19 Ekim 2018 Cuma

Kuşburnu Yağı Faydaları ve Kullanımı

Bitkisel bir kaynak olarak herkesin bildiği kuşburnu çay yapımında kullanılır. Fakat bizler daha az bilinen ama etkili olan kuşburnu yağı hakkında sizlere bilgiler vererek bu faydalı içerikten daha fazla yararlanmanızı sağlayacağız. Umarım yararlı bir yazı olur, iyi okumalar dileriz. 

Kuşburnu Yağı 

Kuşburnu yağı, kuşburnu yapraklarından, meyve ya da tohumlardan elde edilen besleyici bir bitki yağıdır. Kuşburnuları genellikle kırmızı veya turuncu renklidir. Gül çiçeği üştükten sonra ortaya çıkarlar ve bazı türler  yenilebilir.  Kuşburnu yağı, esansiyel yağ asitleri veya Oleik, Linoleik ve Linolenik dahil Omega açısından yüksek bir konsantrasyonuna sahiptir. Bu yağ asitleri, cildin doğal rejenerasyon sürecini desteklemek için çalışır, sağlıklı cilt hücresi döngüsünü teşvik eder ve iyileştirilmiş cilt dokusu ve dolgun, pürüzsüz ve gergin bir cilt için idealdir. Cilt hücrelerimiz, yara izi dokusunu hedeflemek için Omega 6'yı severler, bu nedenle de kuşburnu yağı hasarlı cilde koruma sağlamak için idealdir.  


Kuşburnu Yağının İçeriği

Kuşburnu Yağı
 • Kuşburnu  doğal olarak C Vitamini açısından zengindir. Aslında, kuşburnu II. Dünya Savaşı sırasında hastalıklarla mücadele etmek için kullanılmıştır (o zamanlar mevcut olmayan Portakallar gibi meyvelerin yerine). Kuşburnu aslında diğer narenciye meyvelerinden neredeyse C vitamini seviyesinin 60 katına sahip olduğu bilinmektedir! C vitamini, serbest radikal hasarını ve erken yaşlanmayı, pigmentasyonu ve parlak ve hatta cilt tonu için sağlıklı cilt hücresi döngüsünü teşvik edebilir.  
 • A vitamini, aynı zamanda Retinol olarak da bilinir, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtileriyle mücadeleye yardımcı olma yeteneği ile bilinir. A vitamini , sağlıklı cilt hücrelerini oluşturmaya ve korumaya yardımcı olan güçlü bir yaşlanma karşıtı bileşen olup, aşırı hassas cilt tipleri için doğal cilt bakımında bir bileşen olarak çok güçlü olabilir. Kuşburnu yağı, doğal olarak, kolayca absorbe edildiği ve cilt tonunu aydınlatmaya yardımcı olan ve cildin çevresel hasarlardan korunmasına yardımcı olan hafif bir antioksidan olarak çalıştığı için hassas cilt tipleri için ideal olan Beta-Karoten formunda A vitamini açısından doğal olarak zengindir.  
 • Lycopene, kırmızı meyvelerde ve domates, pancar, nar ve kuşburnu gibi sebzelerde doğal olarak bulunan bir Karotenoid bileşiğidir. Aslında cildi çevresel zararlardan korumak ve cildin onarılmasına yardımcı olmak için çalışan güçlü faydalarla dolu bir antioksidandır. Kuşburnu yağı'na canlı turuncu rengini veren de budur!  


