14 Ekim 2018 Pazar

Fındık Yağı Cilde Faydaları

Ülkemiz fındık üretiminde 1. sırada yer alsa da fındıkların pahalı olduğunun farkındayız. Fakat az miktarda haftalık tüketim sağlık açısından son derece faydalıdır. Ayrıca fındıklardan elde edilen cilt için topikal kullanım sağlanması açısından önemlidir. Bundan kaynaklı sizlere bu makalede fındık yağının yararlı besin değerlerinden ve cilt için faydalarından bahsedeceğiz.Tabi bu yağı nasıl kullanacağınızı da aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Fındık Yağı

Fındık yemeyi herkes sever peki cildiniz için fındık yağının kullanımının son derece etkili olduğunu biliyor musunuz. Hatta çoğumuz fındık ezmesini severiz ve coşkuyla yeriz, neden cildinizin aynı güzelliği tatmasın.Evet, fındık sadece tadı güzel değil; Soğuk preslenmiş yağları güzellik bölümünüz için muhteşem faydalar sağlayan bir yağ içeriği olarak kullanılmaktadır. Fındık yağı, fındıklardaki bütün yararlı bileşikleri taşır ve mineraller ve magnezyum, potasyum, kalsiyum, folat, çinko, demir, manganez, vitamin A, C, E, K, tiamin, riboflavin, piridoksin, pantotenik asit ve niasin barındırır. Fındık yağının cilt için en iyi yararlarından bazıları aşağıda özetlenmiştir.

Fındık Yağının Cilde Faydaları

Fındık Yağı Cilde Faydaları
 • Çoğu durumda, hassas ciltler için fındık yağı güvenlidir. Bir büzücü olmasına rağmen cilt bakımı rutininde sıklıkla gördüğünüz alkol bazlı büzücülerden farklıdır. Alkol bazlı büzücüler sert olabilir ve cildinizi kurutabilir veya tahriş edebilir. Fındık yağı, genellikle tahrişe yol açmayan doğal, alkolsüz bir büzücüdür. 
 • Fındık yağındaki yüksek E vitamini ve yağ asidi içeriği , cildin en dış tabakasındaki hidrasyonun artmasına yardımcı olabilir. Cildi nemlendirerek, E vitamini de cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur, bu da sert ve esnek görünmesini sağlar. 
 • Fındık yağının yağ asitleri ve E vitamini de etkili bir nemlendiricidir. Bu bileşenler, cildinizin su tutmasına ve kurumasını önlemek için doğal bir yağ bariyeri oluşturmanıza yardımcı olur. 
 • Fındık yağı, güçlü antioksidanlar olan tanenler içerir . Fındık yağı içindeki tanenler, cildi yağlı bir şekilde tutarken, gözenekleri temizlemeye ve bakterileri yok etmeye yardımcı olan bir büzücü görevini de aynı zamanda yapar.  
 • Kollajen kemikleri, organları ve tendonları bir arada tutan önemli bir proteindir. Cildinizin yapısını ve elastikiyetini sağlamada da görevlidir. Cildimiz yaşlandıkça daha az kolajen üretir, ancak E vitamini yardımcı olabilir. Kollajen üretimini kollajen yok eden bir enzimi azaltarak sağlar.
 • E vitamini içeren ürünleri cildinize uygulamak, yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir, ancak araştırma sonuçsuzdur. Bir çalışmada , günde üç kez E vitamini uygulayan cerrahi yara izleri olan çocuklar yaraları boyunca keloidler (ekstra yara izi dokusu) geliştirmemiştir. Bununla birlikte, başka bir çalışma , E vitamininin petrol bazlı bir merhemden daha iyi sonuç vermediğini ortaya koymuştur. E vitamini kullanmış olan kişilerin üçte biri de kontakt dermatit adı verilen kaşıntılı bir döküntü geliştirmiştir. 
 • Fındık yağındaki E vitamini de ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. E vitamini, cilt bakımı için önemli bir antioksidandır çünkü cildinizi yumuşatmaya yardımcı olur, ayrıca cildin dış katmanının su ve nemi tutmasına yardımcı olur. Ancak, bazı araştırmalar , vitamin E ve C'yi birleştiren ürünlerin, sadece E vitamini içeren ürünlere kıyasla yaşlanma belirtileriyle mücadelede daha etkili olduğunu göstermektedir. Fındık yağı C vitamini içermez. Ancak, fındık yağı tek başına  yardımcı olabilir: Araştırmalar , fındık yağındaki yağ asitlerinin, güneş ışınlarının neden olduğu ince çizgilerin veya kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Güneş ışığı, hücrelerinize zarar veren ve cildinizde yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikaller yaratır. E vitamini serbest radikalleri nötralize ederek ve hücre zarlarını güneşten koruyarak vücudunuzu korumanıza yardımcı olur . 
 • Hiperpigmentasyon , cildin koyulaşmasına neden olan bir durumdur. Cildinizin küçük veya geniş bölgelerini etkileyebilir.Hiperpigmentasyon, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir; akne, güneş hasarı, gebelik, belirli doğum kontrol hapları almak veciltte yaralanmaları. Fındık yağı, E vitamini açısından zengindir ve deneysel kanıtlar , E vitamininin hiperpigmentasyonu azaltabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, etkinliğini gerçekten belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Fındık Yağı Cilde Nasıl Kullanılır

Fındık yağını cildinize tek başına uygulayabilir veya başka yağlarla birleştirebilirsiniz. Kendi losyonlarınızı veya kremlerinizi yaparsanız, bunu bir üs olarak da kullanabilirsiniz.Tam bir uygulama yapmadan önce bir cilt yama testi yaptığınızdan emin olun. Bunu yapmak için:

 • Önkolunuzun içine 5 kuruş kadar boyutta bir miktarda yağ sürün.
 • Alanı bir bandajla örtün ve 24 saat bekleyin.
 • Tahriş yaşarsanız, ön kolunuzu iyice yıkayın ve yağı tekrar kullanmayın. Tahriş şiddetli ise, doktorunuzu arayın.
 • 24 saat içinde herhangi bir iltihap veya tahriş görmüyorsanız, başka yerlere uygulamanız için fındık yağının güvenli olması gerekir.


Yağ yama testinizi geçtikten sonra uygulayabilirsiniz:

 • Yüzünüzü veya başka bir bölgeyi yaklaşık 20 saniye boyunca sıcak ve nemli bir bezle örtün.
 • Bezi çıkarın ve yaklaşık 1/2 çay kaşığı fındık yağını cildinize masaj yapın. İsterseniz daha çok veya daha az kullanabilirsiniz.
 • Yağ 30 saniye bekletin.
 • Hafifçe silmek için sıcak ve nemli bir bez kullanın.
 • Bu işlem yüzünüzü temizler ve aynı zamanda çoğu makyaj türünü de ortadan kaldırır. Fındık yağını, sabah veya gece ya da her iki zamanda da başka bir temizleyici gibi kullanabilirsiniz. Geceleri kullanıyorsanız, gece kremlerini koymadan önce yağı kullanın.Cilt için fındık yağının faydaları ve kullanımı hakkında sizlere yukarıda bir çok bilgi verdik. Fındık yağı ayrıca saç bakımında kullanılmaktadır ve oldukça etkilidir. Saç bakımında fındık yağının faydaları ve kullanımı hakkında bilgi almak isterseniz Saç için Fındık Yağı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...