19 Ekim 2018 Cuma

Avokado Yağı Faydaları

Avokado yağı mevcut en sağlıklı yağlardan biridir, ancak sağlığınıza önem veren çoğu insan gibi iseniz, muhtemelen kullanmıyorsunuzdur. Bizler kullandığınız ve hiç bilmediğiniz bu yağ hakkında sizlere bazı bilgiler sunacağız. Bu sayede evinizde kendiniz için ayrıca alternatif bir yağ elde etmiş olacaksınız. İyi okumalar dileriz.

Avokado Yağı Neden Sağlıklı?

Avokado yağı sadece sağlıklı değil, aynı zamanda yemeğinize lezzetli bir katkıdır. Diğer pişirme yağları yerine kullanılabilir. Avokado yağındaki oleik asit, oksidasyona karşı yüksek dirençli olmasını sağlar, yani dolabınızdaki diğer birçok yağ kadar çabuk kirlenmez.

Aynı zamanda yüksek bir duman noktasına (yağın ısı altında parçalanmaya başladığı sıcaklık) sahiptir, bu da kızartma  ve sote gibi yüksek ısıda pişirmek için en uygun seçimdir. Diğer birçok yağın yaptığı gibi yüksek sıcaklıklara zarar vermeden ve sağlık faydalarını kaybetmeden dayanabilir. Yüksek ısıda pişirmek için iyi bir seçim olsa da, ayrıca çiseleyen ve salata sosları için de lezzetlidir. 
Bununla birlikte, faydalar mutfakla sınırlı değildir. Şimdi genel faydaları hakkında sizlere bilgi verelim.

Avokado Yağı  Sağlık Faydaları

Avokado Yağı
Kolesterol düşürücü: Avokado yağı, tekli doymamış yağlarda ve düşük doymuş yağlarda yüksektir. Ayrıca kolesterol içermez. Bu yağı diyetinize eklemek, düşük yoğunluklu lipit (LDL) veya “kötü” kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bu diyabet hastaları için özellikle iyi bir diyet seçenektir.
Düşük Kan Basıncı: Avokado yağı, serbest radikalleri yok ederek kan damarlarını sağlıklı tutan potasyum ve E vitamini içerir. Avokado yağı içeren diyetler, böbreklerdeki esansiyel yağ  seviyesini de değiştirir. Bu, tansiyonunuzu düzenleyen hormonlara nasıl tepki verdiğini etkiler. Ayrıca, avokado yağı, arter duvarlarının hasar görmesini önleyebilecek ve plak birikiminin neden olduğu kalp hastalığı riskini azaltabilecek bir antienflamatuardır. Vücudunuz doğal besin kaynaklarından ek besinlerden çok daha etkili bir şekilde E vitamini emdiğinden, diyetinize avokado yağı eklenmesi iyi bir seçimdir.
Vücut Detoksları: Avokado yağı, civa gibi ağır metalleri ve karaciğeri, böbrekleri, beynini ve diğer organları doğal olarak ortadan kaldıran doğal bir magnezyum kaynağı olan klorofil içerir.
Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur: Avokado yağı, tekli doymamış oleik asit bakımından zengindir, zeytinyağında bulunan aynı omega 9 EFA'dır. Oleik asitin birçok faydası kanser riskini azaltmaktadır. Ayrıca avokado yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri, özellikle göğüs ve kolon kanserine neden olan kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olan iyi bilinen anti-karsinojenlerdir. Avokado ayrıca anti-kanserojen antioksidan glutatyon içerir.
Periodontal Hastalığın Tedavisine Yardımcı Olur : Çalışmalar avokado yağının iltihaplanmayı azalttığını ve proinflamatuar sitokin molekülü olarak bilinen bir elementi engellediğini göstermiştir . İnflamasyonu kontrol altına almak için avokado yağı ve soya fasulyesi yağı ile yağ çekmeyi deneyin, bu da dişlerin kemik erozyonunu önlemede yardımcı olabilir.   
Daha Hızlı Büyüyen Saçlar: Cildinizi besleyen aynı besinler saçınızı da besler. Saçlarımızı temizledikten sonra, saçınıza ve kafa derisine avokado yağı tek başınıza veya esansiyel yağlarla kullanılabilir. Bu, mevcut saçlarınızın yapısını iyileştirirken, aynı zamanda yeni saçların büyümesini de teşvik edecektir. Avokado yağı da yağlayıcı ve emülgatör olarak işlev gören bir yağ maddesi olan büyük bir lesitin kaynağıdır. Topikal olarak uygulandığında lesitin, saç köklerine ve cilde koruyucu bir kaplama sağlar ve bu da rüzgar ve sert iklimlere bağlı olarak nem kaybını önlemeye yardımcı olur. 
  • Bir kasede her iki avokado yağı ve hint yağı 2 yemek kaşığı birleştirin ve hafifçe ısıtın. Güvenliğiniz için yeterince sıcak olmadığından emin olun. Sıcak yağı ıslak saça masaj yapın, gece boyunca bırakın ve sabah yıkayın.

