8 Ekim 2018 Pazartesi

Susam Yağının Saça Faydaları

Susam yağı, yemek pişirmede daha yaygın olarak kullanılır, ancak aynı zamanda sağlıklı saçların büyümesini sağlamak ve saçları yumuşatmak ve  ipeksi tüyler elde etmek için de idealdir. Susam yağı aslında susam tohumlarından yapılan yenilebilir bir yağdır, dolayısıyla vücudunuzda% 100 güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Bu yağ geleneksel olarak Asya ve Afrika kültürleri tarafından yüzyıllardır alternatif tıp için kullanılmaktadır. Susam yağının  cilt ve saç için iyileştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Saç için Susam Yağı

Susam Yağının Saça Faydaları
Susam tohumlarının kuraklıklara karşı nasıl bağışık olduklarını ve genellikle diğer bitki türlerinin başarısız olduğu yerlerde yetiştirilebileceklerini söyleyen 5000 yıl öncesine ait kayıtlar bulunmaktadır. Susam tohumlarından elde edilen yağın, insanlar tarafından çıkarılacak ilk yağ türlerinden biri olduğuna inanılmaktadır. Susam yağının ilk önce Kuzey Hindistan'ın İndus Vadisi'nde büyüdüğüne inanılır ve önce MÖ 2500 dolaylarında Mezopotamya'ya ihraç edilir.

Susam yağı, modern bakımda güzellik bakımına birçok fayda sağlamaktadır.  Susam yağı ayrıca margarin, tereyağı, ghee ve hidrojene bitkisel yağlara doku ve yaşam süresini iyileştirmek için kullanılır.


Susam Yağı Nasıl Elde Edilir ?

Susam yağı, küçük sarı-bej renkli tohumlardan elde edilen bir çeşit bitkisel yağdır. Yağ, açık sarı renkli, kaygan yağlı bir dokuya ve hoş bir besin aromasına sahiptir. Pek çok yemeği tatlandırmak için kullanılan bir yağdır ve yüzlerce yıldır ekilen ürünlere kadar takip edilebilir. Bugün kullanımı yaygın olsa da, yağın hala işlemeyen verim hala yetersiz olduğundan, üretim çoğunlukla Asya ile sınırlıdır.

Susam tohumları sert bir kapsül içinde bulunur. Bu kapsül sadece tohumlar tamamen olgunlaştığında açılır. Zaman değişebilir, bu nedenle çiftçiler, bitkileri elle keserek, daha sonra tamamen olgunlaşmak için dik bir konumda saklayarak işlemlere yardımcı olurlar.  Susam tohumları gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak yetiştirilmektedir, bu yüzden süreci tamamen otomatikleştirmek için yeni teknoloji kullanılmamıştır. Susam yağı bir dizi yöntemle çıkarılabilir.

Susam yağını tohumlardan çıkarmak için çeşitli işlemler kullanılabilir. Bunlar sıcak su flotasyon, presler, expeller ve diğer işlemleri içerebilir. Daha gelişmiş ülkelerde, daha büyük ekstraksiyon makineleri gibi bir expeller presi kullanılır. 

Susam Yağının Saça Faydaları 

Susam yağı saçlara faydalı kılan yağlı asitlerle doludur. Linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, stearik asit ve diğerleri içerir. Oleik ve linoleik yağ asitleri bu yağdaki yağ asitlerinin% 85'ini oluşturur. Yüksek yağ asidi içeriğinin yanı sıra, susam yağı ayrıca yüksek miktarda E ve K vitamini içerir.

Susam yağı, satın alınacak sağlıklı yağlardan biridir ve bu sayede iyi bir raf ömrüne sahiptir. Ancak, besin maddesi kaybı ve oksidasyonun önlenmesi için uygun şekilde depolanması gerekir. Ayrıca ışığa maruz kalmamak için amber renkli şişelerde saklanmalıdır.

Susam yağı saç ve saç derisi için birçok faydaya sahiptir. Yüksek yağlı asit ve vitamin içeriği bulunmaktadır, sadece nemlendirici özellikler sağlamaz, aynı zamanda saç köklerinin beslenmesine yardımcı olan iyileştirici özelliklere de sahiptir.

Susam Yağı Saçın  Erken Beyazlamasını Engeller

Susam yağındaki yağ asitleri ve vitaminler saç köklerinin erken yaşlanmasını önleyebilir, böylece saçınızın doğal rengini koruyabilirsiniz. Susam yağı saçınızın rengini bile koyulaştırabilir. Yağ asitleri ve vitaminler saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı Saçlar için Susam Yağı

Susam yağı saç derisine kan dolaşımını teşvik ederek saçlara fayda sağlayabilir, bu da saç tellerinin ve saç köklerinin büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. Yağ ayrıca şampuan ve klima maddelerindeki kimyasalların zarar görmesini önlemek için saç köklerine de nüfuz edebilir. Sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek için yağı kullanmanın en iyi yolu, sıcak bir yağ tedavisi uygulamaktır. Bu, doğrudan saç derisine uygulanabilir ve 20 dakika sonra saçlar yıkanabilir.

