19 Ekim 2018 Cuma

Portakal Yağı Nedir?

Meyvelerini özellikle kış aylarında yüksek C vitamini içeriğinde yemeye bayıldığımız portakallardan elde edilen portakal yağı genel sağlık açısından yararlı olmasının yanı sıra cilt ve saçlarınız için de son derece yararlıdır. Bu makalede portakal yağı hakkında kısa bir bilgi sunulduktan sonra faydalarına değinilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Portakal  Yağı Nedir?

Portakal yağı, meyvenin kabuklarından mekanik olarak soğuk presleme yöntemi ile elde edilmektedir. Diğer turunçgillerden farklı olarak, portakallar toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam etmez. Meyve, maksimum esansiyel yağ verimini elde etmek için doğru zamanda tam zamanında hasat edilmelidir.

Portakal yağının fitokimyasal (tamamen doğal bitki kimyasalları) içeriği oldukça etkileyicidir. Bir Çalışamalar portakal yağının yani Citrus sinensis'in kabuk, yaprak ve çiçeklerinde 200'den fazla fitokimyasal ortaya çıkarmıştır. Portakaldaki en bol fitokimyasal,% 80-96 arasında d-limonen'dir. D-limonen, sağlık uygulamaları ve özellikle kanser için geniş çapta çalışılmıştır. Portakal ayrıca myrcene, alfa-pinene, sitronelal, geranial, linalool ve neral içerir.

Portakal  yağı için modern kullanımlar boldur. Portakal yağının büyük çoğunluğu, yumuşak içecekler, meyve suları ve şekerlemelerde kullanıldığı gıda endüstrisi tarafından kullanılmaktadır. Cilt bakım endüstrisi, yaşlanma karşıtı faydalarını keşfetmiştir ve doğal bir koruyucu olarak kullanıldı. Portakal yağı da temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve doğal antiseptik özelliklere sahiptir.


