10 Ekim 2018 Çarşamba

Papatya Yağı

Papatya sağlık yararları uçucu bitki yağı bir şekilde özelliklerini atfedilebilir antispazmodik , mikrop öldürücü, antibiyotik, antidepresan , antineuralgic, antiflojistik , gaz giderici ve kolajik madde olarak oldukça etkilidir.  Papatya yağı bu etkileri ile sağlık açısından kullanıldığı gibi kozmetik açıdan da kullanımları mevcuttur. Bu makalede daha çok papatya yağının genel faydalarına ilişkin bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Papatya Yağı Nedir? Papatya Yağı Nasıl Yapılır? 

Papatya yağı , çiçekli bir bitki olarak çok popüler olan papatya bitkisinin çiçeklerinden elde edilmektedir.  İki tür olarak bilinse de - Roma ve Alman papatayası- genelde Roma papatyasından elde edilen yağ kullanılmaktadır. Her iki türden elde edilen uçucu yağlar bazı tıbbi özelliklerde oldukça benzer olmasına rağmen, bileşimleri farklıdır ve dikkat çeken belirli özelliklere sahiptirler.

Papatya Yağı
Roma papatya yağı alfa pinen, beta pinen, camfen, kariyofil , sabinen, myrsen, gamma-terpinen, pinokarvone, farsenol, sineole, propil angelat ve butil angelattan oluşur. Alman papatya yağı ise azulen (ayrıca chamazulene), alfa bisabolol, bisabolol oksit-A & B ve bisabolen oksit-A'dan oluşur.

Roma papatya yağı daha sakinleştirici ve daha iyi bir emmenagog olarak çalışsa da, Alman papatya yağı azulen denilen bir bileşenin varlığına bağlı olarak çok güçlü bir anti-enflamatuar ajandır. Azulen, yağın karakteristik derin mavi rengini vermekten sorumlu olan azotlu bir bileşiktir.  Aşağıda faydaları aktarılan papatya yağı genel olarak Roma papatyasından elde edilen yağın yararlarıdır. 


