14 Ekim 2018 Pazar

Shea Yağı ile Cilt Bakımı

Cildiniz için doğal yağları kullanmanın son derece etkili olduğunu artık bilmektesinizdir. Sizi ilgilendiren bu doğal yağları hangisini, hangi duruma göre kullanacağınızdır. Bizlerde bu açıdan yardımcı olmak için sizlere; shea yağı ile cilt bakımı ve cilt için bu yağın faydalarından bahsedeceğiz. Umarım işinize yarar bir yağ hazırlamış oluruz. İyi okumalar dileriz.

Cilt için Shea Yağı

Shea yağı genellikle cildi ve saçı nemlendiriciler, kremler, losyonlar ve diğer emülsiyonlarda kullanılır. Mükemmel bir yumuşatıcı olarak görev yapar ve cildi nemlendirici ajan haline getiren yağ açısından zengindir. Ayrıca anti-inflamatuar özelliklere ve antioksidanlara sahip olduğundan kaynaklı cilt sağlığı açısından etkilidir.Bunlar, enflamatuar cilt hastalıklarının azaltılmasına ve serbest radikallere bağlı olarak cildin zarar görmesini engellemeye  yardımcı olabilir.

Cilt için Shea Yağı
Aynı zamanda cildi optimum sağlıkta tutmakla kalmaz, güneşin zararlı ultraviyole radyasyonundan zarar görmesini engelleyen A ve E vitaminlerini de içerir. Bu bileşenler shea yağı hafif bir güneş koruma faktörü (SPF) verir. E vitamini ayrıca kuru cildi rahatlatır ve cildin elastikiyetini artırır, bu yağın iyi bir yaşlanma karşıtı maddeye dönüşmesine yardımcı olur. 

Şimdi, piyasada mevcut shea yağı türlerine gelince, bir sürü çeşit vardır. Ham veya saf shea yağı genellikle sarı veya yeşil olan en doğal formdur. Hiç işlenmemiş ve fındıktan çıkarıldıktan hemen sonra satılan birkaç kirlilik içerebilir. Bu ham versiyon, farklı çeşitlerde shea yağı üretmek için farklı şekillerde işlenebilir. Cilt için Shea Yağı Faydaları 

 • Shea yağı yüz ve vücut için mükemmel bir nemlendiricidir. Yağ içeriği, yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklerinden sorumludur. Ciltte nemi kilitler ve uzun süre nemlendirir. Kuru cilt sert ve pullu hale gelir. Vücudun belirli bölgeleri, kuruluktan dolayı cilt çatlakları bile geliştirebilir. Shea yağı, yağ içeriği ile cildi besler. Ayrıca, elleriniz ve ayaklarınızdaki cildin yumuşatılmasına ve esnekleşmesine yardımcı olabilir. Gözenekleri tıkamadan cilde kolayca nüfuz eder ve kuru ciltler için etkilidir. 
 • Shea yağı, çeşitli yağ asitleri ve oleik, palmitik, stearik ve linolenik asitler gibi bitki sterollerinin varlığına atfedilebilen iyileştirici özellikleri ile bilinir. Bu yağda çözünen bileşenler, alkali ile temas ettiğinde zarar verici etkiye dönüşmezler. Shea yağı, diğer fındık yağlarından ve yağlardan daha fazla  iyileştirici potansiyele sahiptir. Ham shea yağı olan deri döküntüleri kür etkili cilt bronzlaşma, yaralar, çatlak izleri, böcek sokması, yanık, mantar rahatsızlıkların kullanılır. Ayrıca peeling yaparken ve sivilce tedavisinde kullanılır.  
 • Shea yağı, anti-enflamatuar özellikler sergileyen çeşitli sinamik asit türevlerine sahiptir. Bu özellikler, iltihaplı bileşiklerde artıştan kaynaklanan cilt koşullarının iyileştirilmesinde yararlıdır. Etkilenen bölgede shea yağı kullanılarak dermatit ve rosacea gibi durumlardan kaynaklanan genelleşmiş inflamasyonlar hafifletilebilir. Şişmeye neden olabilecek güneş yanığı, kızarıklık, kesik ve sıyrıklar da bu  yağı kullanılarak tedavi edilebilir. 
 • Shea yağı, cilt için en iyi yaşlanma karşıtı ajanlardan biri olarak kabul edilir. Cildin temel proteini olan kolajen üretimini uyarır. Bu  yağ da bulunan A ve E vitaminleri cildi esnek, besleyici ve ışıltılı tutar. Düzenli kullanıldığında kırışıklıkları azaltır ve ayrıca erken kırışıklık ve yüz hatlarını da önler . Yaşlanma karşıtı özellikleri, cilde dolaşımını artırma ve hücre yenilenmesini destekleme yeteneğine de bağlanabilir.
 • Bu vitaminler, kateşinler ile birlikte, cilde zarar veren serbest radikallere karşı da bir antioksidan etki gösterirler. Bu serbest radikaller genellikle çevremizde kirleticiler ve tahriş edici maddeler bulunur. Güneş ışınları cildimizdeki serbest radikalleri de artırabilir, bu da cilt hücrelerine kolayca zarar verebilir. Shea yağındaki sinamik asit esterleri, cildinize antioksidan destek vererek bu bileşiklerin zarar görmesini önler.  
 • Cildi kaşındırmak için, shea butter'ın hem nemlendirici hem de anti-inflamatuar özellikleri faydalıdır. Kuruluk, cildinizin soyulmasına ve / veya pul pul haline gelmesine neden olabilir. Cildin kaşınmasına neden olabilir. Shea yağı'nın nemlendirici yağ asitleri, cildi ihtiyaç duyduğu yağlarla besleyerek rahatlama sağlayabilir. Kaşıntı sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığından kaynaklanıyorsa, shea yağının anti-enflamatuar aktivitesi onu hafifletmek için iyi çalışır.  
 • Bu yağda  vitamin F , cildin elastikiyetini korumak için hayati önem taşıyan maddedir . Shea yağı da ciltte kolajen üretimini geliştirir. Böylece uygulama, cildin doğal elastikiyetini nemlendirir, yumuşatır ve güzelleştirir. Geri yüklenen esneklik ayrıca kırışıklıkları ve lekeleri azaltır. 
 • Tıraş makinelerini kullanarak saçları tıraş ederek sık sık cildinizi tahriş eder ve kaşındırabilir. Bazen , tahriş sonucunda tıraş sonrası yumrular bile gelişebilir . Shea yağı, nemlendirir ve tahriş olmuş cildi rahatlatırken bunu azaltmaya yardımcı olabilir.  
 • Shea yağı genellikle çatlak izleri tedavisi için ticari olarak hazırlanan merhem veya kremlerde baz olarak kullanılır. Bunun nedeni, kilo alımı ve / veya kilo kaybı nedeniyle hamilelik sırasında oluşan çatlakları önlemeye ve azaltmaya önemli ölçüde yardımcı olmasıdır. Bu işaretler, cilt elastik kapasitesinin ötesine uzandığında oluşur. Shea yağı uygulaması, cildin doğal elastikiyetini ve aynı zamanda kolajen üretimini iyileştirir. Doğal bir yumuşatıcıdır.  
 • Rafine edilmemiş shea yağı, kimyasal maddelerden arınmış mükemmel bir doğal nemlendiricidir. Bu nedenle, bebek bakımı için cildin yumuşak   olmasının yanı sıra, hassas ciltler için özel olarak uyarlanmıştır. Banyodan sonra uygulanabilir ve ayrıca bebeklerin ve küçük çocukların cildine egzama veya bebek bezi döküntülerini iyileştirmek için kullanılır.  
 • Shea yağı kolayca emilir ve soğuk mevsimde ve kuru hava koşullarında dudakların ihtiyaç duyduğu ekstra nem ve besin sağlar. Böylece, mükemmel bir dudak balsamı görevi görür ve kuru ve çatlamış dudakların tedavisinde de etkilidir. Uygulandığında, dudaklarda bir bariyer oluşturur ve ciltte nemi tutar.  

