19 Ekim 2018 Cuma

Karanfil Yağı Faydaları

En yaygın olarak bilinen bitkilerden biri olmasa karanfil yağ olarak son derece faydalı bir içerik olarak kullanılır. Karanfil yağının özellikle gündelik yaşamda pek çok kullanımı vardır. Sadece yararlı olmakla kalmayıp, aynı zamanda vitamin bölümünde bulunan doğal ürünler konusunda uzmanlaşmış yerel marketlerde ve mağazalarda da karanfil yağı da mevcuttur. Yemeklerinize benzersiz bir lezzet katmak istiyorsanız, yemek pişirmek için karanfil yaprakları da bulabilirsiniz. Bu harika bitkiden alabileceğiniz pek çok yararla fayda sağlayabilirsiniz. 

Karanfil Yağı Nedir?

Karanfil yağı, kuru çiçek tomurcuklarından ( Eugenia caryophyllata ) elde edilir. Çok sayıda tıbbi özelliğe sahiptir ve ağrıyı azaltmak için topikal olarak kullanılır. Yağ, ana bileşiğin öjenol olduğu bitki kaynaklı fenilpropanoidler açısından zengindir.  Diğer biyoaktif bileşikler arasında timol, karvakrol ve sinnamaldehit bulunur. Karanfil yağı rengi soluk sarıdan altın kahverengiye kadar değişir. Karanfilinkine benzer baharatlı bir kokusu vardır. Yağ ayrıca bir koku ve aroma maddesi olarak da yaygın olarak kullanılır.

Diş Ağrısı için Karanfil Yağı


Karanfil Yağı
Eğer diş macununuzun etiketine dikkat etmişseniz, içeriğindeki maddelerden biri olarak karanfil bulmuş olursunuz. Güçlü antiseptik özellikleri ve Eugenol adı verilen bir bileşik olması nedeniyle karanfil yağı diş ağrısına, diş apsesine, boğaz ağrısına ve ağız ülserine karşı çok etkili bir şekilde savaşır. Güçlü aromatik özellikleri nedeniyle, karanfil yağı ve ılık su ile gargara yapmak, kötü nefesle savaşmanıza yardımcı olabilir. Sadece bir bardak ılık suya dört damla karanfil yağı ekleyin ve etkili sonuçlar için günde en az iki kez gargara yapın. 

Cilt ve Saç için Karanfil Yağı 

Karanfil yağı sabunlarda, losyonlarda ve hatta parfümlerde bulunur. Ve neden olmasın? Uçucu yağın harika nitelikleri vardır. Karanfil yağı, antibakteriyel özellikleri ile bilinen eugenol adı verilen bir bileşik içerir. Akne tedavisinde etkilidir, şişliği azaltır ve enfeksiyöz bakterileri aynı anda öldürür. Sadece cildinize 3 damla saf karanfil yağı ve taşıyıcı karıştırın ve hafifçe ovun. Karanfil yağı da anti-aging belirtileriyle savaşmaya yardımcı olabilir, sadece bir parça pamuk üzerine karanfil yağı üzerine birkaç damla koyun ve günde en az iki kez yüzünüze uygulayın. Kırışıklıklara karşı belirgin bir değişiklik görürsünüz. Karanfil yağının uyarıcı özellikleri ölü deriyi temizler ve cildinizin gençliğini yeniden canlandırmaya yardımcı olan kan akışını artırır. 

Bu sıvı harikası size güzel saçlar verebilir. Saç derisine uygulanan karanfil yağı, saç dökülmesini azaltan ve aynı zamanda saç büyümesini hızlandıran kan dolaşımını artırır. Ayrıca kuru ve mat saçlara çok ihtiyaç duyulan parlaklık verir. Zeytinyağıyla karıştırılmış az miktarda karanfil yağı da büyük bir krema olarak çalışabilir. En iyi sonuç için, karışımı nemli saçlara uygulayın ve etrafına sıcak bir havlu sarın. Yirmi dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın.

