19 Ekim 2018 Cuma

Cilt ve Saç için Defne Yağı

Hoş kokuları ile bilinen defne yaprakları özellikle mutfaklarda oldukça fazla kullanılmaktadır. Hem yemeklerimizi süsleyen bu yapraklar ayrıca yağının elde edilmesi ile de kozmetik amaçlar açısından kullanılmaktadır. Bu makalede defne yağı nasıl elde edilir, faydaları nelerdir ve cilt, saç gibi kozmetik alanlarda nasıl kullanılır size aktaracağız. Umarım faydalı bir yazı olur iyi okumalar dileriz. 

Defne Yağı

Defne yağı , botanik olarak Laurus nobilis olarak bilinen ve bir buhar damıtma işlemiyle defne ağacının yapraklarından elde edilir.  Yaprak dökmeyen bir çalı olan Defne ağacı, Akdeniz ve Karadeniz bölgesi için yerlidir ancak günümüzde çoğunlukla Avrupa'da yetiştirilmektedir. Ancak, antik çağda, ağacın büyülü güçler içerdiğine ve böylece kötülük ve hastalıklardan kurtulabileceğine inanılıyordu. Hem eski Yunanlılar hem de Romalılar,  defnelerinin, zaferi ve yüksek statüyü sembolize ettikleri için son derece kutsal ve değerli olduklarını düşündüler. Yunanlılar ayrıca, onları veba ve çeşitli hastalıklara karşı koruyabilen güçlü bir ilaç olduğunu düşündüler. Bugün defne  yaprağı ve uçucu yağı hem tıbbi alanda hem de kozmetik alanda kullanılmaktadır. 

Defne Yağı Faydaları

Cilt ve Saç için Defne Yağı
Defne yağının en önemli faydalarından biri, sinir ağrısının getirdiği ağrıyı hafifletme kabiliyetidir. Aynı zamanda, kan damarı kasılmasını uyarmada yardımcı olabilir ve sinirler üzerindeki baskıyı hafifletebilir. Bu acıyı hafifletebilir. Defne yağı, eklem ve kas problemlerinden (burkulma ve artrit dahil) öksürük ve soğuk algınlığa, viral enfeksiyonlar ve gripten kaynaklanan ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda bir dekonjestan olarak işlev görür ve solunduğunda solunum problemlerinin tedavisinde yardımcı olmak için kullanılabilir.

Cilt ve Saç için Defne Yağı


Saç dökülmesinin önlenmesi,  defne ağacından gelen yağın bir başka bilinen faydasıdır. Bir büzücü olarak, yağ kas ve dokularda kasılmaları tetikler. Saç köklerindeki tutucuyu güçlendirir, diş etlerini güçlendirir ve cildin ve kasların sarkmasını durdurmaya yardımcı olur. Kan damarlarının daralmasına neden olabilen defne yağı kullanırken hemorajiler de potansiyel olarak önlenebilir.

Defne yağı, kekik yağı ile birlikte, aynı zamanda antifungal aktivite gösterir. Kekik ve defne yağları Phytophthora cactorum ve Cryponectria parasitica'ya karşı en etkili yağ karışımıdır. Diğer temel yağlar olan tarçın, greyfurt, limon otu, kekik, adaçayı, kışlık, karanfil, yenibahar ve kafur gibi, uçucu esans yağının antibakteriyel etkilerini göstermiştir. Bu yağlar metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ve metisiline duyarlı Staphylococcus aureus (MSSA) üzerinde test edilmiştir. Araştırmacılar, bu yağların, MRSA ve MSSA tedavisi için kullanılan birincil ilaç olan vankomisine kıyasla bakteriyel suşları elimine etmede daha etkili olduğunu bulmuşlardır. Defne yağı Campylobacter, Salmonella, E. coli ve Listeria gibi diğer patojenik türlere karşı bakteri mücadele özellikleri  barındırır. 

Yüz Toniği için Defne Yağı 

Uçucu yağ suları mükemmel yüz spreyleri yapar. Sahip olduğunuz cilt tipi hangi yağı kullanmanız gerektiğini belirler. Defne yağı, lekelenmiş ciltler için normaldir. Bir çay kaşığı gliserin veya aloe vera suyunu dört gram kaliteli su ile (musluktan değil) birleştirin. Buna,  iki damla lavanta (Lavandula angustifolia) ve defne yağından  (Laurus nobilis) iki damla ekleyin. Şişenizi iyice sallayın. En az 24 saat boyunca bekletin. Uygun zaman geçtikten sonra, son bir kez çalkalayın ve  süzdükten sonra kullanın. 

Masaj Yağı Olarak Defne Yağı 

Defne yağı, genel bir tonik olarak hareket eden ve lenf hareketine yardımcı olan bir dolaşım yağıdır. Duşta iken yağlarla masaj yapmak, gözeneklerinize emilmelerine yardımcı olabilir.Bakir hindistan cevizi veya tatlı badem gibi bir taşıyıcı yağın çay kaşığını ve defne yağından 3-4 damla ekleyin. İyice karıştırın, sonra dizler ve koltuk altları gibi vücudun üzerindeki lenf nodu bölgelerine uygulayın.

Saç Uzatmak İçin Defne Yağı


Saç dökülmesine yardımcı olabilecek çok sayıda yağ vardır. Defne yağı bunlardan biridir. Saç için canlandırıcı ve uyarıcı olarak bilinir. Saç incelmiş veya dökülüyorsa aşağıda size önerdiğimiz karışımı deneyin (her bir yağın beş damlasını kullanarak):


  • Lavanta yağı (Lavandula angustifolia)
  • Biberiye yağı (Rosmarinus officinalis)
  • Defne yağı (Laurus nobilis)
  • Sardunya yağı  (Pelargonium graveolens)
  • Zencefil yağı  (Zingiber officinalis)
Bunları karıştırın ve koyu sarı bir şişede saklayın. Kullanmak için, karışımı bir sprey şişesinde bir bardak suya ekleyin. Kullanmadan önce iyice çalkalayın, bunu günde bir kez sorunlu alanlara püskürtün. Dikkatli kullanın. Çok fazla kullanmanıza gerek yoktur. Ek bir fayda için, iki çay kaşığı argan yağını bir çay kaşığı jojoba  ekleyebilir ve saç dökülme karışımınızla birleştirebilirsiniz. İyi karıştırdığınızdan emin olun. Ayda iki kez, saç derisine yaklaşık yarım çay kaşığı masaj yapın.  
Sabırlı olun. Saçlar bir gecede büyümeyecek. Herhangi bir büyüme görmeden önce 4-5 ay zamana ihtiyacınız olacaktır.Bu süre boyunca sülfat ve paraben bazlı bir şampuan kullanmadığınızdan emin olun. Nazik, hipoalerjenik olanı arayın.


Defne yağının bizim aktardıklarımızın dışında bir çok yararı bulunmaktadır. Biz sizler için en geçerli ve en kullanılır olanlara değinmeye çalıştık. Bizi takip eder sağlık, cilt ve saç sorunlarınıza yardımcı olabilecek içerikler bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...