Shea Butter'ın Ciltte KullanımıGenç cildin nitelikleri, iyi huylu, esnek, sıkı ve kırışıksız olmasıdır. İnce çizgilerden, kırışıklıklardan, yaşlılık lekelerinden ve yorgun bir tondan arınmış cilt her zaman daha canlıdır. Shea tereyağı kendisi tarafından genç bir cilt teşvik etmek için tüm doğru özelliklere sahip olmasına rağmen, bu anti-aging cilt maskesi,   yoğun hidrasyon özellikleri ve güçlü anti-oksidanlar, yanı sıra sardunya  yağı ve  bal birleştireceğiz için inanılmaz sonuçlar elde etmede etkilidir.

malzemeler

 • ½ çay kaşığı shea yağı 
 • ½ çay kaşığı bal
 • 1 - 2 damla sardunya yağı 

Küçük bir kapta, tüm malzemelerinizi ölçün ve bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Şimdi temiz parmaklarınızı kullanarak bu kremi temiz cildinize uygulayın. Bu maskeyi tolere edebildiğiniz sürece 10 dakikadan bir saate kadar cildinizde tutabilirsiniz. Soğuk su ile yıkayın ve yüzünüzü hafifçe kurulayın. Şimdi güzel kokulu ve eskisinden daha genç görünmelidir. 

Shea Yağı Maskesi

Shea yağı, donuk, yorgun ve kuru lapa yüz için mükemmel bir şifacıdır. Shea yağı içindeki özellikler susuz cildin yoğun hidrasyonunu kolaylaştırır ve bu maskede gül suyu, shea yağı ile kilitlenen cilt hücreleri için yüksek kalitede nem sağlar. Son madde: lavanta  yağı, hidrasyon için en önemli esansiyel yağlardan biridir.

malzemeler

 • 1 çay kaşığı shea yağı 
 • 1 çay kaşığı gül suyu
 • 1 - 2 damla lavanta yağı 

Orta büyüklükteki bir kapta, tüm malzemeleri ekleyin ve bir kaşık kullanarak bunları püre haline getirin. Kremsi bir karışım elde edince, shea yağı yüz maskesi hazır! Bu lüks yüz maskesini temiz yüzünüze uygulayın ve 10 - 15 dakika dinlendirin. Ilık su ile yıkayın ve kurulayın.    


Shea yağı cildinize doğal bir bakım yaparken alternatifler arasında yer almaktadır. Bu açıdan sizlere yardımcı olabilecek diğer bir yağımız Argan Yağı hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...