10 Ekim 2018 Çarşamba

Biberiye Yağı ile Saç Bakımı

Biberiye bitkisel çaylardan tutunda, yemek yapımına özellikle et yemeklerine, ardından kozmetik açıdan da ayrıca fayda sağlayan bir besin maddesidir. Bizler burada biberiye ile elde edilen biberiye yağının saçlara ne gibi yararlar sağladığına ve saç bakımından kullanımına değineceğiz. Özellikle saç dökülmesi sorunu yaşayan okuyucularımız tarafından merak edilen biberiye yağı hakkında daha fazla bilgi almak ve uygulamalarını öğrenmek adın yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Biberiye Yağı

Yemeklerde yaygın bir ot olarak kullanılan biberiye yemek tariflerinde olduğu gibi güzellik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Aromatik bitki, sindirime yardımcı olduğu, kas ağrısını hafiflettiği ve hafızayı iyileştirdiği düşünüldüğünde antik çağlardan beri bitkisel ilaçlarda kullanılmaktadır. Bugünün tıbbi çalışmaları, biberiye  yağının, antioksidan ve antimikrobiyal etki göstererek, saç ve cilt bakımında popüler bir bileşen olduğunu göstermektedir.


Biberiye Yağı ile Saç Bakımı
Saçlarınızı uzatmak, özellikle hayatlarının çoğunu kısa saçlar ile geçirenler için kolay bir iş değildir. Her mevsimde saçınızı farklı şekilde etkileyerek, ellerinizi makastan uzak tutmak çok zor bir şey olabilir. Çoğu insanın saçlarını uzatırken yaşadığı en büyük endişe, saç sorunlarından uzak kalabilecek miyim ve sağlıklı saçlara kavuşabilecek miyim endişesidir. Bu, saçlarınızı düzenli bir şekilde bakımını yaparak, saç maskeleriyle tedavi ederek, temizleyerek ve potansiyel hasarı önleyerek mümkün olmaktadır.

Ticari ürünlere güvenmek, bazılarının işi için doğal malzemelerin kullanılmasına nazaran bütçenize çok daha uygun olabilir. Sadece bu kadar değil, kendi saç bakım çözümlerinizi yaparken, saç karışımına ne olduğunu ve neden olduğunu tam olarak bilmemeniz de sizi tedirgin de edebilir. Fakat biberiye kaygı duymadan kullanabileceğiniz bir saç bakım malzemesidir.  Bu açıdan size faydaları aktarmak ve biberiyeyi bir yağ olarak kullanımı sağlamak gerekmektedir.


Biberiye Yağının Saça Faydaları 

Biberiye ve biberiye yağı yüzyıllardan beri sadece saç büyümesini teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda saç beyazlamasını da önlemede  etkili bir içerik olarak kullanılmaktadır. Aşağıda, otun sağlıklı saç büyümesini teşvik ettiği farklı yollar listelenmiştir.


 • Saç dökülmesinden muzdarip olduğunuzda, saçlarınızı büyütmek veya uzun süre bu şekilde tutmak zor bir görev gibi görünebilir. Biberiye yağı saç derisine kan dolaşımını uyararak saç dökülmesini engelleyebilir ve bu da saç gelişimini destekler.
 • Yüksek besin değeri ve anti-inflamatuar özellikleri, saç köklerini beslemek ve saç derisini yatıştırmak için mükemmel bir bileşendir. Ayrıca, yatıştırıcı özellikleri iltihaplı saç derisi için iyi bir çare olarak kullanılmaktadır. 
 • Saçları kalınlaştırdığı ve parlaklık kazandığı bilinmektedir ve sıklıkla ince, pürüzsüz saçları olan kişiler tarafından kullanılır. 
 • Bitkilerden gelen yağ, saç foliküllerini açarak onları temizler. Tıkanmış foliküller genellikle kepek gibi sorunlara ve aşırı durumlarda saç dökülmesine neden olan bir durumdur. 
 • Biberiye yağı, saç beyazlaşması ve grileşmesini önleme ve durdurma yeteneği ile ünlüdür.
 • Kuru bir saç derisini nemlendirir ve dökülmeyi engellediği gibi saç derisinde meydana gelen kepeklenmeyi de önler. 
 • Saçları ağırlaştırabilecek kiri ve ölü deri artıklarını temizlerken hasarlı saçları onarmanıza yardımcı olmaktadır. 

