12 Ekim 2018 Cuma

Kakao Yağının Faydaları

Genelde çikolata yapımı ile eş değer görülen kakao ve kakao yağı , harici olarak genel sağlık açısından son derece yararlıdır. Özellikle bronzlaşma için cilt bakımından kullanılan da kakao yağı, cilde başka faydalarda sağlayarak çok yönlü bir kullanım alanını bizlere sunar. Bu makalede kakao yağı hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra genel faydalarından, bronzlaşma hakkında kısa bir bilgiden ve cilde faydalarından bahsedilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Kakao Yağı Nedir?

Kakao çekirdekleri Orta ve Güney Amerika'nın bazı bölgelerine özgüdür ve yüzyıllardır Mesoamerica ve Karayipler gibi yerlerde doğal cilt nemlendiricileri yapmak için hasat edilmiştir. Yumuşak bir kokusu, pürüzsüz bir dokusu  ve ultra-hidratlaştığı için, kakao yağı dünyanın her yerinde ticari güzellik ürünlerinde çok popüler bir madde olarak kullanılmaktadır.

Kakao Yağının Faydaları
Kakao yağının başka bir harika özelliği de kakao çekirdeklerinden gelen yüksek antioksidan yapısıdır.Çünkü kakao önemli miktarda polifenol ve flavanoid antioksidan içerir. Aslında, kakao çekirdekleri, diyetlerimizde en büyük polifenol tedarikçilerinden biri olarak gösterilmiştir. Bu antioksidanların bir kısmı, çekirdeklerin katılarından ayrıldıktan sonra bile kakao yağında kalır, bu da bağışıklığı iyileştirmek, inflamasyonu düşürmek ve kalp sağlığını iyileştirmek için yararlı olduğu anlamına gelir. Kakao yağı, çoğunlukla hindistan cevizi yağı gibi doymuş olan sağlıklı bir yağdır. İçerdiği doymuş yağ miktarı ( doymamış yağın aksine ), tam türüne bağlı olarak toplam yağ içeriğinin yüzde 57'si ila yüzde 64'ü arasındadır. Farklı yağ asitleri arasında şunlar vardır:
 • stearik asit 
 • palmitik asit 
 • miristik asit 
 • arakidik asit 
 • laurik asit  

Kakao Yağı Bornzlaşma

Güneş ışığında uzun süre kaldığımız zaman vücut B ve C vitamini kaybeder. BU durumlarda aşırı güneş cildimizde lekelenmeye sebep olabilir. İşte bu yüzden güneşlendiğimiz günlerde, diğer günlere oranla daha fazla B ve C vitamini tüketmeniz gerekir. Fazla güneşlenmek cildin zamansız kurumasına ve kırışmasına yol açacağından, fazla güneşe maruz kalmamak her zaman faydalıdır. Çünkü Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak her zaman tehlikelidir. 

Kakao Yağı  Faydaları


 • Kakao yağı saç dökülmesi , cilt tahrişi ve yaşlanma belirtileri gibi birçok sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olur . Her bir faydayı ayrıntılı olarak aşağıda aktarılmaktadır. 
 • Kakao yağının çok değerli olmasının nedenlerinden biri, oleik asit, palmitik asit ve stearik asit de dahil olmak üzere yüksek konsantrasyonda antioksidan bileşikleridir. Bunlar teknik olarak yağ asitleri olmasına rağmen, vücut için faydalıdır ve özellikle deride vücuttaki serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olurlar. Oksidatif stresin oluşumunu azaltarak , kakao yağı kırışıklıklar ve yaş işaretleri de dahil olmak üzere yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.  
 • Araştırma ayrıca, kakao yağının cilt üzerindeki yara izlerinin görünümünü azaltmasını ve genel cilt sağlığını artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. 
 • Lezzetli aroması ile kakao yağı da  ayrıca saçları nemlendirir genel görünümünü ve gücünü artırmak için yardımcı olur.  
 • Kakao yağı  kepek sorunun çözer ve daha sağlıklı kıl folikül yataklarının daha düşük bir insidansı ile bağlantılı olarak saçları korur ve böylece saç dökülmesini azaltır ve erkek tipi kellik başlangıcını önler .
 • Kakao yağının antioksidan nitelikleri kesinlikle yaşlanmanın birçok belirtisine karşı yardım eder, ayrıca kakao yağı  cildi dış etkenlerden korur. Antioksidanlar ve faydalı organik moleküller cildi tahrişe ve cilde zarar verebilecek çevresel, iç ve dış kuvvetlerden korurlar. 
 • Kakao yağında bulunan yağ asitleri ve antioksidanların zengin karışımı , cildin iltihaplanmasını azaltmak isteyen insanlar için ideal bir seçimdir. Kakao yağı, sedef , egzama , kızarıklık veya vücudun diğer iltihaplanmalarına uyguladığınızda , lezzetli bir aromayla bir araya getirilmiş hızlı, sakinleştirici bir rahatlama sağlar. Bu, kakao yağının çikolata şeklinde tüketilmesiyle de sağlanabilir, ki çoğu insan bu sağlık yararlarına nasıl erişmeyi seçer. 
 • Aşırı yağın kardiyovasküler sistem üzerindeki olumsuz etkisine rağmen , erken araştırmalar kakao yağının ılımlı miktarlarıyla tedavi edildiğinde kalpteki enflamatuar durumdaki iyileşmeyi göstermektedir .

Kakao yağı gibi bir çok bitkisel yağ sağlık açısından genel olarak faydalıdır.Fakat bu yağları kullanmadan önce doğal olarak temin ettiğinize emin olmanız gerekir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...