12 Ekim 2018 Cuma

Cilt için Argan Yağı

Argan yağı cilt bakımında kullanılan son derece egzotik bir yağdır. Bu makalede de argan yağının cilde faydalarından ve kullanımından bahsedilecektir. Ama öncelikle size argan yağının kendisinden kısaca bahsetmek gerekir. İyi okumalar dileriz.

Argan Yağı

Argan yağı Fas'a özgü argan ağaçlarında yetişen çekirdeklerden yapılır. Çoğu zaman doğrudan doğruya   uygulanabilen veya birkaç sağlık yararı sağlamak için yutulan saf yağ olarak satılmaktadır. Ağızdan alınacak ek kapsül formunda gelir. Aynı zamanda şampuanlar, sabunlar ve saç kremleri gibi çeşitli kozmetik ürünlerine de karıştırılır. Argan yağı geleneksel olarak cilt, saç ve tırnakların sağlığını geliştirmek için topikal ve oral olarak kullanılmıştır. Cilt sağlığını güçlendirmek için güçlü bir kombinasyon oluşturan çeşitli yararlı özellikler ve vitaminler içerir.

Argan Yağı
Genellikle 'sıvı altın' olarak adlandırılan argan yağı, Fas'a özgü argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen organik bir ürün olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yağ asitleri ve E vitamini de dahil olmak üzere faydalı besleyici maddeler açısından son derece zengindir. Özellikleri, özellikle saç ve cilt için faydalı hale getirir, bu da onu birçok  kozmetik ürününde seçim haline getirir.  Aşağıda cilt için faydaları ayrıntılı açıklanmıştır.


Argan Yağının Cilde Faydaları

  • Argan yağı, cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için en çok cilt nemlendiricisi olarak kullanılır. Yüksek E vitamini ve yağ asidi içeriği ile argan yağı, cilde doğal bir destek vermek için ideal bir üründür. Kolayca emilir, yağsız ve tahriş etmez, bu da onu doğal bir nemlendirici yapar.  Yüz ve boyun dahil olmak üzere vücudun her yerinde kullanımı kolaydır. Yüzünüze ve vücut losyonunuza olduğu gibi hafif sürtünme hareketlerini kullanarak cildinize birkaç damla pürüzsüz bir şekilde uygulayın.   
  • Argan yağı sadece etkili bir nemlendirici olarak değil, aynı zamanda cilde genç bir parlaklık kazandırır ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltır. Anti-oksidan etkisi, argan yağını ideal yaşlanma karşıtı ürün haline getirir. Esnekliği geri kazandırır, cildin daha dolgun ve yumuşak hissetmesini sağlar. En belirgin anti-aging etkileri için argan yağını uygulamanın en iyi yolu, yatağınızdan önce yüzünüze ve boynunuza birkaç damla masaj yapmaktır.  
  • Kuru cilt durumu cildinizi pul pul bırakabilir ve kaşıntılı bir durum yaratabilir. Bu durum genelde egzama ile ilişkilidir. Argan yağı egzama gibi sorunlardan muzdarip insanlar argan yağındaki E vitamini ve yağ asitleri, hasarlı cildin onarımını sağlar ve daha fazla kuruluk ve tahriş olmasını önleyecek olan besin maddeleri ile cildi besler. Argan yağı ayrıca cildi yumuşatan bileşenler içerir. Az miktarda yağı doğrudan etkilenen cilde uygulamak ve nazikçe masaj yapmak, rahatlama sağlayabilir ve iyileşmeyi teşvik edebilir. 
  • Birçok yağ ve nemlendiricinin sicilce  gibi cilt rahatsızlıklarını şiddetlendirdiği durumlarda, argan yağı aslında cildi rahatsız etmez ve iyileşmeyi destekler. Sivilce genellikle yağlı cildin bir sonucudur. Argan yağı yağsız olduğundan, doğal nem sağlayarak cildi dengelemeye yardımcı olur. Argan yağı ayrıca hasar görmüş cilt hücrelerini iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Sivilcelerden arındırılmış cildinize birkaç damla argan yağı sürüldükten sonra kuru temizleme ve kurulamadan sonra kuru ve temiz bir cilt için gerekli nemi ve besinleri almanızı sağlar. Yavaşça sürtünme ve günde iki kez tekrarlama, yumuşak aknenin yanı sıra yağlı veya kuru ciltlerin dengelenmesine yardımcı olabilir. 
  • Argan yağındaki antioksidanlar genellikle tahriş olmuş, çatlamış, zarar görmüş hatta yanmış cildi iyileştirmek için faydalıdır. Argan yağı kuru ya da acıyan ciltler için koruyucu olarak kullanılır, fakat aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırmak için de kullanılabilir. Özellikleri  inflamasyonu azaltmak, ağrıyı azaltmak ve iyileşme oranını arttırmak için etkilidir. 
  • Çatlak izleri birçok gebe kadın için bir sorundur, ancak argan yağı, doğumdan sonra ciltte gerilmelere ve sarkmaya karşı ideal koruma sağlar. Argan yağı, E vitamini içeriği nedeniyle cildin elastikiyetini artırır. Hamilelik sırasında göğüslere, mide, alt ve baldırlara sürmek için birkaç damla argan yağı kullanılması, göze çarpmayan çatlakların oluşma olasılığını azaltacaktır. 
Argan yağı gibi bir çok bitkisel yağ cilt bakımınız da etkili bir şekilde işe yarar. Bu yağlar arasından aşağıdaki yazılarımızdan seçim yaparak kendinize alternatifler oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...