14 Ekim 2018 Pazar

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

Kekik yağı genelde kekiğin ve harici olarak bir yağın kombinasyonu ile elde edilen ve bu sayede  çifte avantaj sağlayan bir yağdır. Bizlerde merak edenler için kekik yağı faydalarından, içeriğinden ve kullanımından bahsedeceğiz. Umarım yararlı bir yazı olur, iyi okumalar dileriz.

Kekik Yağı Nedir?

Kekik ( Origanum vulgare)  , nane ailesinin ( Labiatae ) bir üyesi olan bir bitkidir. Kekik, dünyanın dört bir yanından gelen halk ilaçlarında 2.500 yıldan fazla bir süredir değerli bir bitki ürünü olarak kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı, hazımsızlık ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde geleneksel tıpta çok uzun bir kullanıma sahiptir.

Kekik Yağı
Taze veya kurutulmuş kekik yaprakları ile yemek yapmayı deneyebilirsiniz - kekik baharatı, şifa için en iyi otlardan biridir - ama kekik yağı daha farklı bir kullanım alanına sahiptir. Akdeniz'de, Avrupa'nın birçok yerinde ve Güney ve Orta Asya'da bulunan şifalı  ot oregano, otun aktif bileşenlerinin yüksek konsantrasyonunun bulunduğu bitkiden uçucu yağın çıkarılması için damıtılır . Sadece bir pound  esansiyel yağı üretmek için 1,000 libre yabani kekik gereklidir. Tabi bazı durumlarda farklı yağlar ile karıştırılarak elde edilir. Yağın aktif maddeleri alkolle korunur ve hem topikal olarak (deri üzerinde) hem de iç kısımda uçucu yağ formunda kullanılır.

Bir tıbbi takviye veya uçucu yağ haline getirildiğinde, kekik genellikle "kekik yağı" olarak adlandırılır. Yukarıda belirtildiği gibi, kekik yağı reçeteli antibiyotiklere atural bir alternatif olarak kabul edilir. Kekik yağı, her ikisi de güçlü anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahip çalışmalarda gösterilmiştir, karvakrol ve timol denilen iki güçlü bileşikleri içerir. Kekin yağı öncelikle karvakrolden yapılırken, bitkinin yaprakları fenoller, triterpenler, rosmarinik asit, ursolik asit ve oleanolik asit gibi çeşitli antioksidan bileşikleri içerir.  

Kekik  Yağı İçeriği

 • Antibakteriyel
 • antiviral
 • Antifungal
 • Antioksidan
 • Anti-alerjik
 • Anti-Parazit
 • Antienflamatuar

Karvakrol: Araştırma  göstermektedir ki bu fenol kuvvetli iyileştirici özellikle barındırmaktadır ve E. coli, Candida albicans, salmonella, listeria, staphhylococcus ve diğerleri gibi bakteriyel enfeksiyonlarıa karşı mücadelede yardımcı olabilir.
Thymo :Bir başka fenoldür ve  mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde mükemmeldir.  
Rosmarinic acid:  Güçlü antioksidan ve antihistamin, doğal olarak şişliği azaltır ve alerjik reaksiyonların tedavisinde etkilidir.
Terpenler: Güçlü anti-bakteriyel özellikleri ile süslemek.
Linalool: Stres ve anksiyeteyi yatıştırır ve rahatlatır.
Naringin: Kanser hücrelerini büyümekten korur ve kekik yağındaki diğer antioksidanları destekler.
Beta-caryophyllin (E-BCP): Mükemmel bir anti-inflamatuar.

