14 Ekim 2018 Pazar

Üzüm Çekirdeği Yağı Hakkında Her Şey

Üzüm çekirdeği yağı çok popülerdir ve yemek yaparken, kozmetik ve  sağlığı korurken çeşitli amaçlar için kullanılır. Bu yağın ana bileşenleri üzümdür. Bu yağ flavonoidler, E vitamini, linoleik asit, oligomerik proantosiyanidin ve polifenollerle doludur. Kanser, kardiyovasküler sağlık, obezite ve böbrek problemleri ile başa çıkmaya yardımcı olur. Ayrıca ödem, artrit, kırışıklıklar, akne, yaşlılık lekeleri, kuru veya kaşıntılı deri, çatlamış dudaklar, çürükler, yaralar, varisler,  hemoroidler, erken yaşlanma, kilo kaybı, adet öncesi sendromu, kepek, stres, kardiyovasküler rahatsızlıklar, siğiller, saç dökülmesi, hipertansiyon, ateroskleroz, diyabet, yüksek kolesterol düzeyleri, katarakt, görme bozukluğu, maküler dejenerasyon ve daha birçok sorununuz için yardımcı olabilmektedir. 

Soğuk Press Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, ekstraksiyon ve soğuk presleme ile üzüm çekirdeğinden elde edilen açık sarı renkli  yağdır. Prosiyanidolik oligomerler olarak adlandırılan güçlü antioksidan bileşiklere sahip bir endüstriyel üründür. Besin maddelerinde düşüktür, ancak omega-6 yağ asitlerinde yüksektir. Bu yağ için sağlık iddiaları sözde yüksek miktarlarda besin, antioksidan ve çoklu doymamış yağlara dayanmaktadır.

Tipik olarak, üzüm çekirdeği yağı iki geniş kullanım kategorisine sahiptir: mutfak veya kozmetik. Kullandığınız türden (ister gıda sınıfı olsun olmasın), üzüm çekirdeği bir şekilde size veya başkasına  yarar sağlayabilir.  Üzüm Çekirdeği Yağının  Faydaları 

 • Eğer hipertansiyona genetik yatkınsanız ya da hipertansiyonu sınırlayan risk faktörlerine sahipseniz, hayatınızda bir fikstür olmasını önlemek için değişiklikler yapmanız gerekir. Üzüm çekirdeği yağı, çeşitli fenolik bileşiklerin yanı sıra omega-6 yağ asitlerine de sahip olan besinsel olarak yoğun bir içeriktir. Omega-6 yağ asitleri genel olarak pro-enflamatuar olarak kabul edildiğinden kötü olarak görülsede vücudun ihtiyacı vardır.  Bu durumda, yararlı yağ asidi, anti-enflamatuar etkilere sahip olan ve kan damarlarının yapılarında negatif değişikliklere neden olmasını önleyebilen gamma-linoleik asittir (GLA).  Birçok ilaç tansiyon yönetiminin bu yönüne değinmediğinden kan damarı değişimleri, dirençli hipertansiyonun önemli bir kısmını oluşturur. Gıda sınıfı üzüm çekirdeği yağı tüketimi bu soruna karşı size kesinlikle yardımcı olabilir. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren birçok gıda, C vitamini seviyeleri sayesinde bunu yaparken, üzüm çekirdeği yağında C vitamini bol miktarda bulunur. Üzüm çekirdeği ekstresinin tek bir çay kaşığı porsiyonu, bu vitaminin RDI'sinin yaklaşık% 33'ünü sağlar.  
 • Alzheimer hastalığı bilinen hiçbir tedaviye sahip olmayan ilerleyici bir dejeneratif beyin hastalığıdır, ancak  yaşam tarzı değişiklikleri ve diyet ile bunu geliştirme riskinizi en aza indirebilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı, beyinde, hastalığı hızlandıran proteinlerin birikmesini dengelemeye yardımcı olan anti-enflamatuar özellikler göstermiştir.   
 • Üzüm çekirdeği yağı, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede mükemmel bir etkiye sahip olan, aynı zamanda proantosiyaninlerin varlığından dolayı, çok doymamış yağ asitleri (PUFA'lar) açısından zengindir. PUFAlar, özellikle trigliseritler ve LDL olmak üzere kolesterol seviyelerini düşürürken, proantosiyaninler, kan damar duvarlarında aterosklerotik plakların birikmesini destekleyen LDL'nin oksidasyonunu azaltmaya yardımcı olur. 
 • Şişme,  iltihaplanma sürecinin bir sonucu olabilir veya bazen anormal sıvı tutulmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Neyse ki, üzüm çekirdeği yağı  şişmesini hafifletmeye yardımcı olabilir. Birincisi, venöz yetmezlik vakalarında (zayıf geri dönüş nedeniyle ekstremitelerde kan havuzları olduğunda), üzüm çekirdeği yağı, bacakların ödemini azaltmaya ve venöz dönüşü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, üzüm çekirdeği yağı, artrit koşullarında veya pro-enflamatuar cilt bozukluklarında olduğu gibi bir bağışıklık bileşenine sahip olan şişmeyi hafifletmek için harika bir şekilde çalışır. 
 • Testosteron , erkeklerde özellikle önemli olan en önemli seks hormonlarından biridir.  Bununla birlikte, üzüm çekirdeği yağı yararı, bir anti-aromataz etkisine sahip olduğu için erkeklere bu konuda yardımcı olabilir. Aromataz, erkeklerde testosteronu östrojene dönüştüren enzimdir; bu normal, ancak çoğu zaman istenmeyen bir süreçtir. Bu özellikle, daha yüksek dönüşümleri olan ve normal testosteron değerlerinden daha düşük olan obez erkeklerde geçerlidir. Üzüm çekirdeği yağı düzenli olarak tüketilmesi, bu hormonal dönüşümün çoğunu önleyebilir ve daha fazla testosteronun, erkek sağlığının birçok yararlı yönüne damlayan fizyolojik işlevlerini yerine getirmesini sağlar. 
 • Kanser gelişimini destekleyen bir numaralı faktör zayıf yaşam tarzı durumudur. Bu, serbest radikal hasarı ve inflamasyonu artıran ve hücresel mutasyonların artmış sıklıkta ortaya çıkmasına neden olan yüksek derecede işlenmiş gıdaların tüketilmesini içerir. Üzüm çekirdeği yağı, E vitamini ve linoleik asit gibi yüksek oranda anti-inflamatuar bileşikler sayesinde kansere yol açan ve kanserli değişiklikleri başlatan erken hal hücresel mutasyonların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bu zararlı süreçleri azaltır.

