12 Ekim 2018 Cuma

Saçlarınız için Jojoba Yağı

Saç, yüz güzelliğimizi yansıtmasından kaynaklı bakımı da oldukça önemli olan vücudumuzun bir parçasıdır. Genelde saç bakımı ile ilgili kadınlarımız pahalı, kimyasal içeriklere para harcamaktadır fakat elde edilen sonuç iç açıcı olmayabilir. Biz bu zarar verici maddelere karşı sizlere jojoba yağı ile saç bakımınızı nasıl yapacağınızı aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Saç için Jojoba Yağı

Saçlarınız için Jojoba Yağı
Jojoba yağı yağlı bir bileşime sahiptir, bu yüzden nemlendirici olarak kullanılabilir . Saç kurutma makinelerine, kuruluğa, kırılmaya ve bölünmüş uçlara karşı ek koruma sağlamak için de ayrıca saç kremine ve şampuana eklenebilir.  Yağ ayrıca saç derisini nemlendirebilir ve kepek giderici olarak kullanılabilir. Peki bu yağımız neden bu kadar etkilidir?

Jojoba yağı, C vitamini, B vitaminleri, E vitamini, bakır ve çinko gibi saçları besleyen vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Saçları güçlendirdiği için, jojoba yağının saç dökülmesini önlediği ve saç kalınlığını artıracağı düşünülmektedir. Bunun arkasındaki fikir, yağın saç dökülmesine neden olan kurumayı önleyen saç foliküllerini nemlendirmesidir.Jojoba Yağının Saça Faydalı İçerikleri

Jojoba yağı, Vitamin E, Omega 6 ve 9 yağ asitleri ve Docosanol adı verilen ve viral enfeksiyonlara karşı savaşan doymuş yağ asidi barındırır. Ayrıca saçlarımızın sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan serbest radikallerle savaşan antioksidanlar açısından da zengindir. Saçlarımız büyük ölçüde proteinlerden oluştuğu için, jojoba yağının yağ asidi içeriği saçımızı ve foliküllerini beslemeyi ideal hale getirir.

Jojoba  Yağının Saça Faydaları

 • Sebasöz bezlerinizin ürettiği sebum, saçlarınızı ve saç derinizi kaplayarak nemlendirir. Jojoba yağının moleküler yapısı sebumunkine benzediğinden, doğal yağın saç derisini nemlendiren işini üstlenir. Bu saç köklerinin ve sebase bezlerinin sağlığını, çok fazla veya çok az sebum üretme eğilimleriyle geliştirir. 
 • Saç derisi tarafından kolayca kabul edilen jojoba yağını yapan benzer moleküler yapı, folikülleri tıkayan sebum ve diğer birikim türlerini de çözer. Saç derisini temizlemek için tıkanıklıkları yerinden çıkarır ve onu dış maddelerden korur. 
 • Jojoba yağının antimikrobiyal özellikleri, saç derisinin enfeksiyondan korur ve herhangi bir iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Yüksek antioksidan içeriği saç derisine ve saçlara zarar veren serbest radikallerle savaşır. 
 • Günde yaklaşık 100  saç teli kaybetmek normaldir, ancak sayı arttığında, bu bir endişe sebebidir. Tıkanmış gözenekler, saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Jojoba yağı kiri çözer ve saç köklerinizin sağlıklı hale gelmesini sağlayarak foliküllerinizi ve saçlarınızı besler. 
 • Saç şaftınızın üst tabakasını oluşturan tırnaklar hasar gördüklerinde artar ve saçlarınız nem kaybına neden olur. Jojoba yağı, kütikülü yumuşatır ve saç millerinizin üzerine koruyucu bir tabaka oluşturur, nemlenmeyle saçlarınızı canlı ve sağlıklı tutar. 
 • Jojoba yağının antimikrobiyal özellikleri, nemlendirici doğasıyla birleştiğinde, folikül ve saç derisine zarar verir, sağlıklı kalmasını sağlar. Saç derisini rahatlatır, herhangi bir tahriş veya iltihabı önler ve kafa derisinin dökülmesini önler. Aynı zamanda kepeğe yol açan, egzama ve sedef gibi saç derisinin sorunlarını da hafifletir.  
 • Telogen Effluvium gibi koşullar saçlarınızın erken dökülmesine ve folikülün dinlenmeye zorlanmasına ve böylece saçlarınızın incelmesine neden olur . Yağ, uyuşuk saç köklerini uyarır, saç çıkmasını teşvik eder. Bu saça hacim katar. 
 • Jojoba yağı yumuşatıcıdır, yani saç maşasındaki hasarlı bölgeleri doldurur ve kıvrımı kontrol eder. Hasarlı noktaların doldurulması sırasında saç milinin beslenmesi herhangi bir hasarın onarılmasını sağlar. 
 • Saç derisine bu yağ ile masaj yapmak ayrıca kan dolaşımını teşvik edecek ve foliküllerin sağlıklı saç büyümesi için yeterli beslenmesini sağlayacaktır. Hasar gören foliküllerin yeniden büyümesi, saçlarınızı zaman içinde kalın ve canlı hale getirecektir.


Saç Uzatmak için Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır 


Jojoba yağı saçlarınızın büyümesini ve saç tellerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur saçları korumayı garanti eder. Saç uzatmak için jojoba yağı kullanabileceğiniz çeşitli yollar.
 • Düzenli bir yağ masajı için jojoba yağını kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi için bir sıcak yağ masajı için, birkaç damla jojoba yağını hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağıyla karıştırabilirsiniz.
 • Jojoba yağı, nemlendirici özelliklerine sahip olduğu için ayrıca bir nemlendirici olarak da kullanılabilir. Saçınız çok pürüzlü ise, parlaklığı geriye getirmek için jojoba yağına güvenebilirsiniz. Ayrıca jojoba yağını, normal saç bakım rutininize dahil etmek için saç kremi ile karıştırabilirsiniz.Saç tedavileri söz konusu olduğunda Jojoba yağı çok yararlıdır. Hasarlı saçlara ve ayrık uçlara harika bir şekilde etki eder.

Jojoba Yağı Saç Kremi 

Bu, jojoba yağını saç bakımı rutininize dahil etmenin en kolay ve en yaygın yoludur. Bu sorunsuz çünkü bu yöntemin çok fazla çalışması gerekmez. Çoğu şampuan markasının, Jojoba yağı ve onunla eşleşecek bir kremi içeren ürünler vardır. Ancak,  bulmak için zorlanıyorsanız, kendiniz yapabilirsiniz. Şampuanı yapmak için eşit parçalara  sabun ve jojoba yağı karıştırın. En sevdiğiniz esansiyel yağı birkaç damla ekleyerek bitirin. Bir saç kremi yapmak için, döküm sabununu atlayıp su ilave edin. Bir emülsiyon yapmak için yağları ve suyu iyice karıştırın. Uzun süreli nemlendirilmiş saçlar için şampuan yaptıktan sonra üzerine püskürtün. Şampuandan sonra, saç derisinin daha kuru olduğunu düşünüyorsanız, küçük bir damlalık içinde jojoba yağı alın ve kafa derisine uygulayın. Bu saç derisini nemlendirmeye yardımcı olur, ancak saçı yağlı hale getirmez.


Bitkisel yağlar arasında jojoba yağının saça faydaları ve kullanımı gerçekten yararlı etkiler doğurmaktadır. Umarım bu açıdan yazımız sizlere yardımcı olmuştur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...