Karanfil Yağının Sağlık Faydaları

  • Karanfil yağı bağışıklıklarınızı güçlendirmede harikalar yaratabilir. Yağda bulunan antioksidan özelliği, kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklara neden olabilecek serbest radikallere karşı bir süpürücü görevi görür. Karanfilin kurutulmuş çiçek tomurcuğu, beyaz kan hücresi sayısının arttırılmasıyla bağışıklık sisteminin geliştirilmesine yardımcı olan ve böylece gecikmiş tipte aşırı duyarlılığı geliştiren bileşikler içerir. 
  • Çok sayıda antiseptik özellik ile kutsanmış olan karanfil yağı, kesik, yara, mantar enfeksiyonu, böcek ısırıkları ve hatta sokmaları tedavi etmek için kullanılabilir.. Bununla birlikte, karanfil yağının doğrudan uygulanması zararlı olabilir. Yara çok ağrılıysa, badem yağı veya hindistancevizi yağı ekleyerek karanfil yağının seyreltilmesi tavsiye edilir. Bu taşıyıcı yağlar hassas cildinizi doğrudan karanfil yağı uygulamasının neden olabileceği yanıklardan koruyacaktır. 
  • Yüksek anti-inflamatuar özellikleri için karanfil yağı, boğaz ağrısı, soğuk ve sinüzit. Mükemmel balgam sökücü olarak kullanılır. Ayrıca burun tıkanıklığını temizler ve solunum problemlerinden kurtulmanızı sağlar.  
  • Kronik bir baş ağrınız mı var? Mutfağa gidin, dört damla karanfil yağını tuzla karıştırın ve anında rahatlama için alnınıza uygulayın. Karanfil yağındaki flavonoidler, anti-enflamatuar ajanlara sahiptir, bu anti-enflamatuar özellikler, iltihaplanmayı kolaylaştırmaya ve ayrıca bir soğutma etkisine sahip olacaktır. Karanfil yağı, kas ağrısı ve eklemleri için mükemmel bir ağrı kesici olarak azaltmak için kullanılabilir. 
  • Karanfil yağı, hazımsızlık ve mide ile ilgili sorunlara karşı mücadele eden en eski ilaçlardan biridir. Hem karanfil hem de karanfil yağındaki öjenol, hazımsızlık ve şişkinlik gibi mide problemlerini tedavi etmede etkilidir. Ayrıca hıçkırık ve hareket hastalığının tedavisi için kullanışlı olabilir. 
  • Karanfil yağı, kötü kulak ağrıları için etkili bir ilaçtır. 2 tatlı kaşığı susam yağı ve 3-4 damla saf karanfil yağı ılık bir karışımı alın ve bu karışımı yavaşça kulaklarınıza uygulayın.  
  • İşte veya evde bir çeşit stresle mi savaşıyorsunuz? Yatıştırıcı bir karanfil yağı masajının sizi rahatlatmasına izin verin. Uyarıcı özellikleri nedeniyle, karanfil yağı yorgunluk, zihinsel tükenme, anksiyete ve stres azaltmaya yardımcı olur. Bunun dışında, düzenli bir yoga uygulamasına sahip olmanız önerilir, daha iyisi, günlük meditasyon çok yardımcı olur. 
  • Karanfil yağı, kan temizleyici olarak işlev görebilir ve ayrıca kan dolaşımını hızlandırabilir. Kandaki toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aroma özleri, kanınızdaki toksin seviyelerini azaltabilir ve trombositleri daha fazla arındırıp bağışıklık sisteminin işleyişini hızlandıracak olan vücuttaki antioksidan seviyelerini arttırabilir. 
  • Karanfil yağı ayrıca insülin düzeylerinin korunmasında da yardımcı olur. Diyabet, bağışıklık sistemini insülin yapan pankreas hücrelerini yok ederek, vücudun normal çalışması için yeterli insülin olmadan bırakma eğilimindedir. Postprandiyal insülin ve glukoz yanıt mekanizmaları, karanfil yağı tüketirken daha fazla düzenlenme eğilimindedir. 
  • Karanfil yağı mükemmel bir böcek kovucu olarak çalışır. Piyasalarda bulduğunuz birçok böcek kovucuda yaygın bir bileşendir. Geleneksel olarak, odaya birkaç damla karanfil yağı ve sivrisinekleri uzak tutmak için uyku alanı dağılmıştır.


Yazımız burada sona erirken belirtmek gerekir ki karanfil yağı özellikle diş sağlığı açısından kullanılmaktadır fakat bu dişlerinizdeki sağlık problemlerinizi geçireceği anlamına gelmez. Bu yüzden her zaman bir doktora danışmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...