12 Ekim 2018 Cuma

Ayçiçek Yağı Faydaları

Ayçiçek yağının sağlığa faydaları arasında kalp sağlığını iyileştirme , enerjiyi artırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, cilt sağlığını iyileştirme , kanseri önleme , kolesterolü düşürme , astıma karşı koruma ve iltihabı azaltma becerisi sayılabilir. Tüm bu faydaların yanında ayçiçek yağı ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. Bundan kaynaklı sizlere aşağıda genel faydaları ile ayçiçek yağı hakkında bilgiler sunulmaktadır. 

Ayçiçek Yağı Nedir?

Ayçiçek Yağı Faydaları
Ayçiçek yağı ayçiçeklerinden kolayca çıkarılabilen uçucu olmayan bir yağdır. Çoğu kişi ayçiçeklerine aşina olmasına rağmen , ayçiçeklerini piyasada bulunan daha az sağlıklı pişirme yağlarının yerini alabilecek son derece sağlıklı bir bitkisel yağ kaynağı olarak düşünmezler. Ayçiçeği yağı da bazı kozmetik uygulamalarında kullanılmaktadır. Ana üreticileri olarak ayçiçeği yağı Rusya, Ukrayna ve Arjantin'de kullanılır ama çeşitli mutfakların hazırlanmasında dünyada kullanılmaktadır. Ayçiçeği yağı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok kullanıma sahiptir:
 • Pişirme ve kızartmada kullanılır
 • Dudak balsamı ve cilt kremleri gibi kozmetiklerde kullanılır.
 • Düşük kolesterol olduğu için kalp için bir ilaç olarak kullanılırAyçiçek Yağı Yararlı Mıdır?

Ayçiçek yağının artan popülaritesinin başlıca nedenlerinden biri , palmitik asit, stearik asit, oleik asit, lesitin, karotenoidler, selenyum ve linoleik asit içeren etkileyici yağ asidi içeriğidir. Vücuttaki yağ asitlerinin kombinasyonu, insan sağlığının çeşitli unsurlarını korumak için son derece önemlidir ve ayçiçeği yağı bu dengenin korunmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, bu yağ asitleri  yanı sıra E vitamini (tokoferoller) ve diğer organik bileşikler, ayçiçek yağında antioksidanlar olarak görev yaparlar, bu da insanların düzenli olarak sıkıntı çeken çok çeşitli koşulları olumlu yönde etkileyebileceği anlamına gelir. Ayrıca, yaygın olarak kullanılan bitkisel yağlardan daha fazla doymamış yağa sahiptir ve son zamanlarda sağlıklı beslenme ve alternatif seçenek arayışı ile birlikte, ayçiçek yağı uluslararası pazarda oldukça cazip hale gelmektedir. Bu yağ ayrıca proteinler, bakır, demir, çinko, kalsiyum ve omega-6 yağ asitleri açısından da zengindir.

Ayçiçek Yağı Sağlık Faydaları

Ayçiçek yağı herkes için  sağlık faydaları vardır. Onları ayrıntılı olarak inceleyelim.

 • Önemli miktarda linoleik asit (bir omega-6 yağ asiti) de dahil olmak üzere, ayçiçek yağında bulunan yağ asitlerinin dengesi çok iyidir. Omega-6 yağ asitleri tipik olarak “kötü” kolesterol olarak kabul edilmekle birlikte, bunlar vücut için hala gereklidir. HDL veya iyi kolesterol (omega-3s) ve LDL veya kötü kolesterol arasında sağlıklı bir denge bulmak çok önemlidir. Ayrıca, ayçiçek yağı herhangi bir doymuş yağ içermez, yani vücuttaki toplam kolesterol içeriğinizi azaltabilir. 
 • Araştırmalar ayçiçek yağının aynı zamanda  Tinea pedis - ayak mantarı -  tedavi etmek için etkili bir ilaç olduğunu göstermektedir. Ayçiçeği yağının topikal uygulaması  yak parmakları arasında başlayan mantar enfeksiyonuna karşı koruma sağlar.  
 • Ayçiçeği yağı, ılımlı, kalp sağlığını korumak ve aterosklerozu önlemek isteyen kişiler için iyi bir seçimdir. Ateroskleroz atardamarları tıkayabilir, kan basıncını yükseltebilir ve kalp krizi veya felç geçirme şansınızı artırabilir. Ayçiçeği yağında kolin, fenolik asit, tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağların bulunması, enerjiyi artırır ve aynı zamanda kardiyovasküler hastalık riskini de azaltır. 
 • Ayçiçeği yağının vücutta bir antioksidan görevi gören E vitamini açısından zengin olduğunu bilinmektedir. Kalp hastalıklarının önlenmesi ve bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesi ile doğrudan bağlantılıdır. 
 • E vitamini açısından zengin olan ayçiçeği yağı, özellikle cilt sağlığının iyileştirilmesi ve yenilenen hücrelerle ilgilidir. Bu, cildinizin güneşten gelen hasara karşı daha iyi korunmasının yanı sıra, vücutta serbest radikaller olduğunda ortaya çıkan yaşın doğal bozulmasına karşı daha iyi korunacağı anlamına gelir. E vitamini gibi antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize eder ve onları sağlıklı hücreleri tahrip etmekten veya zarar vermekten korur.   
 • Ayçiçek yağındaki yağ asidi içeriği  vücuttaki enerji seviyelerine bağlıdır. Doymuş yağlar sizi halsizleştirir, ayçiçek yağının çok olduğu doymamış yağlar sizi enerjik hissettirebilir. 
 • Yukarıda belirtildiği gibi, ayçiçek yağı antioksidanlar ve antioksidanlar gibi davranan maddeler bakımından zengindir. Tokoferoller olarak bilinen bir grup bileşiğe sahip olan E vitamini, sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüşmeden önce serbest radikalleri ortadan kaldıran güçlü bir antioksidandır. Özellikle, ayçiçek yağı, kolon kanserinin önlenmesine bağlanmıştır ve daha geniş çapta çeşitli kanserler üzerindeki etkilerini doğrulamak için bir dizi devam eden araştırma çalışması vardır. 
 • Astım dünya çapında milyonlarca insanı etkiler ve bu solunum rahatsızlığı hafif ile hayatı tehdit edici olabilir. Ayçiçek yağı, içerdiği yararlı yağ asitlerinin yanı sıra vitamin içeriğinden türetilen anti- enflamatuar nitelikleri nedeniyle astım ataklarının daha düşük bir miktarı ve şiddeti ile pozitif korelasyon göstermiştir.  
 • Yağ asitleri genel bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve vücudun enfeksiyona karşı saldırılara karşı direncini arttırır. Ayçiçek yağı, zar bariyerlerini güçlendirerek cildi koruyan ve böylece bakteri ve virüslerin vücuda girmesini zorlaştıran zengin bir yağ asitleri kaynağıdır. 
 • Bebekler için ayçiçek yağı şiddetle tavsiye edilir, çünkü özellikle erken doğmuş olduklarında ve bunlara karşı çok hassas olduklarından enfeksiyonlardan koruyabilirler. Aynı fayda, yetişkinler için de geçerlidir. 


Ayçiçek yağının genelde kızartmalarda kullanımı zararlı olmasına neden olmaktadır. Bundan kaynaklı bitkisel yağların kullanımı da oldukça önem arz etmektedir. Bunun unutmadan yağdan maksimum düzeyde fayda sağlamak adına doğru kullanımını gerçekleştirmeniz gerekir. Sağlıklı günler dileriz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...