12 Ekim 2018 Cuma

Buğday Tohumu Yağı

Buğday bitkisine eminin dünyadaki hiç kimse yabancı değildir. Herkes ekmek yerken buğdaydan yapıldığını bilir. Fakat bizler bu yazımızda buğday tohumu yağından ve bu yağın faydalarından bahsedeceğiz. Öncelikle buğday tohumu yağı hakkında kısa bir bilgi verelim daha sonra faydalarına değinelim. 

Buğday Tohumu Yağı Nedir ? 

Buğday tohumu yağı, bitkinin büyüdükçe beslediği besin açısından yoğun çekirdek olan buğday bitkisinin tohumlarından elde edilir. Bu aynı zamanda kullanılabilir kimyasalların ve bileşiklerin çoğunun bu tohumda bulunduğu anlamına gelir. Yağ, tarımsal bir yan ürün olan buğday tohumu yaklaşık % 10-14'ünü oluşturduğundan, pres ve solvent ekstraksiyonu gibi ekstrakt işlemleri kullanılır. Daha rafine buğday tohumu yağı, insan sağlığı için içerdiği daha az kullanılabilir besinlerdir. Buğday tohumu yağının kullanımı, mutfak uygulamalarında kullanılır, ancak genellikle bu özel yağ, tıbbi ve tedavi amaçlı kullanılır. Bu yağın pek çok faydası içerdiği zengin omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile A, E, B ve D vitaminlerinin yanı sıra  ve diğer uçucu bileşikler ve antioksidanlar barındırmaktadır.  Bununla birlikte, buğday tohumu yağının ideal 1: 1 oranından çok daha fazla olan omega-3 (gamma-linolenik) yağ asitlerinden 8 kat fazla omega-6 (linoleik asit) yağ asidine sahip olduğunu belirtmek önemlidir.

Buğday Tohumu Yağı
Yoğun yaşamlarımızda, birden fazla problemle başa çıkmamıza yardımcı olabilecek kapsamlı çözümler ararız. Bu çok faydalı çözümlerden biri, buğday tanelerinin çekirdeğinden elde edilen buğday tohumu yağıdır.Buğday tohumu yağı B6 vitamini ve B vitamini  kompleksi, magnezyum, potasyum ve fosfor ve diğer birçok temel besinlerin zengin bir kaynağıdır ve  diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar.Buğday tohumu yağı, diğer sebzelere veya tahıllara kıyasla yüksek bir besin değerine sahiptir. Buğday tanesinin toplam besin maddelerinin neredeyse% 25'ini oluşturur ve bu nedenle birçok sağlık yararı barındırır.  Buğday Tohumu Yağı Faydaları 

  • Buğday tohumu yağı, antioksidan ve anti-aging özelliklerine sahiptir, bu da kanser, kardiyovasküler hastalık, vb. gibi birçok hastalığı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, ince çizgi ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur ve  erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Cildinizin ve saçınızın dokusunu korur, hatta cildinizi hasardan korur.  
  • Kötü kolesterol seviyelerini büyük ölçüde azaltır ve kan dolaşımını artırır, bu da kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Artan kan dolaşımı, cildin ve saçın sağlıklı hale getirilmesine de yardımcı olur.
  • Buğday tohumu yağı, doku hasarının ve doku büyümesinin onarılmasında yardımcı olan B vitamini içerir. Ayrıca mineraller, vitaminler ve besin maddelerinin hücrelerimize ulaşmasına yardımcı olur. 
  • Buğday tohumu yağı, uzun zincirli, doymuş, oktacosanol adı verilen ve kas enerjisini artıran birincil asitçe yüksektir. Böylece, sporcular için buğday tohumu yağı şiddetle tavsiye edilir. Egzersiz sırasında enerji ve oksijen verir ve sizi de enerjik yapar. 
  • Buğday tohumu yağı, sinir sistemini sistematik olarak düzenlemekte yardımcı olan omega-3 yağ asitlerini içerdiği için ruh halini olumlu yönde etkilemede yararlıdır. Bu sizi enerjik yapar ve aynı zamanda vitamin B kompleksi içerdiği için stresi büyük ölçüde azaltır. 
  • Aynı zamanda iktidarsızlık ve düşükler gibi birçok doğum kusurunu da önler. E vitamini bakımından yüksektir. Buğday tohumu yağı, hamile kadınlar için bile birçok faydası olduğundan ve doğum kusurlarını önlediği için tavsiye edilir. Aynı zamanda sağlıklı kırmızı kan hücrelerine de izin verir. 
  • Buğday tohumu yağı, psoriasis, egzama ve kuru cilt gibi birçok cilt problemini önlediği için size sağlıklı bir cilt sağlamanıza yardımcı olur. Topikal olarak uygulayabilirsiniz - cildinizi yumuşatır ve onarır. Cilt için çok iyi olduğu düşünülen E vitamini yağı içerir. 
  • Buğday tohumu yağı, bir yağ savaşçısıdır ve düzenli olarak kullanıldığında, vücuttan ekstra yağın azaltılmasına yardımcı olur. Fark yaratan etkiler verdiği için herhangi bir kilo kaybı programının bir parçası olabilir. 
  • Buğday tohumu yağı magnezyum açısından zengindir. Bu nedenle, düzenli olarak kullanıldığında, özellikle diyabetik hastalar için faydalı olan, sağlıklı kan şekeri kontrolünün geliştirilmesine yardımcı olur. Şeker seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur ve böylece diyabeti büyük ölçüde kontrol eder. 
  • Buğday tohumu yağının düzenli tüketimi size sağlıklı, uzun ve hastalıksız bir yaşam sağlar. Birçok hastalığı önler, stresinizi azaltır ve sizi enerjik yapar. Yani, sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, buğday tohumu yağı kullanabilirsiniz. 


Buğday tohumu yağı genelde kozmetik amaçla kullanılır. Bunun için aldığınız yağın saf buğday tohumu yağı olduğuna emin olmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...