Papatya Yağının Faydaları  

  • Karaciğere uzun süreli zarar verebilecek çok sayıda yan etkiye sahip reçetesiz anti-alerjik ilaçlarla dolu bir pazar mevcuttur. Papatya  yağı, alerjiye neden olan elementleri hedef alan ve vücudu alerjik reaksiyonlardan koruyan güçlü antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri nedeniyle bir doğa anti-alerjenidir. Papatya, konjesyon ve şişliği hafifletmeye yardım ettiği için saman nezlesini tarih boyunca tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca mevsimsel alerjilerin semptomlarını azaltır. 
  • Papatya  yağı, özellikle de Roma çeşidinin, sağlıklı bir kalple ilişkili yüksek miktarda flavonoid içeriği vardır. Kardiyovasküler hastalıklardan ölüm riskini azaltır ve kan damarlarındaki gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Papatyaların esansiyel özellikleri, esansiyel yağlarca kalbe ve kalpten yeterli miktarda kan akışını sağlayan sinir sistemini sakinleştirir. 
  • Artrit eklemlerde ve kas dokularında inflamasyonun bir sonucu olan bir durumdur. Kronik hastalıklar kategorisinde yer alan zorlayıcı bir durumdur. Artritin neden olduğu ağrı ile uğraşmak zordur. Bununla birlikte, papatya özlü yağlarının konsantre anti-enflamatuar yetenekleri, cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz etmeye ve eklemlerdeki iltihabı sakinleştirmeye yardımcı olur. Papatya, bir banyoya eklenebilir veya bel ağrısı, dizler ve ağrı kesici için bu gibi diğer bölgelere uygulanabilir.
  • Sakinleştirici özellikleri nedeniyle, yüzlerce yıldır ADD / DEHB olan çocukların tedavisinin bir parçası olmuştur. Sadece bu değil, papatya yağı da ağrı kesici, göğüs tıkanıklığı yatıştırıcı olarak çocuklarda da   çok etkili olabilir. Çocuklara mide ağrılarını yatıştırmak için verilebilir. Araştırmalar, diyare hastası çocukların herhangi bir yan etki olmaksızın papatya yağı ile işlendiklerinde daha hızlı iyileştiklerini göstermektedir. Bu, papatya yağının güvenli bir kolik çare olduğunu gösterir.
  • Papatya yağı, kanserin önlenmesinde çok etkili olan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Papatya yağı, cilt, meme ve prostat ve yumurtalık kanseri hücrelerinin büyümesini hedefleyen birçok çalışmada gözlenmiştir. Yapılan çalışmalar, papatyaların sadece kanser hücrelerinin büyümesini etkilediğini ve sağlıklı hücrelere önemli ölçüde zarar vermediğini ortaya çıkarmıştır. Papatya maruziyeti, incelenen deneklerde kanser-hücre ölümüne neden olmuştur. Vücutta kanserli hücrelerin büyümesini hedefleyen papatya özleri dahil olmak üzere bir botanik karışımı oluşturulmaktadır.
  • Bağırsak, gıdalara maruz kalması nedeniyle zararlı enfeksiyonlara ve virüslere en duyarlı olanıdır. Papatya yağındaki anodyne bileşikleri, ishal, sızan bağırsak ve asit reflüsü gibi durumları iyileştirmeye yardımcı olan antispazmodik özelliklere sahiptir. Kabızlık ve gaz sorunlarını önlemek için mide bağırsak boşluğundaki kasları gevşetir.
  • Papatya  yağı, PMS ile ilişkili semptomların sakinleştirilmesinde yararlı olan spazm ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Papatya çayı, PMS sırasında spazm ve ağrıların tedavisinde kullanılmıştır ve papatya yağı krampları rahatlatmak için sinirleri ve kasları gevşetmek için topikal olarak uygulanabilir. Papatya yağı sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri vardır ve uykuya dalabilir. 
  • Uyku eksikliği vücudumuzun düzenli fonksiyonları üzerinde çok derin etkiler ve sinir sistemini olumsuz etkileyebilir.Papatya yağlarını buhar veya difüzör yoluyla solumak da endişeyi dindirebilir ve uykuya yardımcı olabilir. Hipnoz ve hafif gibi benzer etkileri olan benzotiofen özellikleri sergiler.Ayrıca papatya çayının da uyku düzeni için yardımcı olduğu bilinmektedir. 
  • Yatıştırıcılara benzer özelliklere sahiptir ve anksiyete, depresyondan muzdarip hastaları sakinleştirmek için kullanılmıştır. Papatya esansiyel yağının sakinleştirici etkisi hiperaktivite ile baş etmede yardımcı olur, papatya yağlarının kokusu duygusal bir tetikleyici olarak hareket eder ve sakin bir his yaratır. Anksiyete ve depresyon için aromaterapi her zaman papatya yağı içerir. İnsanları kaotik durumlarda sakinleştirmede son derece etkilidir ve aklın temizlenmesine yardımcı olur. 
  • Papatya yağı, terlemeyi teşvik eden anormal özelliklere sahiptir. Terleme, vücudu soğutmaya ve vücuttaki zararlı kimyasalları ve toksinleri gidermeye yardımcı olur. Bu ayrıca kan dolaşımını ve oksijenlenmeyi artırır.


Cilt için Papatya Yağı

Anti-enflamatuar ve antimikrobiyal papatya yağı  cilt bakımı için oldukça etkili bir Bakterilerle savaşarak ve kanı temizleyerek iç ve dış sağlığı teşvik eder. Egzama, dermatit ve sivilce gibi cilt rahatsızlıkları için doğal bir ilaçtır. Bu koşullar esas olarak enflamasyonun bir sonucudur ve papatya yağı anında rahatlama sağlayan çok güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Genelde cilde farklı taşıyıcı yağlar karıştırarak uygulanmaktadır. Badem yağı en etkili taşıyıcı yağ olarak kullanılmaktadır. Papatya yağı gibi cilde ve sağlığa son derece faydalı olan bir diğer yağımız Zeytin Yağı Faydaları hakkında bilgi almak adına linke tıklayabilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...