14 Ekim 2018 Pazar

Aspir Yağı

Aspir yağının sağlık yararları arasında kolesterol seviyelerini düşürme , kan şekerini yönetme , kilo verme ve saç bakımına yardımcı olma, cilt kalitesini artırma , PMS semptomlarını azaltma, kas kasılmalarını kontrol etme ve bağışıklık sistemini güçlendirebilme yetisi bulunmaktadır. Bu açıdan önemli olan aspir yağı hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Aspir Yağı Nedir?

Aspir yağı az bilinen kullanımı olan, yıllık bir bitki  tohumlarından elde edilir. Geçmişte, aspir tohumu tipik olarak boyalar için kullanılmış, ancak son birkaç yılda bir dizi kullanım alanına sahip olmuştur. Yunanlılara ve Mısırlılara uzanan kültürler için önemli bir bitki olmuştur.Dünyada bu ürünü yetiştiren yaklaşık 60 ülke var, ancak toplam verim oldukça küçük, dünya çapında yılda sadece 600.000 ton civarıdır. Modern tarihte, tohumlardan çıkarılan bitkisel yağ , bitkinin en değerli elementidir ve bu amaçla üretimin büyük bir kısmı kullanılır. Ancak yağ, yaygın olarak kullanılan diğer daha az sağlıklı bitkisel yağlar için iyi bir alternatiftir , bu nedenle pazar dünya çapında büyümeye devam etmektedir.

Aspir  Yağı Faydaları

Aspir Yağı Nedir
Aspir yağı, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar da dahil olmak üzere zengin bir doymamış yağ asitleri kaynağıdır.Vücudun işlev görmesi için bu yağlara ihtiyacı vardır ve doymamış yağ asitleri genellikle 'iyi yağlar' olarak kabul edilir . Aspir yağında bulunanlar hormon düzenlemesi ve hafıza için gereklidir. Vücudun yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerini absorbe etmesine izin verirken hayati öneme sahiptirler. Yemekle birlikte biraz yağ yemesi de kişinin daha dolgun hissetmesine yardımcı olabilir.

Aspir yağı düşük sıklıkla zeytinyağı, avokado yağı ve ayçiçek yağı yerine bir alternatif olarak kullanılabilir. Kötü yağlarca düşük bir diyet, iltihabı azaltmak ve kalp sağlığını iyileştirmek de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. İki çeşit aspir yağı vardır: yüksek oleik ve yüksek linoleik. Her ikisi de doymamış yağ asitleri içerir.

Zeytinyağı gibi, yüksek oleik aspir yağı çeşidi, tekli doymamış yağlar içerir ve yüksek sıcaklıklarda yemek pişirmek için iyi bir seçenektir. Yüksek linoleik aspir yağı yüksek miktarlarda çoklu doymamış yağ içerir. Isıtılmamalı, salata soslarının hazırlanmasında kullanım için idealdir.Doymamış yağlarca yüksek bir diyet yemenin kişinin kan şekeri kontrolünü iyileştirebileceği bilinmektedir.

Çalışmada, karbonhidrat veya doymuş yağların bazı doymamış yağ asitleri, özellikle çoklu doymamış yağlar ile değiştirilmesi, kan şekeri seviyelerinin yanı sıra insülin direnci ve insülin sekresyonu üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğunu bulunmuştur.   Yüksek kolesterol, kalp hastalığı için bir risk faktörüdür . Aspir yağı diğer yollarla da kalp sağlığına katkıda bulunabilir.Aspir yağı içindeki doymamış yağlar kanı inceltip trombositleri daha az yapışkan hale getirebilir. Bu, kalp krizi ve felce yol açabilecek kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olabilir . Aspir yağı da onları rahatlatıp kan basıncını düşürerek kan damarlarını etkileyebilir. 

Aspir yağı ayrıca anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Aspir yağı içindeki doymamış yağ asitleri bir çalışmada göre inflamasyon belirteçleri iyileştirilmektedir. Bu diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli koşullara yardımcı olabilir.

Cilt için Aspir Yağı

Aspir yağını topikal olarak kuru veya iltihaplı bir cilde sürmek cildi yumuşatmaya yardımcı olur ve cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Cilt için aspir yağı üzerine yapılan araştırmanın birçoğu anekdot olmasına rağmen, kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde yaygın bir içeriktir. Aspir yağı, bazı cilt faydalarından sorumlu olabilecek E vitamini içerir. E vitamini, onlarca yıldır dermatolojik ürünlerde önemli bir bileşen olmuştur. Bazı araştırmalar , E vitamininin cildi vücuttaki hücrelere zarar veren ve hastalığa katkıda bulunan zararlı moleküller olan serbest radikallerden ve güneş ışığının etkilerinden koruduğunu göstermektedir.

Ciltte aspir yağı kullanmadan önce bir yama testi yapmak önemlidir. Yağın bir damla koluna sürtün ve 24 saat bekleyin. Hiçbir reaksiyon gelişmezse, muhtemelen güvenlidir.

Yemeklerde Aspir Yağı

Bütün yağların kızartma için kullanılması güvenli değildir. Bunun nedeni, aşırı ısınan hassas yağların serbest radikaller oluşturabilmesidir.  Yüksek oleik içeriği ile aspir yağı yüksek sıcaklıklarda pişirmek için güvenlidir. Aslında, bu tekli doymamış yağ, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer birçok yağdan daha yüksek bir duman noktasına sahiptir:

  • Mısır yağı
  • kanola yağı
  • zeytin yağı
  • Susam yağı

Aspir ayrıca zeytinyağı ve hindistan cevizi de dahil olmak üzere diğer yağlardan daha hafif bir tada sahiptir ve bu da onu derin kızartma veya pişirme için mükemmel bir seçenek haline getirir. Diğer taraftan, çoklu doymamış aspir yağı ısıtılmamalıdır. Buğulanmış sebzelerin üzerine çiselemek  için kullanılabilir. Yağın bozulmasını  önlemek için yağı buzdolabında saklayın.

Zayıflamak için Aspir Yağı 

Aspir yağı düşük kalorili bir gıda değildir. Bazı insanlar aspir yağının kilo verme yardımcısı olduğunu düşünür, ancak bu alandaki araştırmalar sınırlıdır.Bazı çalışmalar, aspir yağının, kilo veya vücut yağı üzerinde önemli bir etkisi olmadığını bildirmektedir. 120 kalori çorba kaşığı başına, aspir yağı, düşük kalorili yiyecek değildir. Kaynaklarından bağımsız olarak çok fazla kalori almak kilo verme çabalarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Ancak bu yağın küçük bir miktarının yemeklere eklenmesi, lezzetini artırabilir, doluluk hissini artırabilir ve kan şekerini dengeleyebilir - bunların hepsi kilo yönetimi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir. Kilo vermeye çalışırken, yağların alımını tavsiye edilen miktarlarla sınırlamak ve meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız protein kaynakları gibi bütün besinleri tüketmeye odaklanmak yararlı olabilir. 


Çok yönlü yağları kullanırken her zaman ufak miktarlarda denemeler yapmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...