12 Ekim 2018 Cuma

Palmiye Yağı

Tüm dünyada, palmiye yağı tüketimi artmaktadır. Ancak, oldukça tartışmalı bir besindir. Bir yandan, birkaç sağlık yararı sağladığı bilinmektedir. Öte yandan, kalp sağlığı için risk oluşturabilir. Üretimde sürekli artışla ilgili çevresel kaygılar da bulunur. Özellikle palmiye yağının nutellada çıkması ülkemizdeki tartışmaları alevlendirmektedir.  Bu makalede palm yağı hakkında elimizden geldiği kadar doğru bilgiyi size ulaştırmaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz. 

Palmiye Yağı Nedir ? 

Palmiye yağı, palmiye ağaçlarının  etli meyvesinden gelir. Rafine edilmemiş palm yağı kırmızımsı-turuncu rengi nedeniyle kimi zaman hurma yağı olarak bilinir. Palmiye yağı ana kaynağı Batı ve Güneybatı Afrika'ya özgü Elaeis guineensis ağacıdır. Bu bölgedeki kullanımı 5000 yıldan daha eskidir.  Elais oleifera olarak bilinen benzer bir palmiye yağı Güney Amerika'da bulunur, ancak nadiren ticari olarak yetiştirilir. Bununla birlikte, palmiye yağı üretiminde bazen iki bitkinin bir hibriti kullanılır.

Palmiye Yağı
Son yıllarda,  palmiye büyümesi, Malezya ve Endonezya da dahil olmak üzere Güneydoğu Asya'ya genişledi. Bu iki ülke şu anda dünya palmiye yağının tedarikinin % 80'inden fazlasını üretmektedir. Palmiye yağı hindistan cevizi yağı gibi oda sıcaklığında yarı katıdır. Bununla birlikte, erime noktası  35 ° C olup, hindistan cevizi yağı için  24 ° C oldukça yüksektir. Bu, iki yağın farklı yağ asidi bileşimlerinden kaynaklanmaktadır. Palmiye yağı dünya çapında en ucuz ve en popüler yağlardan biridir ve dünya bitkisel yağ üretiminin üçte birini oluşturmaktadır. Palmiye Yağının Besin Değerleri

Bir çorba kaşığı (14 gram) palm yağı beslenme içeriği; 
  • Kalori: 114
  • Yağ: 14 gram
  • Doymuş yağ: 7 gram
  • Tekli doymamış yağ: 5 gram
  • Çoklu doymamış yağ: 1.5 gram
  • E vitamini: RDI'nın% 11'i

Yağ asidi parçalanması% 50 doymuş yağ asitleri,% 40 tekli doymamış yağ asitleri ve% 10 çoklu doymamış yağ asitleridir.  Palmiye yağında bulunan ana doymuş yağ türü , kalsiyumun% 44'üne katkıda bulunan palmitik asittir. Ayrıca yüksek miktarda oleik asit ve daha az miktarda linoleik asit ve stearik asit içerir. Kırmızı palmiye yağının kırmızımsı-turuncu pigmenti, vücudunuzun vitamin A'ya dönüşebileceği beta-karoten de dahil olmak üzere, karotenoidler olarak bilinen antioksidanlardan kaynaklanır. 

Palmiye Yağının Faydaları 

Palmiye yağı, beyin fonksiyonlarını korumak, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmak ve A vitamini durumunu iyileştirmek de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

  • Palmiye yağı, beyin sağlığını destekleyebilen güçlü antioksidan özellikli bir E vitamini formu olan mükemmel bir tocotrienol kaynağıdır. Hayvan ve insan çalışmaları, palmiye yağındaki tokotrienollerin, beyindeki hassas çoklu doymamış yağların korunmasına, yavaş demans ilerlemesine, felç riskini azaltmasına ve beyin lezyonlarının büyümesini önlemesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.  
  • Palmiye yağı kalp hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. Bazı çalışma sonuçları karıştırılmış olsa da, bu yağ genellikle "kötü" LDL kolesterolü düşürmek ve "iyi" HDL kolesterolü arttırmak da dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörleri üzerinde yararlı etkilere sahip gibi görünmektedir. Toplam yağ ve miristik ve laurik asitten yüksek diyet tüketenlere kıyasla, palmiye yağı açısından zengin diyet uygulayanlarda toplam ve LDL kolesterol düzeylerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. 
  • Palm yağı, A vitamini eksikliği olan  kişilerde A vitamini durumunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Gelişmekte olan ülkelerde gebe kadınlarda yapılan çalışmalar, kırmızı palmiye yağının tüketilmesinin, anne sütüyle beslenen bebeklerin yanı sıra kanlarında A vitamini düzeylerini artırdığını göstermiştir. Bir çalışmada, yağda çözünen vitaminleri emmede güçlük çeken kistik fibrozlu kişilerin, sekiz hafta boyunca günde iki ile üç yemek kaşığı kırmızı hurma yağı aldıktan sonra A vitamininin kan seviyelerinde bir artış yaşadıkları bulunmuştur. Kırmızı palmiye yağı da yetişkinlerde ve küçük çocuklarda A vitamini düzeylerini artırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.  

Palmiye Yağının Zararları

Çoğu çalışma palmiye yağının kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu bulsa da, diğerleri çelişkili sonuçlar bildirmiştir. Bir çalışma yüksek kolesterollü kadınlarda yapılmıştır. Kalp hastalığına bağlı kolesterol tipi olan küçük, yoğun LDL düzeylerinin palm yağıyla arttığını, ancak diğer yağlarla azaldığını gösterdi. Bununla birlikte, palmiye yağı ve pirinç kepeği yağının bir kombinasyonu  LDL seviyelerini düşürmüştür. Bir başka çalışmada, LDL'nin palmiye yağı tüketen grupta değişmediği, büyük LDL partiküllerinin ise arttığı bulundu. Büyük LDL partiküllerinin küçük, yoğun LDL partiküllerinden kalp krizlerine neden olma ihtimalinin daha düşük olduğu düşünülmektedir. 

Diğer çalışmalar, palmiye yağı tüketimine yanıt olarak LDL kolesterol düzeylerinde yükselmeler bildirmiştir. Ancak, bu çalışmalarda, LDL parçacık boyutları ölçülmüştür.Bunların sadece potansiyel risk faktörleri olduğunu ve palmiye yağının aslında kalp hastalığına neden olabileceğine dair kanıt olmadığını belirtmek önemlidir. 


Palmiye yağı hakkında yukarıda verilen bilgiler umarım aklınızdaki soru işaretlerini gidermiştir. Yorumlar kısmında düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...