Kuşburnu Yağı Cilde Faydaları

 • Yumuşak, esnek bir cilt için nemlendirme şarttır. Hidrasyon eksikliği aşırı havalarda veya cilt yaşlarında bir problem olabilir. Kuşburnu yağı, linoleik ve linolenik asit dahil olmak üzere bir çok esansiyel yağ asidi içerir. Yağ asitleri hücre duvarlarını güçlü tutmaya yardımcı olur, böylece su kaybetmezler. Kuşburnu yağındaki birçok yağ asidi, kuru ve kaşıntılı cildi nemlendirmek için mükemmel bir seçenektir. Deri aynı zamanda yağı kolayca emer ve antioksidanlarının cildin katmanlarına derinlemesine gitmesini sağlar. 
 • Nemlendirme, cildinizin doğal nemlendirmesine ve eklenmiş yağlara kilitlenmesine yardımcı olur . buldular. Bu faydaları, kuşburnu yağını topikal olarak uygulayarak  alabilirsiniz. Kuşburnu yağı kuru veya yağsız bir yağdır. Bu, tüm cilt tipleri için mükemmel bir doğal nemlendiricidir. 
 • Kuşburnu yağıyla yapılan doğal soyulma, donukluğun azaltılmasına yardımcı olur ve sizi parlayan, canlı bir cilde bırakır. Çünkü A ve C vitaminlerinde kuşburnu yağı yüksektir . Vitamin A veya retinol, cilt hücresi döngüsünü teşvik eder. C vitamini ayrıca hücre yenilenmesine yardımcı olarak genel radyasyonu artırır. 
 • Kolajen, cildin yapı taşıdır. Cilt esnekliği ve sıkılığı için gereklidir. Vücudunuz yaşlandıkça doğal olarak daha az kolajen üretir.Kuşburnu yağı, hem kolajen üretimi için gerekli olan A ve C vitaminleri açısından zengindir hem de vücutta kollajen yıkar bir enzim, MMP-1, yaratılmasını inhibe ettiği gösterilmiştir. 
 • Kuşburnu yağı iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek hem polifenoller hem de antosiyanin açısından zengindir . Aynı zamanda anti-inflamatuar etkileri ile bilinen bir antioksidan olan E vitamini içerir.  
 • Yaşam süresinde güneşe maruz kalmadan kaynaklanan kümülatif hasar, erken yaşlanmada önemli bir rol oynar. UV maruziyeti de vücudun kollajen üretme yeteneğini engelleyebilir.Kuşburnu yağı, A, C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar içerir. Bu vitaminlerin , görünür güneş hasarı ile sinerjistik olarak savaştığı gösterilmiştir .  
 • Hiperpigmentasyon fazla melanin ciltte koyu lekeleroluşturduğunda ortaya çıkar. Bu, aşağıdakileri içeren bir dizi faktörden kaynaklanabilir:güneşe maruz kalma, hamilelik veya menopoz gibi hormonal değişiklikler, doğum kontrol hapları ve kemoterapi ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar..Kuşburnu yağı A vitamini bakımından zengindir. A vitamini retinoidler de dahil olmak üzere çeşitli besin bileşenlerinden oluşur. Retinoidler, hiperpigmentasyonu ve diğer yaşlanma belirtilerini düzenli kullanımla azaltma yetenekleri ile bilinmektedir. 
 • Kuşburnu yağı, ciltte doku ve hücre rejenerasyonu için ayrılmaz olan esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Yağın yara iyileşmesi için uzun süreli bir çare olarak ve yara izlerinin ve ince çizgilerin azaltılmasında uzun süredir kullanılması şaşırtıcı değildir. 
 • Kuşburnu yağı, antioksidanlar ve linoleik asit gibi çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir ve bu da ciltteki hücre zarlarının bozulmasını önler. Güçlü, sağlıklı hücreler, bakterileri cildin istilasına karşı koruyacak bir engel oluşturur ve bu da salgınlara ve enfeksiyonlara yol açabilir. 

Kuşburnu Yağı Nasıl Kullanılır

Kuşburnu yağı , cilde kolayca emilen kuru bir yağdır.Genel olarak tüm cilt tipleri için güvenli olmasına rağmen, ilk kullanımınızdan önce bir yama testi yapmalısınız. Bu, yağa alerjiniz olmamasını sağlayacaktır.

Bunu yapmak için:

 • önkol veya el bileğine az miktarda kuşburnu yağı sürün
 • tedavi edilen alanı bir bant yardımı veya gazlı bezle örtün
 • 24 saat sonra, tahriş belirtileri için alanı kontrol edin
 • cilt kaşıntılı veya iltihaplı ise, kuşburnu yağı kullanmamalısınız (tahriş devam ederse doktorunuza danışın)
 • cilt herhangi bir tahriş belirtisi göstermiyorsa, başka yerlerde kullanmak güvenli olmalıdır
 • Yama testi yaptıktan sonra, günde iki defaya kadar kuşburnu yağı uygulayabilirsiniz. Yağ kendi başına kullanılabilir veya başka bir taşıyıcı yağa veya en sevdiğiniz nemlendiriciye birkaç damla ekleyebilirsiniz .


Kuşburnu yağı  gibi cildinize son derece yararlı olan Shea Yağı ile Cilt Bakımı yazımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...