Güneş Koruması için Susam Yağı

Yağı saçınıza sürmek, saç ve saç derisi için doğal olarak güneş koruması sağlar. Bu, açık havada olduğunuzda uzun süre maruz kaldıktan sonra saçlarınızın güneş ışınlarından zarar görmesini önler. Yağ, saç mili ve cilt çevresinde koruyucu bir bariyer sağlamaya yardımcı olur. Yağ güzel bir şekilde emdiği için, güneş koruyucunuzu saç çizginize sürmeye çalışmaktan çok daha iyi bir yoldur. Yağ ayrıca saçların kirliliğin zararlı etkilerinden korunmasına da yardımcı olabilir.

Saç Derisi için Susam Yağı

Susam yağı saç kurutma makinesi hasarını veya hastalıklardan muzdarip olabilecek bir saç derisine yatıştırıcı özellikler sağlayabilir. Yağ, kuruluktan ve kepekten kaşıntıya kadar bir çok saç sorununu yatıştırmak için çalışabilir. Yağın da soğutma özelliklerine sahip olduğuna inanıldığından, bu, saçlarını her gün kuruyan insanlar için faydalı olabilir. Susam yağı, saç ve saç derisini daha fazla korumak için nemi kilitleyebilir.  Kepek sorunu çeken insanlar için, yağ ayrıca nemlendirici özellikler sağlayabilir ve kuru pulların neden olabileceği kaşıntıyı hafifletebilir. Yağ asitleri ve vitaminler gibi yağ içindeki faydalı özellikler, kepek oluşturan mantarın öldürülmesinde de işe yarayacaktır.

Saçları Nemlendirmek için  Susam Yağı

Yağ, saç ve saç derisine doğal nemlendirici olarak görev yapar. Saç şekillendirici olarak kullanıldığında saçınızın parlak görünmesini sağlayabilir ve saç kremi olarak kullanıldığında da saçınıza faydalı olabilir. Susam yağı her tür saç için uygundur. Çok fazla saçınız varsa, yağ saçınıza nüfuz edebilir ve daha iyi görünmesi için yeniden canlandırılmasına yardımcı olabilir. Yağ aynı zamanda düzenli kurulukla mücadele etmek için de kullanılabilir. Saçınız aşırı şekillendirme veya ısı uygulamaları ile hasar görürse, yağ saçlarınızı ve saç derisini canlandırmanıza yardımcı olabilir.  

Susam Yağı Saç Dökülmesini Önler

Yağ saç dökülmesinde mücadele edebilir. Yaşlanma, stres ve hastalıktan kaynaklanan saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Saçınızın fazla şekillendirilmesi bile daha fazla iplikçiğin düşmesine neden olabilir. Susam yağı, bu koşullarla mücadele etmeye ve saç köklerini normal bir büyüme hızına geri döndürmeye yardımcı olabilir.

Susam Yağı Saç Bitini Engeller

Susam yağı, baş biti ile savaşmak için uçucu yağlarla bir taşıyıcı yağ olarak kullanılabilir. Uçucu yağlar saçta kalan bit yumurtalarını öldürürken, yağın kendisi bitleri boğar. Tedavi 20 dakika kadar saç üzerinde bırakılmak ile uygulanabilir ve daha sonra şampuanla yıkanabilir. 
susam yağı saçlara nasıl uygulanır

Susam Yağı Saça Kullanımı 

Susam yağı saçınıza kolayca uygulanabilir. Sadece birkaç damla elinizin dökebilir ve yağı ısıtmak için avucunuzu ovuşturabilirsiniz. Yağ daha sonra tedaviye odaklandığınız yere uygulanabilir. Saçlı deriyi tedavi ediyorsanız saç derisine sürün veya yumuşatmak için saç tellerine de ayrıca uygulama yapın. Kuru bölünmüş uçlarınız varsa köklere odaklanmak isteyebilirsiniz.

Susam yağı saç maskesi olarak da kullanılabilir. 10 ml susam yağını ellerinize döküp, saç ve saç derisini ovalamak için kullanabilirsiniz. 20 dakika saçlarda kalmasına izin verebilir ve nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.  Gecelik bir tedavi yapmak istiyorsanız, yastığınızı korumak için başınızın etrafına hafif bir havluyla sarın.

Hazır olduğunuzda, saçlarınızı normal bir şampuanla yıkayabilirsiniz. Saçınızı saç kremi ile karıştırmaya gerek yok. Birkaç tedaviden sonra saçlarınızın ne kadar yumuşak hissettiğini keşfedeceksiniz.


Susam yağı sadece saç bakımında değil cilt bakımında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Eğer susam yağının cilde faydaları hakkında bilgi edinmek isterseniz Susam Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...