Kekik  Yağı  Faydaları

 • Kekik  yağı, solunum yollarında ve sinüslerde rahatsız edici mukus ve balgam birikimini ortadan kaldıran veya gevşeten bir balgam söktürücü olarak hareket edebilir. Aynı zamanda, öksürük uyarıcılarını uyarabilen iltihaplı akciğerler ve boğaz için rahatlatıcı bir balsamdır. Bu nedenle, kekik esaslı solunum rahatsızlıklarının semptomlarını önler ve tedavi eder.
 • Kekik yağının, çeşitli nedenlerden kaynaklanan iç ve dış birçok inflamasyonun yatıştırılmasına yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Topikal olarak uygulandığında, uygulanan bölgeye kızarıklık ve tahriş azaltabilir ve ayrıca artrit veya yaralanma ile ilişkili ağrıyı azaltabilir. Tüketildiği zaman, vücudun her tarafına yayılmış olmasına rağmen, aynı etkiye sahiptir, bu nedenle ağrı ve rahatsızlığı çabuk olarak rahatlatmayacaktır. 
 • Kekik  yağı sizi idrar yolu enfeksiyonu, tifo, kolera, yaralar, cilt enfeksiyonları ve gıda zehirlenmesi gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı korur.  Ayrıca, kekik antibakteriyel etkileri sağlık üzerinde engelleyici bir etkiye sahip değildir, bu nedenle, savunmasız olmanın kötü etkilerinden muzdarip değilsiniz. 
 • Virüsler, bakteriler, mantarlar ve protozoa, bulaşıcı hastalıklardan sorumlu olan dört ajandır. Bunların dışında, hem iç hem de dışsal olan en korkunç ve ölümcül enfeksiyonların bazılarından mantarlar sorumludur. Kulak, burun ve boğazda çirkin, ağrılı ve ölümcül enfeksiyonlara neden olabilirler; bunlar erken tedavi edilmezse beyine ulaşabilir ve ölümcül olabilir. Birçok mantar enfeksiyonları da bu mantarlardan kaynaklanır. Kekik yağı, içeride veya dışarıda düzenli olarak kullanıldığında, vücudu bu mantar enfeksiyonlarının çoğuna karşı etkili bir şekilde koruyabilir. 
 • Kekik  yağı viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan antiviral özelliklere sahiptir. Bu, soğuk algınlığı, kabakulak, kızamık, çiçeği ve virüslerin neden olduğu diğer problemlere karşı bağışıklığınızı güçlendirdiği anlamına gelir. Bağışıklık sistemindeki bu artış ölümcül viral enfeksiyonlara ve hatta otoimmün hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Kekik  yağı ayrıca vücudun ana savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini ve işlevini de uyarır.
 • Kekik yağı bağırsaktaki zararlı parazitlerin büyümesini engelleyebilir. Ayrıca, mide-bağırsak hastalıkları ve sızan bir bağırsak riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Çalışmalar , kekik yağında bulunan aktif bir bileşik olan karvakrolün anti-tümör özelliklerine sahip olduğunu ve kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Daha spesifik olarak, kekik  yağı, hastalıklara neden olan ve vücudu izleyen serbest radikalleri ortadan kaldıran güçlü bir antioksidan şekli olan fenoller içerir. 
 • Bu güçlü yağ, menstüasyonu düzenlemek ve menopozun başlangıcını geciktirmek için faydalıdır. Tıkanıklıklardan muzdarip olanlar da kekik  yağı kullanarak rahatlama bulabilirler. Bir emmenagog olarak, duygudurum dengesizliği ve hormonal kaymalar dahil olmak üzere, yaklaşan menopoz semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. 
 • Bu, kekik  yağının sedatif ve anti-inflamatuar özelliklerinin bir başka yanıdır. Alerjiler, vücudun dış uyaranlara karşı hiper reaksiyonlarıdır. Doğada bir yatıştırıcı olan kekik yağı, bu aşırı duyarlılığı yatıştırır ve alerji belirtilerinden kurtulmayı sağladığı bilinmektedir. Anti-inflamatuar kalitesi sayesinde, alerjilerin şiddeti azaltılabilir, bu da anafilaktik şoklar veya boğazda şişme gibi reaksiyonlar için önemlidir. 
 • Kekik  yağı sindirim sularının salgılanmasını artırarak sindirimi destekleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, besinleri emmeye yardımcı olan besin sindirilebilirliğini ve enzimleri artırır. Bu, yiyeceklerden aldığınız besinleri en üst düzeye çıkararak sağlığınızı iyileştirebilir.


Kekik yağı faydaları hakkında sunduğumuz yazımız umarım sizlere yardımcı olmuştur. Sağlık açısından son derede faydalı olan Zeytinyağı hakkında bilgi almak isterseniz linkimize tıklayabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...