8 Ekim 2018 Pazartesi

Hint Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Kim kusursuz, ışıltılı cilt ve hacimli saçlar istemez ki. Bunlar en yaygın iki güzellik kaygısıdır ve mükemmel olmaya çalışarak oluşan endişe, genellikle kimyasal yüklü ürünlere veya gereksiz tedavilere başvurmanıza neden olmaktadır. Ama güzel olmanın daha iyi yolları vardır, bunlar saf ve basittir. Hint yağı bunlardan biridir. Hint yağı, hint tohumlarından çıkarılan soluk sarı sıvıdır ve antioksidanlar açısından çok zengindir. Bunu bilmiyor olabilirsiniz ama hint yağı, cildinizin ve saç problemlerinin çoğunu çözebilen doğal bir güzellik maddesidir. Hint yağı hakkında bazı faydalar bu yazımızda bulabilirsiniz.  

Hint Yağı 

Hint yağı , Afrika ve Asya'nın tropikal bölgelerine özgü olan ricinus communis bitkisinin tohumlarından elde edilir. Genellikle bir pamuk topu kullanılarak doğrudan cilde uygulanır.Hint yağı kullanımı nispeten güvenlidir, ancak bazı insanlar cildine uyguladıktan sonra yan etki bildirmiştir. Hint yağı anti-enflamatuar, antimikrobiyal, nemlendirici ve diğer bazı yararlı özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Hint yağı cildi gençleştirmeye yardımcı olabilir. Hint yağı sarı bir renk tonu olan yarı saydam bir sıvıdır. Temizlik ürünlerinden boyalara kadar çok çeşitli ev eşyalarında aktif bir maddedir.

Hint Yağının Saça ve Cilde Faydaları
Ayrıca sindirim sorunları başta olmak üzere bir dizi tıbbi durumu tedavi etmek için kullanılmıştır.Hint yağı ince bağırsakta risinoleik asite ayrılır. Bu sindirim sürecini hızlandırır.  Hint yağı ve risinoleik asitin derideki emilimi arttırdığı düşünülmektedir ve bazen dermatoz, sedef hastalığı ve sivilce dahil çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, bunu destekleyen hiçbir bilimsel literatür olmasa da, kirpikler dahil olmak üzere saç büyümesini teşvik eden hint yağının anekdot raporları da vardır.


Hint Yağının Cilde Faydaları

Hint yağının yararları, kepekli ve çeşitli saç derisi koşullarına daha hızlı ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmekten çok sayısızdır.  

Saç Uzatmak için Hint Yağı

Saçlarınız nasıl daha hızlı  uzaması için hint yağını kullanabilirsiniz. Hint yağını saçınıza ve saç derisine ısıtarak masaj yardımı ile sürebilirsiniz ve bu  folikülünüze kan dolaşımını artıracak, daha hızlı saç büyümesi sağlayacaktır. Yağ omega-9 yağ asitleri içerir, bu yüzden saçlarınızı da besler. Gerçekten derin bir etki için, yağı köklerine masajı yaptıktan sonra saçınızın üzerine (uçlarına kadar) yayıldıktan sonra saçınızı bir başlıkla kapatın, yağı gece boyunca bırakın ve bir sonraki gün yıkayın. 

Kepek Sorunu için Hint Yağı

Pek çok özelliği arasında, hint yağı aynı zamanda anti-fungal ve anti-bakteriyel özelliklere de sahiptir. Saç derisine masaj yapılarak kepek ve diğer saç derisi koşullarının hızlı bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur.  Eğer kuru saç ve kepek sorununuz varsa, bu saç maskesi yapmayı deneyin: bir çorba kaşığı zeytinyağı ile 1 çorba kaşığı hint yağı karıştırın ve yarım limon suyu ekleyin. Yağlı saç ve kepek varsa, bu bileşenlerin her birinin bir çorba kaşığı karıştırın: hint yağı, bal ve aloe vera jeli, daha sonra yarım limon suyu ekleyin. Saçınızı şampuanlamadan ve yumuşatmadan önce maskeyi yaklaşık 30 dakika boyunca saçınızın köklerine uygulayın. Bu maske sadece kepeklerden kurtulmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda saçlarınızı besler ve şekillendirir, daha sağlıklı ve ışıltılı hale getirir.

Saçlara Hacim Katmak için Hint Yağı

Hint yağı omega-6 ve omega-9 yağ asitleri içerir, bunların her ikisi de sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek için yararlıdır. Düzenli kullanımla, hint yağı yeni büyümeyi teşvik edecek ve size daha kalın saçlar sağlamanın yanında güzel ve parlak bir başını vermek için mevcut iplik tellerini kalınlaştıracaktır. 

Daha Parlak Saçlar

Saçınızı şekillendirmek için pahalı, imal edilmiş klimalara ihtiyaç duymazsınız, sadece birkaç damla hint yağını, saç kremi ile karıştırın ve saçınıza eşit şekilde uygulayın, ardından normal rutininizle devam edin. Yağınızın inanılmaz nemlendirici özellikleri sayesinde kilitleriniz daha yumuşak ve sağlıklı olacaktır.

Hint yağı da parıltının saçınıza geri dönmesine yardımcı olabilir. Sadece biraz hint yağı ısıtın ve saçınıza masaj yapın, saçınızı bir havluya sarın ve yarım saat kadar bekleyin (ya da bir gecede bırakın), sonra yıkayın; Saçınızdaki nemi kilitler ve güzel parlak bir görünümle saçlarınızı bırakır.