Portakal Yağının Faydaları

Portakal Yağı
 • Spazmlar, vücudun bazı bölgelerinde istemsiz kasılmalarla karakterizedir ve etkilenen kaslarda veya dokularda ağrıya veya daha da kötü durumda bile konvülsiyonlara yol açabilir. Portakal yağı, spazmları bastırmaya, gevşemeye ve zihninizi yeniden kazanmanıza yardımcı olur. Tabii ki, spazmlar beslenme eksikliğinin veya daha derin sorunların bir sonucu olabilir, bu yüzden esansiyel yağ yardımcı olmazsa tıbbi tedavi aranmalıdır. 
 • Portakal  yağı, hem erkek hem de kadınlarda cinsel performansı iyileştirmede çok yararlı olabilir. Düzenli olarak kullanıldığında cinsel dürtü azalması , iktidarsızlık, cinsel ilişkiye olan ilginin azalması ve cinsel sağlığı etkilemekten kaynaklanan erektil problemler gibi cinsel sorunları önleyebilir. Portakal  yağı da seks hormonlarının salgılanmasını artırabilir, böylece cinsel yaşamınızı hızlandırabilir. Aromasının uyarıcı olduğu bilinmektedir ve kan akışını iyileştirir. 
 • Vücut yüksek stres senaryolarına maruz kaldığında, kaygı , depresyon ve öfke ortaya çıkabilir. Vücudun ya fiziksel ya da psikolojik olarak sakinleşmesine ve stresle ilgili durumların hafifletilmesine yardımcı olmak için sedatifler sıklıkla reçete edilirken, alışkanlık oluşumu ve bağımlılık potansiyelini taşırlar. Portakal  yağı, vücudun gevşemesine yardımcı olmak ve anksiyete ve depresyon gibi stresle ilişkili semptomları hafifletmek ve olumsuz etkileri olmaksızın en iyisi olmak üzere doğal bir yatıştırıcı olarak kullanılabilir.
 • Enflamasyon , vücudun iyileşme sürecini geliştirmek için kullandığı doğal bir süreçtir, ancak kronik hale geldiğinde, kalp hastalığı ve ateroskleroz da dahil olmak üzere birçok ciddi hastalığın bilinen bir tetikleyicisidir. Portakal esansiyel yağı, serbest radikallerin etkisini baskılayan anti-enflamatuar bileşiklere sahip olduğundan, bu hastalıkların meydana gelme olasılığını azaltmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda, artrit veya yumuşak doku yaralanmaları ile ilişkili olan aşırı şişlik ve hassasiyetin giderilmesine yardımcı olur. 
 • Bağırsaklardaki gaz formları ve karın içinde biriktiği zaman, ciddi rahatsızlık ve utanç, olağan sonuçtur. Fazla gazın vücuttan atılmasının doğal bir yolu düzenli olarak portakal yağını kullanmaktır, çünkü gaz oluşumunu azaltmak ve vücuttan çıkarılmasını sağlamak için harekete geçebilir. Bir karminatif olarak, bu esansiyel yağ, abdominal duvarın kaslarını ve anal sfinkterin gastrointestinal sistemden fazla gazın çıkarılmasını kolaylaştırmak için rahatlamasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda daha kolay geçecek olan küçük kabarcıkların daha büyük olanlara ayrılmasına yardımcı olur. 
 • Hormonlar, fizyolojik fonksiyonların etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi için gereklidir, böylece salgı bezlerinden salgıları performans için optimize edilmelidir. Portakal  yağı, hormonların salgı bezleri tarafından salgılanma hızının arttırılmasında etkili olabilir, emziren anneler ve menstruasyon döngüsündeki kadınların süt üretimini arttırmaya ve sırasıyla adet akışını düzenlemeye yardımcı olmaları için tavsiye edilir. 
 • Derideki yaralar, enfeksiyonların meydana gelmesi için başlıca konak yerleridir ve iyileşme sürecini kolayca komplike hale getirebilir. Bu meydana geldiğinde, anti-biyotiklerin kullanımı garanti edilebilir, ancak neyse ki oraya ulaşmak için beklemek zorunda değilsiniz. Portakal  yağı, yaranın üzerinde kalan bakterileri öldürebilen ve kanın içine girip bunların çoğalmasını başlatabilen doğal bir antiseptiktir. Yağın düzenli olarak uygulanması ayrıca yara kapanmasını ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur. 
 • Portakal  yağı, özellikle solunduğunda, ruh halini yükseltmeye ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Narenciye aroması beyne ulaşır ve vücudun beyin sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilecek kaygı ve ruh hali değişimlerinin üstesinden gelmesine yardımcı olur. Uyku seviyesini arttırarak enerji seviyelerini arttırmak da önemli olabilir . 
 • Ağız kokusu ve diş eti iltihapları utanç verici olabilir ve tipik olarak bakteri için bir üreme alanı olabilir. Bu da ağzınıza bir bütün olarak iyi bakmanızı önemli kılar. Portakal  yağı ağız kokusunu, ağız bakterilerini gidermeye yardımcı olabilecek hafif aromasıyla yardımcı olabilir. Sıcak su ile karıştırılabilir ve ağzı gargarası için kullanılabilir, çünkü  bakterileri öldürmeye, ülser ve iltihaplı diş etlerinin gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Bir diüretik olarak, portakal  yağı idrarın vücuttan geçişini kolaylaştırmak için etkili olabilir, böylece fazla sodyum ve ürik asit de dahil olmak üzere toksik maddelerin uzaklaştırılma oranı artar. Bu özellik, bu uçucu yağın, vücutta biriken fazla suyun önlenmesinde iyi bir seçenek olmasını sağlar. Yağı cilde nüfuz eder, bu nedenle masajla uygulama şaşırtıcı derecede etkilidir.  
 • Hücreler büyüdüğünde ve hızla bölündüğünde, vücutta tahribata neden olan kanser sonuçlanır. Radyasyon ve kemoterapi, kanseri tedavi etmek için kullanılan popüler yöntemlerdir, ancak, portakal  yağı kanserli hücrelerin vücuttan kurtulmanın çok daha ucuz ve güvenli bir yoludur. Apoptoz yoluyla hücresel aşamada büyümelerini inhibe edebilir ve ayrıca güçlü kemoterapötik ilaçlarla tedaviden kaynaklanabilecek herhangi bir yan etkiyi yönetmek için kullanılabilir. 
 • Portakal  yağı sindirim suyu salgısının teşvik edilmesine yardımcı olur, yediğimiz yiyeceğin daha fazla emilmesini sağlar. Aynı zamanda, Crohn Hastalığı veya gastrit gibi iltihaplı durumlarla sonuçlanan GI yolundaki bozuklukların yönetiminde de etkilidir. 
 • Uzun yıllar boyunca aterosklerotik yağlı plakların birikmesi nedeniyle kan damarlarının çapı kısıtlandığında kan akışı zorlaşır. Sonuç olarak, oksijen ve besinler kan yoluyla hedef hücrelere geçemediğinde, kan akışını engelleyen damarların striktürü imkansız olduğu için bir durum elde edilir. Sonuç tipik olarak miyokard enfarktüsü veya yoğun basınç birikiminden  inmedir. Portakal  yağı, kandaki kolesterol seviyesini azaltarak kalbi koruyabilir, bu da oluşabilecek birikintilerin miktarını azaltır. Aynı zamanda kanın daha kolay ve özgürce akmasına izin veren hafif kan inceltme özelliklerine de sahiptir.

Portakal Yağı Cilde Faydası


Yağlı cilt sivilce eğilimlidir bu açıdan sebum önlenmesi kendi yönetiminde birincil bir hedef oluşturmaktadır. Neyse ki,  bu duruma karşı bir çok yöntem vardır. Yüzünü düzenli olarak yıkayarak etkili bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Portakal  yağı, yüz yıkandıktan sonra topikal olarak uygulandığında sebum üretimini azaltarak cildi pürüzsüz hale getirebilir ve akneyi tedavi edebilir. Cildin renginin korunmasında ve görünüşünün iyileştirilmesinde de etkili olabilir. Birçok ürün şimdi bu özellik için kendi formülasyonlarında portakal kabuğu içerir.

Portakal Yağı Saça Faydası


Saç dökülmesi, özellikle de kök nedenini bilmediğinizde etkilenenlere sinir bozucu olabilir. Bununla birlikte, portakal yağının düzenli kullanımı, hem saç hacminin artması hem de saç kaybının önlenmesi üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir. Saç sağlığının optimize edilmesini sağlamak için kan akışını, metabolizmasını ve saç derisinde bulunan yağları dengeleyerek sağlıklı saç büyümesini destekleyebilir.


Portakal yağı gibi diğer bitkisel yağlarda sağlık açısından önemlidir. Bu açıdan aşağıdaki yazılarımızı da size sunuyoruz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...