19 Ekim 2018 Cuma

Nar Çekirdeği Yağı

Nar çekirdeği yağı sadece sağlık açısından faydalı olmakla kalmaz aynı zamanda kozmetik açıdan da son derece faydalıdır. Bu makalede nar çekirdeği hakkında bilgiler verilecektir. Özel olarak cildiniz ve saçınız açısından ne gibi faydalar sağlayacağını aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Nar Çekirdeği Yağı Nedir?

Nar çekirdeği yağı, nar meyvesinin tohumlarından soğuk preslenme ile elde edilen güçlü ve kokulu bir doğal yağdır. Bilimsel adı  Punica granatum,  nar tohumları ve meyveleri, yüksek besin ve antioksidan konsantrasyonları nedeniyle, en sağlıklı meyve bazlı maddelerden bazıları olarak kabul edilmektedir . Arı olarak da bilinen bir nar tohumları, insanların bu meyvede ne yedikleri ve bu tohumların soğuk preslemesinin  güçlü yağ elde etmek için yapıldığıdır. Nar çekirdeği yağı, şampuanlar, sabunlar, nemlendiriciler ve cilt kremleri gibi birçok farklı kozmetik ürünlerde bulacaksınız, ancak bu yağ aromaterapide de kullanılır.  Bu yağ aşırı derecede konsantre olduğundan, etkilerin hissedilmesi için sadece çok küçük bir miktar gereklidir. Yağ  aynı zamanda alerjik reaksiyonlara da neden olabilir, bu nedenle mutfak kullanımı yaygın değildir, ancak iç tüketimin çok dikkatli bir ılımlılıkta güvenli olduğu düşünülmektedir. Yağın birçok faydası, diğer çeşitli aktif bileşenler arasında yüksek seviyelerde olan pelik asit, C vitamini , flavonoidler, linoleik asit ve oleik asittir. 

Nar Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları


Nar Çekirdeği Yağı
 • Nar çekirdeği yağı, cildin dış tabakasında bulunan başlıca keratinositleri uyarır. Bu cilt hasarını tersine çevirir, cildi canlandırır ve daha genç bir görünüm ortaya çıkarır. 
 • Nar çekirdeği yağı, güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olan bir omega 5 yağ asidi olan “punicic asit” adı verilen benzersiz bir çoklu doymamış yağ içerir. Yağ ciltte yaşlanmayı önlemek için serbest radikalleri savuşturur. Aynı zamanda güneş hasarı karşı koruma sağlar. Bir araştırma, nar çekirdeği yağının, kansere neden olan kimyasallara maruz kalan farelerde cilt kanserinin oluşumunu önemli ölçüde azalttığı sonucuna varmıştır. 
 • Birçok uçucu yağ gibi, nar çekirdeği yağı da cilde derinlemesine nüfuz ederek kalıcı ve sağlıklı bir nem oluşturur. Yağ, arkasında hiç yağlı bir kalıntı bırakmadan derinin içine nüfuz eder. Yağ, yağlı ve akne eğilimli ciltler dahil tüm cilt tipleri için mükemmeldir. Yağ, yağlı ciltler, akne kopmasını kontrol etmek, skarları azaltmak ve küçük tahrişi hafifletmek için kullanılan ürünlerde kullanılır. 
 • Nar çekirdeği yağı, egzama, sedef hastalığı ve güneş yanığı geçirmiş  insanlara rahatlatıcı ve nemlendirici bir rahatlama sağlar. Yağ sakin tahriş ve anti-inflamatuar özellikleri cildin kızarıklığı. Ayrıca yaraları iyileştirir ve cilt sağlığını geri yükler. Hücre içine doğrudan besin maddesi yardımcı olur, hücresel rejenerasyon ve gençleştirme sürecini hızlandırır. 
 • Nar çekirdeği yağı, hem erkeklerde hem de kadınlarda hormonal dengeyi destekleyen insan uyumlu bir östrojen içerir. Bu, cildin dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. 
 • Nar çekirdeği yağı da masaj için kullanılır. Nar çekirdeği yağı genellikle yaşlanma karşıtı kremlere dahildir. Yağın rejeneratif özellikleri, en iyi görünmenizi sağlamak için görünür yaşlanma belirtilerini siler. 
 • Nar meyvesi gibi, yağı da antioksidan özellikleri için ödüllendirilir. Cildin sıkılaştırılması, kolajen üretimine yardımcı olur.


Cilt bakımınız için Shea Yağı ile Cilt Bakımı yazımıza da bakabilirsiniz. 


Saç için Nar Çekirdeği Yağının Faydaları 

 • Nar çekirdeği yağı sadece cilt ve sağlık için sağladığı faydalardan ötürü değil, aynı zamanda saçın sağlığını canlandırabilme özelliğinden de övgüyle söz etmektedir.  
 • Nar çekirdeği yağı, mat ve kuru saçı yeniden canlandırır ve çevre kirliliğinden korur. 
 • Nar çekirdeği yağındaki yüksek antioksidan ve vitamin içeriği kafa derisinde kan dolaşımını artırır ve kan damarlarını güçlendirir, saç büyümesini artırır. 
 • Kıl kökleri genellikle kepek ve pullu ciltler nedeniyle tıkanır. Bu saç köklerine zarar verir ve saçların büyümesini etkiler. Nar çekirdeği yağı saç derisini temizler, saç derisini oluşturur ve saç büyümesini uyarır. 
 • Nar çekirdeği yağı da bakterileri yatıştırır ve rahatlatır. Nar çekirdeği yağının anti-pruritik özellikleri, sedef hastalığı ve saç derisi egzeması gibi saç derisi koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bu saç derisi koşullarına eşlik eden kızarıklık, iltihap ve kaşıntıyı hafifletir. 
 • Nar çekirdeği yağı, saçın köküne kan akışını uyarır. Bu, saç köklerinin uygun beslenmesini sağlayarak saç büyümesini hızlandırır. 
 • Nar çekirdeği yağı, saçların sağlığı ve büyümesi için zorunlu olan bir besin olan C vitamini için iyi bir kaynaktır. Saç köklerinin içindeki bağ dokusunu güçlendirir, saç büyümesini uyarır. 
 • Nar çekirdeği yağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı ve hatta E Vitamini yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldığında etkili bir saç tonik görevi görür. 
 • Nar çekirdeği yağı kafa derisinin pH seviyesini dengelemek için iyi çalışır. Aşırı yağ üretiminin etkisini nötrleştirir, saç yağlanmasını azaltır ve saç köklerini uyarır. Kir parçacıklarını ve bakterileri saç derisinden yumuşatır, güçlendirir ve temizler. 
 • Nar çekirdeği yağı, kıvırcık  saçları yatıştırmak için sıcak yağ tedavisinde sıklıkla kullanılır. Saçı yumuşatır ve saç derisini nemlendirir, saçın görünümünü güçlendirir. Saç telinin içinden geçer ve saçın doğal güzelliğini geri kazandırmak için her bir ipliği sertleştirir. Pürüzsüz, yumuşak ve parlak bir saç vermek için saç foliküllerini içeriden nemlendirir. Saç derisi yağın yedi kat derinliğe kadar olan faydalarını emer ve derin bir kondisyon sağlar. Avucunuza birkaç damla nar çekirdeği yağı alın ve saçın içinden pürüzsüz hale getirin. Yağ yağsızdır ve saçı hoş kokulu bırakacaktır. Bu yağı herhangi bir ısıtma aletini kullanmadan önce bir saç serumu olarak da kullanabilirsiniz.Saçınız ve cildiniz açısından bu kadar faydalı olan yağımız umarım işinize yarar. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...