyata diyetisyen bulabilirsiniz.  Birçok özel sağlık fonu bu hizmetler için indirim sağlar ve bazı diyetisyen randevuları kısmen veya tamamen sigorta kapsamındadır, ancak bunun için doktor tavsiyesine ihtiyacınız olacaktır.


Yazımız burada sona ermektedir. Blog sayfamızdaki diğer zayıflama ve sağlıklı kilo alma önerileri barındıran yazılarımıza bakabilirsiniz.Bunların bazıları aşağıda örnek olması açısından sizlere sunulmaktadır. 

Bölgesel Zayıflama
Sağlıklı Kilo Alma

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...