Erken Saç Beyazlaşmasını Önler

Saç için hint yağının muhteşem faydalarından bir diğeri erken saçların grileşmesi ve beyazlaşmasını önlemeye yardımcı olmasıdır.  Hint yağı kullanarak bu ev ilaçlarını deneyebilirsiniz: sadece yağı biraz ısıtın  ve tüm saç derisi üzerine uygulayın, parmak uçlarınızla yaklaşık 10 dakika yavaşça masaj yapın. Bir gecede bırakın ve yağı sabah dışarı şampuanlayın. Şampuanlamadan yarım saat önce saçınızın ucuna hint yağı sürün. Düzenli olarak yaparsanız, yakında kuru, bölünmüş uçları unutursunuz ve saçlarınız daha sağlıklı ve parlak görünecektir. 

Kirpikler için Hint Yağı

Daha uzun kirpiklere sahip olmak istiyorsanız, ancak kirpik uzantıları kullanmak istemiyorsanız, her gece yatağa gitmeden önce kirpiklerinize hint yağı sürmeyi deneyin. Birkaç hafta içinde en iyi sonucu görmelisiniz: her zaman hayal ettiğiniz doğal uzun ve kalın kirpikler bu sayede hayal olmaktan çıkacaktır. 

Kaşlar için Hint Yağı

Yatağa gitmeden önce her gece kaşınıza birer kaşık hint yağı sürün ve kaşlarınızı besler ve kalınlaştırır. Ayrıca kaşların büyümesini de uyarır, bu yüzden kaşlarınızı koparırsanız harikadır. Birkaç hafta düzenli hint yağı masajı yaptıktan sonra kaşlarınız daha kalın hale getirecektir, böylece tercihinize göre şekillendirebilirsiniz. 

Hint Yağının Cilde Faydaları


Cilt bakımı söz konusu olduğunda Hint yağı birçok faydaya sahiptir. Muhteşem bir doğal nemlendirici veya dudak kremi olarak kullanılabilir ve kuru cildi çok etkili bir şekilde giderebilir. Bu faydalara daha ayrıntılı olarak bakalım…

Hint Yağı ile Cilt Kırışıklıkları ve İnce Çizgilere Çözüm

Hint yağının  anti-yaşlanma özellikleri vardır ve ayrıca  hint yağı, derin cilt içine nüfuz ederek cildi yumuşatır ve nemlendirir. Yağ ayrıca, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü geciktirmeye ve cilde daha genç bir görünüm kazandırmaya yardımcı olan elastin ve kollajen üretimini teşvik etmeye de yardımcı olur.


Yavaşça yüzünüze yağ karışımı ile hafifçe masaj yapın, daha sonra 5-10 dakika boyunca yüzünüze hafifçe nemlendirilmiş nemli bir bez koyun ve sonra fazla yağı pamuklu bir bezle alın. Cildiniz yumuşak, beslenmiş ve nemlendirilmiş olacaktır. Hint yağı aynı zamanda göz altındaki yumuşak bölgeyi nemlendirmek için de kullanılabilir . 1: 1 oranında tatlı badem yağı ile hint yağı karıştırın ve göz altı kremi olarak kullanın.

Kuru Ciltlere Hint Yağı

Hint yağı da cilt kuruluğu gibi sorunların tedavisinde iyidir. Sadece hindistan cevizi yağını biraz hint yağıyla karıştırın (1: 1 oranında) ve cildinizin etkilenen bölgesine uygulayın, 20-30 dakika bekletin, sonra durulayın ve kurulayın. Birkaç kez bunu yaptıktan sonra cildiniz daha yumuşak olur ve kuruluk kaybolur. İşte cilt yağı ile cilt kuruluğu kurtulmak ve cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hale getirecek yardımcı bir yüz maskesi:

Tek bir yumurta sarısı ile bir çay kaşığı yağı karıştırın, 10-15 dakika yüzünüze uygulayın, sonra ılık su ile durulayın ve kurulayın.  

Cilt Sorunları için Hint Yağı

Yatıştırıcı ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde , hint yağı, kuru cilt veya sivilce kaynaklı güneş yanıkları veya iltihaplı diğer rahatsızlıklara iyi bir çözümdür. Sadece hindistan cevizi yağıyla karıştırılmış hint yağı (etkilenen bölgeye 1: 1 oranında) uygulayın, 30 dakika bekletin ve yıkayın, kısa bir süre sonra etkileri hissedeceksiniz. 

Sivilceler için Hint Yağı

Risinoleik asit hint yağında mükemmel bir doğal bir tedavi olarak sivilce için kullanılabilmektedir. Gözenekleri açmak için yüzünüzü ılık suyla iyice yıkayın ve ardından hint yağını yüzünüze hafifçe masaj yapın ve birkaç saat veya hatta bir gece boyunca açık bırakın. Ertesi sabah durulayın ve akneniz çok yakında temizlenecek ve cildiniz iyi beslenecek ve nemlendirilecektir.  

Cilt Lekeleri ve Cilt İzleri için Hint Yağı

Zamanla, hint yağının düzenli uygulanması, yara izlerinin görünümünü azaltabilir ve lekeleri geçirmenizde yardımcı olabilir. Yağdaki yağ asitleri hızlı bir şekilde skar dokusuna nüfuz eder ve etrafındaki sağlıklı dokunun büyümesini destekler ve böylece skarın kendisinin büyüklüğünü azaltır.

Ayrıca cildinizin tonunu azaltmanıza ve pigmentasyon noktalarının ve izlerinin görünümünü azaltmanıza yardımcı olur . Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan hint yağı, cildin beslenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda sağlıklı cilt yenilenmesini de teşvik eder. 


Bitkisel yağlar bir çok açıdan yararlıdır fakat sabırlı bir şekilde uygulama yapmanız gerekir kimyasal ürünler gibi hemen etki etmez. Yazılarımız hakkında aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...