12 Ekim 2018 Cuma

Kanola Yağı Zararlımıdır?

Kanola tohumlarının ezilmesiyle üretilen kanola yağı, beslenme çeşitliliğini içerir ve daha az erüsik aside sahiptir. Bu doğal yağ çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Kilo vermek, sağlığı iyileştirmek ve aynı zamanda cilt ve saçları iyileştirmek için güzellik amacıyla da kullanılır.Kanola yağı, total kolesterol ve düşük dansiteli lipoprotein (LDL) kolesterolünde önemli azalma ve tokoferol düzeylerinde artış ve tatmin edici sonuçlar sağlamıştır. Şimdi bu yağımız hakkında daha fazla bilgi edinelim. 

Kanola Yağı 

Kanola yağı, Brassica ailesinin bir parçası olan Canola bitkisinin ezilmiş tohumlarından elde edilir. Kanola bitkileri kokulu, güzel, parlak sarı çiçekleri üretir. Olgun Kanola bitkilerinden elde edilen tohumlar, daha sonra rafine edilmiş, işlenmiş, şişelenmiş ve dış kullanım ve aynı zamanda tüketim için yağ olarak satılan yağın çıkarılması için ezilmektedir. 
Kanola yağı, yağda eriyen vitaminleri içerir E ve K vitamini bunların arasındadır ve  kanola yağının tipik yağ asidi bileşimi % 7, % 63 oranında tekli doymamış yağ asiti ve% 28 oranında çoklu doymamış yağ asidi (omega-6 ve omega- 2: 1 oranında 3) barındırır. Monosatüre yağ asitlerinin yüksek oranı kanola yağını sağlık yararları sağlar.

Kanola Yağı  Faydaları 

Kanola Yağı
  • Kanola yağı bitki sterolleri, özellikle beta sterol ve campesterol en yüksek seviyesine sahiptir.Yüksek konsantrasyonlarda sterol içeren gıdalar çeşitli kalp hastalıkları riskini azaltır.Ayrıca, kanola yağı bulunan fitosterol aslında yaratılış ve emilimini kontrol edebilirsiniz Kolesterol, böylece sağlam bir kalp sağlığını desteklemektedir. 
  • Bitki sterol vücutta kolesterol emilimini inhibe eder, böylece seviyesi% 10-15 oranında düşürür. LDL veya omega-6'yı (kötü kolesterol) azaltan ve iyi kolesterol veya omega-3'ü (HDL) artıran yüksek oranda mono-doymamış yağlar (MUFA) içerir. Bu nedenle kanola yağı sağlıklı lipit profilini uyarır. 
  • Kanola yağı eklem hassasiyetini artırmaya yardımcı olur ve sertlik azaltılabilir. Ayrıca akut artrit nedeniyle iltihaptan muzdarip insanlar için yararlıdır. Kanola yağı ayrıca astım ve bağırsak rahatsızlıklarına bağlı inflamasyonu azaltır ve böylece hayati bir anti-enflamatuar ajan olarak görev yapar. 
  • Kanola yağı, kırışıklıklar , ince çizgiler, sivilce, cilt lekesi vb. gibi cilt problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan ve bireylere genç bir parlaklık veren E vitamini ve K bakımından zengindir. E vitamini bir antioksidan olarak çok etkilidir ve cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyabilir. Bu, cildin esnek ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olabilir, yaralanmaların iyileşme oranını artırır ve kırışıklıkların görünümünü yavaşlatır. 
  • Düşük miktarda kolesterol ve kanola yağında bulunan yüksek miktarda önemli antioksidanlar vücudun metabolizmasının normal bir hızda çalışmasına yardımcı olabilir. Vücudumuz durgunlaşmaz ve enerji yavaş dolaşım veya aşırı stresli bir kardiyovasküler sistem tarafından kapatılmaz. 
  • E vitamini gibi antioksidanlar kansere karşı çok etkilidir . Zararlı serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olur. Kanola yağında bulunan E vitamini kansere yakalanma şansını büyük ölçüde azaltabilir. Kanser hücrelerinden zaten etkilenmişse, kanola yağı çoğalmasını ve yayılmasını azaltarak kanser tedavisine yardımcı olur. 
  • Serbest radikallerle savaşan antioksidanlar kanola yağında bulunur ve beynin zarar görmesini önler. Alzheimer hastalığı ve bunama riskini azaltır. 
  • Kanola yağı saç bakımları, kuruluk, kırılma, kıvrık saçlar ve bölünmüş uçlar için mükemmel bir çözümdür. Kepek, kıvırcık ve pürüzlü saçlardan kurtulmaya ve gerilmelerin kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. 

Kanola Yağı Yan Etkileri  

Kanola yağı, meşhur kimyasal savaş ajanı hardal gazı içerir ve çeşitli sorunlara neden olabilir. Karaciğer ve kalp sorunlarına neden olabilir. Kısmen hidrojene bitkisel yağ , arterlerin iltihaplanmasına ve kalsifikasyonuna neden olabilir. Bu, koroner kalp hastalığı için risk faktörlerini arttırır. Kanola yağındaki eurorik asit zararlıdır ve normal büyümenin gecikmesine neden olabilir.


Bu faydaların yanında kanola yağının tüketirken dikkat etmek gerektiği umarım anlaşılmıştır. Her ihtimale karşı alternatif olarak Papatya Yağı sizin için ideal olabilir. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...