14 Ekim 2018 Pazar

Keten Tohumu Yağı

Omega-3 alımınızı arttırmak istiyorsanız, keten tohumu yağı ve balık yağı iki harika seçenek olarak karşınıza çıkmaktadır.  Eğer bir vejeteryan ya da vegan iseniz, o zaman seçim açıktır ama hayvansal ürünlerden uzak durmanız gerekmiyorsa, keten tohumu yağı yararları balık yağı yararlarından daha hafif basıyorsa  veya bunun tersini söylemek daha zor olabilir. Bizler tercih edenler için keten tohumu yağı hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Keten tohumu yağı, keten bitkisinin tohumlarından elde edilir ( Linum usitatissimum ). Keten tohumu, medeniyetin başlangıcından beri ekildiği için, en eski ürünlerden biridir. Keten tohumu için Latince isim “çok yararlı” anlamına gelir ve bunun nedeni keten tohumu bitkisinin her kısmının kullanılmasıdır.
Keten Tohumu Yağı
Keten tohumu ve keten tohumu yağı önemli fonksiyonel gıda bileşenleri olarak ortaya çıkmaktadır, çünkü bunlar a-linolenik asit (ALA) bakımından zengindir; Aslında, keten tohumu omega-3 yağ asitlerinin en zengin bitki kaynağıdır. Keten tohumu yağı, doymuş yağ asitlerinde düşüktür, tekli doymamış yağ asitlerinde orta derecede ve çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.

Araştırmalar, keten tohumu yağı, kardiyovasküler hastalık, kanser, prostat sorunları, inflamasyon, sindirim sorunları ve osteoporoz ile ilgili potansiyel sağlık yararları olduğunu göstermektedir. Bugün, keten tohumu yağı ve keten tohumu yağı takviyeleri çevrimiçi veya yerel sağlık gıda mağazasında bulunabilir.  Keten Tohumu Yağı Faydaları

Keten tohumu yağı son derece besleyici ve hastalık önleyici keten tohumu elde edilir. Tohumlara benzer şekilde, keten tohumu yağı sağlıklı omega-3'ler, daha sağlıklı beyin ve kalp, daha iyi ruh halleri, azalmış iltihaplanma ve daha sağlıklı cilt ve saç ile ilişkili olan yağ asitleri ile doldurulur. Fındıklı, hafif tatlı aromasıyla, keten tohumu yağı bir çorba kaşığı, günlük rutininize ek olarak, bu sağlıklı yiyeceklerden biri  olarak kullanılabilir.  

Keten tohumu yağı, alfa-linolenik asit (ALA) formunda yüzde 50 ila yüzde 60 omega-3 yağ asidi içerir. Balık yağından daha fazla anti-inflamatuar ve hastalık önleyici ALA ile, birçok insan balık yağı yararları üzerinde keten tohumu yağı yararları için tercihtir.

Omega-3 yağ asitleri iltihaplanma, kalp sağlığı ve beyin fonksiyonları dahil olmak üzere her türlü vücut işleminde önemli rol oynar. Omega-3'lerde yetersiz olmak, düşük zeka, depresyon, kalp hastalığı, artrit, kanser ve diğer pek çok sağlık sorunuyla ilişkilidir.  

Keten tohumu yağı gibi alfa-linolenik asitlerde yüksek gıdaların tüketilmesinin kalp hastalığının önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır . Bir çalışma, ALA'da yüksek diyet yapan kişilerin ölümcül kalp krizi geçirme olasılığının düşük olduğunu göstermektedir.  

Keten Tohumu Yağı Zayıflatır mı ? 

Keten tohumu yağı, bağırsakları yağladığından ve doğal bir müshil olarak çalıştığından , sindirim sisteminde hareket etmeyi mükemmel tutar. Vücudunuza yiyecek ve atıklardan daha çabuk kurtulmasına yardımcı olarak, vücudunuzun fazla kiloları atıp detoksifiye etmesine yardımcı olur.

