19 Ekim 2018 Cuma

Limon Yağı Faydaları

Limon esansiyel yağı, bir ton sağlık yararı sunması nedeniyle uzun yıllardır bitkisel ve ayurveda ilaçlarında kullanılmaktadır. Diğer tüm uçucu yağlarla karşılaştırıldığında en güçlü anti-mikrobiyal maddedir. Cildiniz için son derece iyidir ve sivilce, egzama, dermatit ve diğer cilt problemlerini önleyebilir. Cildinize ve saçınıza iyi gelmesini sağlayan güçlü büzücü özelliklere sahiptir. Limon  yağı, saç dökülmesini ve kepeklenmesini önleyebilir. Bu yağ, stres, anksiyete ve depresyonu azalttığı ve genellikle ruh halini ferahlattığı için ruh sağlığınız için çok yararlı olabilir.  Tüm faydaları ile limon yağının ayrıntılı faydaları aşağıda yer almaktadır. 

Limon Yağı 

Limonlar dünyadaki en yaygın kullanılan meyvelerden biridir. Eşsiz, asidik lezzeti sayesinde hemen hemen her dünya mutfağının önemli bir parçasıdır. Hatta onlara ilave bir lezzet katmanı eklemek için bir ton içkide kullanılırlar. Limon  yağı, limonun iç kabuklarını preslenmesi ile elde edilir ve meyveden değil, meyvenin kendisininki kadar çok yönlüdür. Çeşitli mutfak kullanımları ve sağlık yararları vardır. Limonlar bir ton besinle doldurulur ve çeşitli problemlere çözüm olarak bitkisel ilaçlarda kullanılır.

Limon Yağı Besin Değeri


Limon Yağı
Limonlar, sundukları çok fazla besinleri olduğu için sizin için çok iyidir. 100 gram limon  yağında 29 kalori bulunmaktadır. İçinde doymuş yağ ve tekli doymamış yağ bulunmayan toplam 0,3 gram yağ içeriğine sahiptir. İçinde 0.1 gram çoklu doymamış yağ bulunur. Kolesterol içeriği yoktur. İçinde 2 mg sodyum ve 138 mg potasyum bulunur. 100 gram limon esansiyel yağında, 2,8 gram diyet lifi ve 2.5 gram şeker içeren toplam 9 gram karbonhidrat içeriği vardır. Bu yağdaki toplam protein miktarı 1.1 gramdır. C vitamini açısından son derece zengindir  ve.demir ,% 5 B-6 vitamini,% 2 magnezyum ve % 2 kalsiyum içerir  İçinde  Vitamin A , D veya B-12 bulunmaz .

Limon Yağının Faydaları


Limon yağının sağlık yararları arasında cilt bozukluklarını, saç durumlarını, stres bozukluklarını, ateşi, enfeksiyonları, astımı , obeziteyi, uykusuzluğu , mide problemlerini ve yorgunluğu tedavi etme becerisi yer alır . Limon yağının tüm bu faydaları , uyarıcı, sakinleştirici, karminatif , anti-enfeksiyon, büzücü, detoksifiye edici , antiseptik , dezenfektan , uyku- uyarıcı ve antifungal özelliklerine bağlanabilir.  Limon yağı, sakinleştirici ve detoksifiye edici özellikleriyle, herkes için bir dizi faydaya sahiptir.  

  • Limon yağı doğada sakinleştirici olarak bilinmektedir ve bu nedenle zihinsel yorgunluğu, yorgunluğu, baş dönmesini , endişeyi , sinirliliği ve sinir gerginliğini gidermeye yardımcı olur. Olumlu bir zihniyet yaratarak ve olumsuz duyguları ortadan kaldırarak zihni yenileme becerisine sahiptir. Ayrıca bu yağın solunmasının konsantrasyon ve uyanıklığın artmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır . Bu nedenle limon yağı, çalışanların verimliliğini artırmak için ofislerde oda spreyi olarak kullanılabilir. 
  • Limon yağı, vücudun bağışıklık sistemi için harika bir destek olmasını sağlayan yüksek bir C vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca beyaz kan hücrelerini uyarır, böylece hastalıklarla savaşma yeteneğinizi arttırır. Bu yağ ayrıca vücuttaki kan dolaşımını artırır . 
  • Limon yağının astım tedavisi için faydalı olduğuna inanılmaktadır, çünkü limonların aromasının solunumu burun tıkanıklıklarını ve sinüsleri temizleyerek iyi hava akışını ve sürekli solunumu desteklemektedir. 
  • Limon yağının sağlığa faydaları arasında uykusuzluktan kurtulma yer alır . Bu yağı kullanmak, iyi bir uyku sağlar ve uykusuzluk çeken insanlara yardımcı olur. 
  • Limon yağı karminatif olduğundan, hazımsızlık, asitlik , mide ve kramplar gibi çeşitli mide problemlerinin tedavisinde kullanılabilir .  
  • Limon suyu iştahınızı tatmin ederek kilo vermede çok faydalıdır, bu sayede aşırı yemeyi en aza indirir.
  • Limon yağı ateş, sıtma ve tifo gibi bulaşıcı hastalıklara karşı etkilidir.

Limon Yağı Cilt ve  Saça Faydaları

Limon yağı, donuk cildin parlaklığını düzeltmek için iyi bir çözümdür. Doğada bir büzücü ve detoksifiye edicidir ve sarkmış veya yorgun görünümlü  cildi canlandırır. Antiseptik özellikleri sivilcelerin ve çeşitli diğer cilt bozukluklarının tedavisinde yardımcı olur. Limon ayrıca ciltte aşırı yağın azaltılması için tavsiye edilir.  Limon yağı da saç toniği olarak etkilidir. Birçok insan bu yağı güçlü, sağlıklı ve parlak saçlar elde etmek için kullanır. Kepek kurtulmak için de kullanılır.


Sağlık açısından son derece faydalı olan Zeytinyağı hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir. Yazımızı sabırlı bir şekilde okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...