8 Ekim 2018 Pazartesi

Zeytin Yağının Faydaları

Zeytinyağı, hepimizin bildiği gibi, esas olarak Akdeniz bölgesinde bulunan zeytin ağacı ekinlerinden elde ettiğimiz önemli bir meyve yağıdır. İnsanlık tarafından yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Tıbbi amaçlı olarak ve kozmetik katkı maddeleri olarak, pişirme amaçlı, kozmetik ürünler ve sabunlar geliştirmek için kullanılır. Ayrıca yakıt ve aydınlatma lambaları için de kullanılabilir.

Zeytin Yağı Türleri 

Zeytin yağının farklı türleri bulunmaktadır. 

Sızma Zeytinyağı: Bu çeşit, düşük asit içeriği ile yemek pişirmek için kullanılır. Bu çok daha iyi bir çeşittir ve zeytin meyvesine soğuk pressleme yöntemi ile yapılır. 
Saf Zeytin Yağı: Bu tip, rafine ve bakire yağların birleşimidir. Oldukça asidik bir içeriğe sahiptir.
Lampante Yağı: Bir yakıt olarak kullanılır ve yemek pişirmek için önerilmez.

Zeytin Yağı Besin Değerleri

Zeytin Yağının Faydaları
Zengin antioksidanlardan  K vitamini ve E vitamini barındıran zeytinyağı çok iyi bir beslenme profiline sahiptir. Oleik asit ve palmitoleik asit gibi mono-doymuş yağlara sahiptir, bu yağda toplam yağ asidi sayısının 10 gramdır. Zeytinyağı da karbonhidrat ve kolesterol içermez, böylece kalp hastalıkları riskini azaltır. Bu yağın kalori miktarı, 1 çorba kaşığı zeytin yağında yaklaşık 120 kaloridir.

Zeytin Yağının Faydaları

 • Zeytinyağında bulunan ana yağ türü, tekli doymamış yağdır (MUFA). MUFA'ların toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyenizi düşürdüğü ve ayrıca kan pıhtılaşmasını normalleştirdiği de bulunmuştur. LDL kolesterolünüzü düşürmek, arterlerinizin daha az tıkanacağı anlamına gelir ve bu da kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.  
 • Zeytinyağı, hepsi güçlü antioksidanlar olan E vitamini, karotenoidler ve fenolik bileşikleri içerir. Bu antioksidanların vücuttaki serbest radikallerin zarar vermesini azaltmaya yardımcı olduğu söylenir. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelere bağlanan ve bir negatif zincir reaksiyonu başlatan, kan damarlarına zarar verebilen, DNA'ya zarar verebilen ve kansere yol açabilecek genlerde değişiklikler yaratabilen tek sayıda elektronlu atom gruplarıdır. 
 • Tıpkı MUFA'ların kalbin sağlığından sonra nasıl göründüğü gibi, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağlar da yüksek miktarda omega-3 adı verilen esansiyel yağ asidini (EFA) içerir. Omega-3 ve MUFA'ların kan basıncını düşürmeye yardımcı olarak kalbin sağlıklı kalmasına yardımcıdır. Bir EFA olarak adlandırılır çünkü beden kendi başına bunu üretemez ve bu yüzden onu besin kaynaklarından elde etmeliyiz. 
 • Son zamanlardaki araştırmalara göre, zeytinyağının fiziksel sağlık yararlarının yanı sıra duygusal  olarak da son derece yararlıdır.12.000'den fazla insanı kapsayan bir çalışma yürütülmüş ve daha yüksek oranda zeytinyağı ve çoklu doymamış yağ içeren bir diyetin daha düşük bir akıl hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur.  
 • Zeytinyağı alımının, kandaki kalsiyum miktarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar artmaktadır , bu da kemik yoğunluğu üzerinde olumlu bir etkisi olabilir, bu nedenle osteoporozun gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. 
 • İlk çalışmalar zeytin yağı özütünün (oleocanthal)  Alzheimer hastalığı ve bilişsel gerileme riskinden koruyabildiğini ve bu durumun sıklıkla yaşlanma ile birlikte gelebileceğini göstermiştir. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak zeytinyağının Akdeniz diyetinin bir parçası olması bilinmektedir (aynı zamanda sebze, meyve ve balıkta da yüksek olma eğilimindedir) ve bu diyetin Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.  
 • Sızma zeytinyağının, non-steroid anti-inflamatuar ilaçların etkisini taklit ettiği ve romatoid artrit gibi durumlara yardımcı olduğu bulunmuştur. Bileşik oleokanttan, iltihap önleyici enzimleri ve Alzheimer riskini inhibe edebilir. Romatoid artrit ile ilgili olarak çalışıldığında, araştırmacılar bileşiğin hem kronik inflamasyon hem de akut inflamatuar süreçler üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır. 

Zeytin Yağının Cilde Faydaları

Zeytinyağı, enflamasyonu, sivilce ve cilt kuruluğunu tedavi ederek cilt sağlığını iyileştiren E vitamini içerir. Aynı zamanda cilt elastikiyetini ve rejeneratif özelliklerini geliştirir. Anti-oksidanlar, mineraller ve iyi yağlar, serbest radikallerle savaşır ve sırasıyla sağlıklı ve daha dolgun cildi kolaylaştırır. 

 • Zeytinyağı (2 çorba kaşığı) ve limon suyu (1 çorba kaşığı) ve bir deniz tuzu ile yapılmış bir yüz maskesi cildinizi canlandırabilir ve sarkma ve diğer yaşlanma belirtilerini önleyebilir. Yüzünüze iyice masaj yapın ve rejimi haftada en az üç kez tekrarlayın. Bu size anlık sonuçlar verecektir. 

Zeytin Yağı ile Tırnak Bakımı

Tırnaklarınız cildiniz kadar dikkat gerektirir, zeytinyağı 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı içine daldırın ve tırnaklarınıza sürün, zeytin yağındaki E vitamini kuru kırılgan tırnaklarınızı hayata döndürmeye yardımcı olur. Zeytinyağındaki E vitamini, tırnak sağlığı için mükemmel olabilir. 

Saç İçin Zeytin Yağı

 • Zeytinyağı saçınızı nemlendirir ve saç derisini tahriş eder, bu da kepeği daha da azaltır. Sadece bir fincan zeytinyağı ısıtın ve özellikle saç derisi ve uçları üzerinde cömertçe masaj yapın. 20 dakika bekletin, saçınızı hafif şampuanla durulayın. 
 • Zeytinyağının saçın yumuşatılması ve güçlendirme özellikleri dünya çapında hızla tanınmaktadır. Cildinizi nemlendiren zeytinyağı (1/2 çay kaşığı), bal (2 yemek kaşığı) ve protein açısından zengin bir yumurta sarısı ile cansız kilitlerinizi tekrar yaşayın. Pürüzsüz bir macun elde etmek için malzemeleri iyice karıştırın. Macunu saçınıza sürün ve yirmi dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile durulayın. Haftada iki kez rejimi takip edin.
 • Zeytinyağı, saçınızı güçlü kılan ve saç dökülmesini önleyen E Vitamini açısından zengindir. Düzenli olarak zeytinyağı ile masaj yapmak da bölünmüş uç problemlerini çözebilir.
Bir çok bitkisel yağ saçlarınızı, cildinizi ve sağlığınızı korumak için etkilidir.  Bu yağlar arasında  özellikle yaz aylarında bronzlaşmanıza yardımcı olan Kakao Yağı bulunmaktadır. Cildin güneşten korunması genel sağlık açısından son derece önemlidir. Umarım yazımız bu açıdan yardımcı olur. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...