14 Ekim 2018 Pazar

Shea Butter Yağı ile Saç Bakımı

Shea yağının cilt bakımdaki faydalarına daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazımızda ise shea yağının saça faydalarından ve kullanımından bahsedeceğiz. Doğal yağlar saçlarınıza zarar vermeden saçlarınızı nemli ve canlı tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bir çok saç sorununu gidermek için bu yağımız kullanılabilir. Şimdi yağımızdan kısaca bahsedelim ve saç faydalarına geçelim.

Shea Yağı Nedir?

Afrika'ya özgü shea ağacının ( Vitellaria paradoxa ) fıstıklarından elde edilen shea yağı, oda sıcaklığında katı olarak bulunan bir yağdır. Karite ağacı meyveleri taşır ve meyvelerin içindeki fındıklar birincil öneme sahiptir. Bu kabuklar ezilir, kaynatılır ve genellikle shea yağı olarak adlandırılan açık renkli bir yağı çıkarmak için manipüle edilir.

Shea Butter Yağı ile Saç Bakımı
Shea  yağının ana bileşenleri oleik asit, stearik asit, linoleik asit vb. yararlı yağ asitleridir. Vücut sıcaklığında eridiği için cilde hızla emilir. Nemlendirici ve iyileştirici özellikleri birçok cilt sorunu için faydalıdır. Ayrıca birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılabilen anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere (belirli bir dereceye kadar) sahiptir. Birçok bitkisel yağa benzerliği, yutmaya uygun olmasını sağlar. Saçlar için Shea Yağı Faydaları

  • Düzleştiriciler, permalar ve kıvırcıklaştırıcılar gibi bir dizi kimyasal işlem , saçtan doğal nemi çıkarmaktan sorumludur.  Shea yağı bu kayıp nemin geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca saçı sert hava koşullarından ve havadaki, sudaki zararlı serbest radikallerden korur. Ayrıca shea yağı, ultraviyole radyasyona maruz kalmanın neden olduğu güneş hasarından saçı korumak için yeterli olan düşük bir SPF'ye sahiptir. Zararlı hava ve güneşin neden olduğu hasarı onarır. Bu büyük ölçüde, bir zamanlar emilen yağın saç milini kaplaması, böylece bir ısı aletinden veya saç boyunca geçirilen herhangi bir başka zarar verici malzemeden korunmuş olmasından kaynaklanır. Bu işlenmiş veya renkli saçlar için özellikle yararlıdır. Yüzmeden önce uygulandığında saçı da tuzu ve klorine karşı korur. 
  • Shea yağı yağının yağ asitleri saç derisini ve saçları şekillendirir. Ayrıca, hem saç derisini hem de saç sağlığını iyileştiren birçok temel besin sağlar. Bunlar, daha sonra saç köklerinizi güçlendirecek ve saç dökülmesini azaltacaktır. Saç kaybını önleyebilen shea yağı'nın bir başka önemli özelliği de anti-enflamatuar özellikleridir. Saç derisi koşulları bu bileşiklerle tedavi edilebilir ve böylece saç dökülmesini azaltabilir. Shea yağı kullandığınızda saçlarınız daha kalınlaşır ve doğal bir parlaklık kazanır.  
  • Shea yağı, kuru, kaşıntılı bir saç derisi veya kepeği sakinleştirmede etkilidir. Gözenekleri arındırmak ve temizlemek için cilde nüfuz eden anti-inflamatuar niteliklere ve zengin yağlara sahiptir. Bu nedenle, kuru bir saç derisi sorunu olan sedef hastalığı gibi bir çok sorunu da engeller.  
  • Shea yağı saç ve saç derisinde nemlendirici ve rejeneratif etki gösterir. Bu saç tellerini güçlendirir ve kırılmayı azaltır . Ayrıca A ve E vitaminleri bakımından zengin olan bu ürün kuru saçları yatıştırır ve bölünmüş uçları yumuşatır.  
  • Vitamin A ve E'nin varlığı shea  yağını saçlarınızı köklerden uçlara kadar nemlendirmek için mükemmel bir seçim yapar. Doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Saçları yağlı veya ağır bırakmaksızın nemi kilitlemede oldukça etkilidir.  
  • Shea yağı kırılgan saçları yumuşatmak ve canlandırmak için harikadır. Yağlı olmayan yapısı nedeniyle saç derisindeki fazla yağı kontrol ve yaymaya yardımcı olur. Saçları cömert miktarlarda shea yağı ile masaj yapmak yumuşak, ipeksi ve tatlı saçları size verebilir. Shea  yağının bu faydası, kuru ve kırılgan, kıvırcık saçlar için de geçerlidir. Shea yağı saç büyümesi için haftada iki kez uygulanmalıdır. Bu saç dokusunu iyileştirir ve saçı nemlendirir. Yumuşatıcı özelliklerinden dolayı kıvırcık saç uygulamalarında geniş kullanım alanı vardır.   

Shea Yağının Saça Kullanımı

Shea  yağını cilt ve saç için çok iyi kılan şey, komedojenik olmamasıdır, yani gözenekleri / kıl köklerini tıkamamaktadır - böylece saç köklerinin tıkanmamasını sağlar, böylece mikropları, eski yağları ve saç derisinde meydana gelen akne sorunlarını engeller. Bu shea   yağı saç maskesinde, narenciye iyiliği için bir bergamot ekleyeceğiz! Bergamot uçucu yağı, doğal bir büzücüdür ve bu yüzden saç derisindeki fazla yağ ile mücadele etmeye, temiz ve taze kalmasına yardımcı olur.

Malzemeler
  • 1 ila 3 çorba kaşığı shea yağı  
  • 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı 
  • 2-3 damla bergamot esansiyel yağı 


Hindistan cevizi yağını eritin ve ardından sıcak su içeren bir tavada bekletin. Eritildiğinde, 3 damla bergamot esansiyel yağı ekleyin ve bir spatula ile karıştırın. Bir el mikseri kullanarak 15 dakika boyunca  içeriği  karıştırın. Temiz parmak uçlarıyla bu çırpılmış shea yağı saç maskesini toplayın ve saç derisine ve saçınıza masaj yaparak sürmeye başlayın. Saçın her santimini kapladığınızda, bir duş başlığı ile saçlarınızı kapatın ve en az 30 dakika boyunca nüfuz etmesine izin verin. Süre dolduğunda, saçınızı iyice yıkayın.


Shea yağının cilde faydaları hakkında bilgi almak adın Shea Yağı ile Cilt Bakımı yazımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...