Saç Dökülmesine Karşı Biberiye Yağının Kullanımı

Biberiye yağı saç bakımı söz konusu olduğunda saç uzamasını arttırıcı özelliği ile bilinir. Ekstra avantajlar ek bir  fayda sağlamaktadır. Saç ekimini artırmak ve grileşmeyi önlemek için saç bakım rejiminize biberiye yağını dahil edebileceğiniz yolların bazıları aşağıda sizlere sunulmaktadır. 

Biberiye Yağı Tedavisi 

Sıcak yağ tedavileri, saçlarınızı derinlemesine şekillendirmek için harika bir yoldur. Süreç zaman açısından verimli ve en az malzeme gerektirir. Saç derisi sağlığını iyileştirirken kuru ve hasar görmüş saçların üstesinden gelmenin en iyi yollarından biridir.

malzemeler

 • 2-4 damla biberiye  yağı
 • Bir taşıyıcı yağın 2 çorba kaşığı (hindistan cevizi, zeytin, badem vb.)
 • Bir havlu / duş başlığı
 • Şampuan
 • Saç Kremi
Seçtiğiniz taşıyıcı yağı ve  biberiye yağını  karıştırın (hindistan cevizi yağı nüfuz edici özellikleri nedeniyle iyi çalışır) ve hafif bir sıcaklık elde edene kadar ısıtın. Yağları mikrodalgada ısıtmayın, çünkü beslenme kaybıyla sonuçlanabilir.Saçınızı bölümlere ayırın ve yağı yaklaşık 10 dakika boyunca saç derisine masaj yapın. Kökleri ve uçları iyice örtülünceye kadar yağı saçlarınızın uzunluğu boyunca kullanın. Yağlı saçlarınızın etrafına sıcak bir havlu sarın  Alternatif olarak, bir duş başlığı ile kullanabilirsiniz. Yağı yıkamadan önce kafanızın etrafına sarılı havlu ile en az 30 dakika bekleyin. Sıcak ortam, maksimum nüfuza ve besin maddelerinin emilmesine izin verecektir. Yağları saçlarınızdan  şampuanınızla  çıkarın ve ardından bir soğuk su durulaması yapın. Saçlarınızı haftada 2 defaya kadar bir sıcak yağ tedavisine uygulayabilirsiniz. Bu saçlarınızın büyümesini teşvik ederken saçlarınızı koruyacaktır. 

Biberiye Yağı Saç Kremi 

Biberiye bir saç kremi olarak kullanmak saçınızın parlak ve yumuşak olmasını sağlarken saç derisinde kan dolaşımını artırır, saç büyümesini destekler. Bu aynı zamanda kaşıntılı veya kepekten muzdarip insanlar için iyi bir tedavidir.

malzemeler

 • Biberiye yaprağı 15 damla   
 • 1 su bardağı 
 • Sprey şişesi
Bir bardak su ölçün ve kaynatın. Kaynamış suya, yaklaşık 15 damla biberiye esansiyel yağı ekleyin. Alternatif olarak, kurutulmuş biberiye yaprakları kullanıyorsanız, yaprakları 10 dakika boyunca bir çay demlik kullanarak kaynamış suda bekletebilirsiniz. Uçucu yağ ve su karışımı renklenmeyecek iken, demlenmiş biberiye çayı soluk yeşil bir renge sahip olacaktır. Karışımı bir sprey şişesine dökün.
Saçlarınızı nemli iken, saçlarınızı yıkayın ve biberiye infüze edilmiş su ile püskürtün. Saçınızın ve saç derisinin çoğunu koruduğunuzdan emin olun. Saçınızın havasını kurumasına izin verin. Alternatif olarak, saç dökülmesinden muzdaripseniz, kan dolaşımını iyileştirmek ve saç büyümesini teşvik etmek için biberiye çayı da içebilirsiniz.


Unutmayın ki doğal ürünler saçlarınıza zarar vermezler fakat daha sabır gerektiren işlerdir ve bazen işe yaramayabilir.Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir ve bunlardan bazıları engele olunacak türde değildir. Bu konular ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız yorumlar kısmında bize sorularınızı ulaştırabilirsiniz. Sağlıklı günler geçirmenizi dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...