Kilo Kaybı: Avokado yağı oleik asitte, bir omega-9 yağ asidinde yüksektir ve bilim adamları, egzersiz sırasında kaslara kan akışını iyileştirdiğine inanan ve bileşiğin yağın taşındığı enzimleri uyarmaya yardımcı olduğu hayvansal ve bitkisel yağlarda bulunur. Enerji için depolanabilir. Buna ek olarak, avokado yağı kalın ve besinlerle doludur, sizi daha uzun süre rahat hissetmenizi sağlar. Avokado yağında bulunan vitaminler, mineraller ve tekli doymamış yağ asitleri de sindirimi artırmaya yardımcı olur, bu da yemeği daha verimli bir şekilde işlemenize yardımcı olur. 

Cilt için Avokado Yağı Faydaları

Avokado yağı, yağ asitleri açısından zengindir ve cildi nemlendirmek için mükemmeldir.Avokado yağı, omega-3 yağ asitleri ve A, D ve E vitaminleri barındırmaktadır. Aşağıda cildin faydalanabileceği bazı yollar vardır: 

  • E vitamini ek olarak, avokado yağı cildi besler ve nemlendiren potasyum , lesitin ve diğer birçok besin içerir. Epidermis olarak bilinen cildin en dış tabakası, aynı zamanda yeni bir cilt oluşturmaya yardımcı olan bu besinleri kolayca emer. 
  • Antioksidanlar avokado yağı ve vitaminler ile ilişkili kuru tahriş ve pul pul bir cilt iyileşmek için yardımcı olabilir. Cilt rahatsızlığı olan bir kişi, yağın semptomlarını tetiklemediğinden veya şiddetlendirmediğinden emin olmak için, önce bir deri parçasını test etmek isteyebilir. 
  • Kısa süre bekledikten ve ılık su ile durulandıktan sonra, avokado yağı yağlı bir kalıntı bırakmadan cildi nemlendirir. Bu akne riskini azaltabilir . Avokado yağı ayrıca akne ile ilintili kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar etkilere sahiptir. 
  • Avokado yağı daha hızlı iyileşmek için yaralara yardımcı olabilir. Avokado yağındaki esansiyel yağ asitleri ve oleik asitin, yeni bağ dokusu yaratma süreci olan kolajen sentezini destekleyebileceği bilinmektedir. Avokado yağındaki esansiyel yağ asitlerinin de iyileşme sürecinde enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Ancak, insanlarda, avokado yağının yaraları tedavi etmek için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 
  • Avokado yağındaki antioksidanlar güneş yanığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yaşlanmanın ilk belirtileri genellikle ciltte görülür. Bazı çalışmalar avokadolarda bulunanlar gibi sağlıklı yağların tüketilmesinin cildin esnekliğini korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.  

Yazımız burada sona ermektedir. Sabırlı bir şekilde okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...