12 Ekim 2018 Cuma

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı

Çay ağacı yağı cilt, saç ve tırnakların sağlıklı tutulması da dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilen uçucu bir yağdır.  Bilimsel olarak desteklenen faydalarına ek olarak, çay ağacı yağı, gerektiği şekilde kullanıldığında ucuz ve güvenlidir.  Bu makale, çay ağacı yağı hakkında gerekli bilgileri vermek adına sizlere sunulmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Nedir 

Çay ağacı yağı , Queensland ve Yeni Güney Galler, Avustralya'ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia'nın yapraklarından gelir.  Melaleuca alternifolia çay ağacı olarak bilinmesine rağmen , siyah, yeşil ve oolong çayı yapmak için kullanılan yaprakları üreten bitki ile karıştırılmamalıdır. Çay ağacı yağı, yüzyıllardır Aborijinler tarafından geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Avustralyalılar, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisi için teneffüs edilen veya şifa için cilde doğrudan uygulanan yağı çıkarmak için çay ağacı yapraklarını ezerlerdi.Bugün, çay ağacı yağı,% 100 seyreltilmemiş veya "temiz" bir yağ olarak yaygın şekilde mevcuttur. Seyreltilmiş formlar da, cilt için tasarlanmış ürünlerde% 5-50 arasında değişen güçte mevcuttur.

Çay Ağacı Yağı
Çay çiçeği yağı, belirli bakteri, virüs ve mantarlar öldürmek için gösterilmiştir terpinen-4-ol içeren bileşiklerin bir dizi içerir.  Terpinen-4-ol, mikropların ve diğer yabancı istilacılarla mücadeleye yardımcı olan beyaz kan hücrelerinizin aktivitesini de arttırır gibi görünmektedir.  Bu  özellikleri, çay ağacı yağını, bakteriyel ve fungal cilt hastalıklarının tedavisi için, enfeksiyonun önlenmesi ve iyileşmenin desteklenmesi için değerli bir doğal ilaç haline getirir.


Çay Ağacı Yağı Faydaları

  • Çay ağacı yağı ideal bir doğal el dezenfektanıdır.  Çalışmalar, E. coli , S. pneumoniae ve H. influenzae dahil olmak üzere hastalığa neden olan çeşitli ortak bakterileri ve virüsleri öldürdüğünü göstermiştir .  Ayrıca, çeşitli el yıkama türlerini test eden bir çalışma, temizleyicilere çay ağacı yağı eklendiğinin E. coli'ye karşı etkinliklerini artırdığını göstermektedir.  
  • Çay ağacı yağı, sinir bozucu böcekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, çay ağacı yağı ile muamele edildikten 24 saat sonra, ineklerin çay ağacı yağıyla muamele edildiğinde, ineklerden% 61 daha az sinek olduğunu bulmuştur.  
  • Çay ağacı yağının antibakteriyel etkileri, terleme ile ilgili koltuk altı kokusunu kontrol etmeye yardımcı olabilir. Koltuk altı bölgeniz bu bezlerin geniş bir konsantrasyonunu içerir ve genellikle "ter kokusu" olarak adlandırılan şeyden sorumludur. Çay ağacı yağının bakterilerle mücadele özellikleri, ticari deodorantlar ve antiperspirantlar için ideal bir doğal alternatif haline getirir. 
  • Kırık cilde yol açan yaralanmalar mikropların kan dolaşımına girmesini kolaylaştırır, bu da enfeksiyona yol açabilir. Çay ağacı yağı, açık yaralarda enfeksiyona neden olabilecek S. aureus ve diğer bakterileri öldürerek küçük kesikleri ve sıyrıkları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılabilir.
  • Kesik ve sıyrıklarda enfeksiyonun önlenmesine ek olarak, çay ağacı yağı da yara iyileşmesini teşvik edebilir.Araştırmalar, çay ağacı yağının enflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu ve iyileşme sürecinde etkili olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini tetiklediğini göstermiştir.  

Sivilceler için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı sivilce karşı güçlü bir silah olabilir. Birkaç çalışma, sivilcenin miktarını ve genel şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada, sivilce lezyonlarına% 5'lik bir çay ağacı yağı uygulandığında, lezyonların sayısının azaltılmasında plasebodan üç kat daha etkili olduğu gösterilmiştir. Şiddetin azaltılmasında yaklaşık altı kat daha etkilidir.  Başka bir çalışmada, çay ağacı yağı en yaygın anti-akne ilacı olan benzoil peroksit olarak akneye karşı etkili bulunmuştur.  

Alternatif olarak, bir parça çay ağacı yağını dokuz parça suyla karıştırıp - seyreltmek önemlidir-, karışımını gerektiğinde günde bir veya iki kez pamuklu çubukla etkilenen bölgelere uygulayarak kendi akne tedavinizi yapabilirsiniz.

Tırnak Mantarı için Çay Ağacı Yağı

Mantar tırnak enfeksiyonları oldukça yaygındır. Tehlikeli olmasalar da, çirkin olabilirler. Bazı insanlar daha doğal bir yaklaşım tercih etse de, tırnak mantarını tedavi edebilen ilaçlar vardır. Çay ağacı yağı tek başına veya diğer doğal ilaçlar ile birlikte kullanıldığında tırnak mantarından kurtulmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. 

Kontrollü bir çalışmada, tırnak mantarı kullanan kişiler altı ay boyunca  çay ağacı yağı veya antifungal ilaç kullandılar. Araştırmanın sonunda, her bir gruptaki insanların yaklaşık% 60'ı, mantarın kısmi veya tam olarak tedavisine kavuştular. Sadece birkaç damla çay ağacı yağı kullanabilir veya eşit miktarda hindistancevizi yağıyla karıştırıp etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Mantarları diğer alanlara yaymamak için uyguladıktan hemen sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.


Çay ağacı yağı kullanırken seyreltmek gerektiğini unutmayınız. Sivilce sorunlarınız için ayrıca aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...