Cilt için Üzüm Çekirdeği Yağı 


Üzüm çekirdeği yağı cilde faydalarının birçoğu, E vitamini ve omega-6 yağ asidi içeriğinden kaynaklanabilir. Serbest radikaller ve güneş, rüzgar ve kirlilik gibi çevresel faktörler cildinize zarar vermektedir. Bu durumlar yaşlanma belirtilerini artırabilir ve kuru cilde ve renk değişikliğine neden olabilirler.E Vitamini, serbest radikallere karşı savaşır, bu nedenle diyetinizde tüketildiğinde cildinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı faydalar, doğrudan cildinize üzüm çekirdeği yağı şeklinde uygulandığında da meydana gelir.

Omega-6 ve omega-3 yağ asitleri, deri işlevi ve görünüş açısından çok önemlidir. Omega-6 yağ asitleri cilt bariyeri çalışması için gereklidir. Üzüm çekirdeği yağı içindeki ana omega-6 PUFA, linolenik asittir. Bu yağ asidi, cildin orta ve dış katmanlarındaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Üzüm çekirdeği yağı kullanıldığı diğer nedenler:

 • cildi nemlendirir
 • sivilce iyileştirir
 • cildi beyazlatır
 • gözenekleri temizler
 • yara izlerinin görünümünü azaltır
 • makyaj temizler

Üzüm çekirdeği yağı cildinize hızla nüfuz eder ve cildinizi yağlı hissettirmez. Yüzünüzde üzüm çekirdeği yağı kullanmak için, geceleri yatağa gitmeden önce birkaç damla temiz bir cilde masaj yapın. İsterseniz, işlemi sabahları tekrarlayabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı gözenekleri tıkamadığından, nemlendirici olması gereken yağlı ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için idealdir.

Göz Çevresi için Üzüm Çekirdeği Yağı

Göz altındaki torbalar sadece yaşlılar için ayrılmaz, ancak her yaş grubundan 20 yaş ve üstü kadar bulunabilir. Stres ve kötü uyku gibi kaba bir yaşam tarzı da karmaşaya katkıda bulunabilir.  Neyse ki, sahip olabileceğiniz göz torbaları üzerinde üzüm çekirdeği yağı uygulamak onların varlığını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca göz çevresi çizgilerini de iyileştirebilir . Ayrıca nemlendirici etkilerini iyileştirmek için üzüm yağını diğer yağlar ile karıştırabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Saç

Üzüm çekirdeği yağı saçınızın ve saç derisinin durumunu iyileştirebilir. Genellikle kuru bir saç derisi tarafından neden olunan kepeğe sahipseniz, saç derisine ezilmiş üzüm yağı uygulayarak ölü cildi gevşetmeye ve nemi geri kazanmaya yardımcı olabilirsiniz. Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı da dahil olmak üzere bazı doğal yağlar saçlarınız için iyidir, ancak  bazı saçlar için daha yağlı hissettirebilir. Üzüm çekirdeği yağı hafiftir ve bu etkiye sahip değildir. Saçınıza uygulandığında, üzüm çekirdeği yağı nem, kuvvet ve parlaklık katar.

Şampuanlamadan önce birkaç yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı (saçınızın uzunluğuna bağlı olarak daha fazla veya daha az kullanın) saçınıza ve saç derinize masaj yapmaya çalışmanız yeterlidir. Ayrıca üzüm çekirdeği yağı, kellik için doğal bir ilaç olarak kullanılır. Linolenik asitin saç büyümesini uyardığı düşünülmektedir. Yağ prosiyanidin oligomerleri adı verilen flavonoidleri içerir. Bunlar güçlü antioksidanlar. İn vitro ve in vivo çalışmalar prosiyanidin oligomerlerinin saç gelişimini indükleyebileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.


Doğal yağlar hem sağlık hem cilt hem de saç için oldukça iyidir. Bu açıdan inşallah yazımız sizlere yardımcı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...