Aslında, yapılan araştırmalar kilo kaybı diyetine keten tohumu yağı ilave edilmesinin sadece katılımcıların kilo vermesine yardımcı olmadığını, aynı zamanda inflamasyon belirteçleri de azalttığını ortaya koymuştur.  Bu , kilo kaybı için esansiyel yağlara bir taşıyıcı yağ olarak keten tohumu yağı eklenmesi anlamına gelir bazı kilo düşürme ötesinde ek faydalar sağlayabilir.

Kabızlık ve İshal için Keten Tohumu Yağı

Kabızlık, gıda atıklarının sindirim kanalıyla normal hareketinden daha yavaştır. Genellikle şişkinlik, gaz, sırt ağrısı veya yorgunluk gibi çeşitli semptomlar eşlik eder. Keten tohumu yağı için ana kullanım veya geleneksel kullanımlardan biri kabızlık durumunun geçirilmesi olmuştur. Bir yağlayıcı olarak işlev gören keten tohumu yağı, kolay ve doğal bir kabızlık giderimi sağlar .

Sadece bu değil, keten tohumu yağı da acı çekenlere ishalde de yardımcı olabilir. Kabızlığı gidermek ve ishali durdurmak için çift ​​etkilidir, keten tohumu yağı yararları sindirim sistemini çeşitli yollarla göstermiştir.  

Kansere Karşı Koruma Sağlar

Doğal kanser tedavisi ve önleme dünyasında keten tohumu yağı iyi bilinmektedir ve kanser için  diyet protokolü gibi doğal tedavi diyetlerine dahil edilmiştir . Çalışmalar, keten tohumu yağı yararlarının, göğüs tümörlerinin büyümesini önlemeye yardımcı olmayı kapsayabildiğini bile göstermektedir.

Bir araştırmada, araştırmacılar ALA'nın keten tohumu yağı içerdiğini, sinyal yollarını değiştirerek meme kanseri hücre çizgilerinin büyümesini azalttığını bulmuşlardır. Diğer çalışma,  geniş bir meme kanseri yelpazesi için ucuz bir tamamlayıcı tedavi olarak keten tohumu yağı kullanımını desteklemektedir. Araştırma, keten tohumu yağı içindeki ALA'nın kanser hücresi büyümesini azalttığını ve kanser hücrelerinin hücre ölümünü programlayan apoptosisi indüklediğini göstermiştir. 

Keten Tohumu Yağı Cilde Faydaları 

  • Selülitle savaşmak için doğal bir yol mu arıyorsunuz ? Yaşlandıkça kollajen üretimi azalır, ancak keten tohumu yağı tüketimi kollajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Zayıflamış kollajen de dahil olmak üzere cildin dokularındaki yapısal değişiklikler , selüliti daha görünür hale getirir, çünkü cildin incelmesi ve yüzeyinin hemen altındaki yüzeysel yağ ve bağ dokusu tarafından meydana gelen düzensizlikleri gizlemek daha az olasıdır. Diyetinize keten tohumu yağı ekleyerek, selülit görünümü ile savaşmaya yardımcı olabilirsiniz. 
  • Egzama , kabarma veya çatlama yapabilen kuru, kırmızı ve kaşıntılı deriye neden olan yaygın bir cilt bozukluğudur. Genel olarak gıdalara, kimyasallara veya parfüm veya sabun gibi diğer maddelere karşı alerjik bir tepkiye neden olur.Sağlıksız cilt bakım ürünlerinden kaçınmanın yanı sıra, egzamayı diyetiniz aracılığıyla da büyük ölçüde artırabilirsiniz. Esansiyel yağ asitleri, cildin elastikiyetini ve dokusunu geliştirmeye yardımcı olur ve keten tohumu yağı, genel olarak daha iyi bir cilt sağlığı ve egzama gibi rahatsız edici cilt problemleri için en iyi seçeneklerden biridir. 
Yukarıdaki yazımız umarım genel sağlığınız ve cilt sağlığınız için yararlı olacaktır. Bu açıdan sağlıklı yağların hem tüketimi hem de kullanımı önemlidir. Aşağıdaki yazılarımızın da sizlere yardımcı olacağını düşünüyoruz.Sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...