14 Ekim 2018 Pazar

Ardıç Yağı Faydaları

Ülkemizde kullanımı daha az olsa da ardıç yağı sağlık açısından yararlı olduğu iddia edilen ve özellikle Avrupa'da kullanılan bitkisel bir yağdır. Ticaret açısından sınırların bir önemi kalmadığı için ülkemizde de oldukça fazlasıyla bulunmaktadır. Bu açıdan sizlere bu yağ hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra faydalarından bahsederek meraklarınızı gidermeye çalışacağız. İyi okumalar dileriz.

Ardıç Yağı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Ardıç, Avrupa'da inanılmaz bir kokusuyla yetiştirilen bir yaprak dökmeyen çalıdır. Ardıç  yağı, alkollü içeceklere eklenmek dışında birçok sağlık yararına sahiptir. Uçucu yağ kökünden, toz ardıç meyvesinden ve fındığın odunundan buhar damıtma yoluyla çıkarılır.Yağın ana bileşenleri Para cymene, terpineol; beta pinene, Myrcene, Alpha-Terpinene, Gama-Terpinene, Alfa-Pinene ve Karyofillen'dir. Vücudu mikrop ve virüslerden koruyan mükemmel bir antiseptik ve karbonhidrattır.
Eski zamanlarda, ardıç meyveleri havayı arındırmak için yakılırdı. Ardıç meyveleri, pek çok tütsü biçiminde temel bir maddedir. Ardıç uçucu yağları sandal ağacı, gül ağacı, köknar iğnesi ve adaçayı  gibi iltifatları tamamlar. Diğer narenciye yağları da ardıç uçucu yağını tamamlar.

Ardıç Yağının Faydaları

Ardıç Yağı Faydaları
 • Cildin sağlıklı bir ışıltıyı sürdürmesi için oksijenasyon gereklidir. Cildin yüzeyinin altındaki artan dolaşım cildin biraz kırmızı olmasına izin verir. Bu sadece sağlıklı bir parıltı görüntüsünü değil, aynı zamanda oksijenlenmeyi de artırır. Kan dolaşımı vücudun sağlığını birçok yönden geliştirebilir ve hastalık ve yorgunluk olasılığını azaltabilir. Bununla birlikte, aşırı miktarda ardıç yağı uygulanması da tahrişe neden olabilir. 
 • Ardıç yağının uyarıcı etkisi Galaktogog ve diüretik ajan olarak özelliklerine atfedilebilir. Yorgunluk, depresyon ve anksiyetenin üstesinden gelir. Ardıç uçucu yağının, sağlıklı bir sinir sistemi işlevini destekleyen ve beyindeki nöronların aktivitesini kolaylaştıran bir ekzokrin ve endokrin bezinden salgılanmayı arttırdığı gözlenmiştir. Beyninde sağlıklı bir nöron aktivitesi onu uyarır ve zihinsel bozuklukların ve hafıza kaybı problemlerinin başlamasına engel olur. 
 • Ardıç  yağı bir tonik gibi davranır, cildi, dokuları, kasları ve vücudun çeşitli kısımlarını tonlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim, boşaltım ve solunum sistemlerine de yardımcı olur. Bir tonik olan esansiyel yağ, cildin hem içten hem de dıştan korunmasına yardımcı olur.  
 • Ardıç  yağının doğum yapan bir kadının maruz kaldığı yaralanmalar için yararlı olduğu kanıtlanmış güçlü bir antiseptik özelliği vardır; çünkü doğum sırasında çok fazla zorluk yaşanabilir. Dövüşçüler ve sporcular onu hızlı iyileşmeyi teşvik etmek ve yaralarını enfeksiyonlardan ve bakterilerden korumak için bir yol olarak kullanmaktadır. Açık bir yara, tetanoz belirtileri geliştirmenize yol açabilecek bakteriler tarafından saldırıya maruz kalmaya çok duyarlıdır. Ardıç  yağı, yaraları sepsis ve diğer enfeksiyonlardan korur. Yağ ayrıca iç yaralarda da çok olumlu etkilere sahiptir ve yaranın etkilenmemesini sağlarken bir operasyondan ya da iç yaralanmalardan daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. 
 • Enflamasyon çeşitli hastalıklara yol açabilir; eklem ağrıları ve artrit iltihaplanma sonucu en sık görülen hastalıklardır. Dermatit, akne ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları da enflamatuardır ve hem diyette hem de topikal uygulamalarda ardıç yağlarının kullanımı ile sakinleştirilebilir. Vücutta ürik asit fazlalığı ve birikmiş toksinler de ciddi iltihaplanmaya neden olur, ardıç  yağı iltihabı sakinleştirmeye, toksinleri ve ürik asitleri vücuttan atmaya yardımcı olan temizleme özelliklerine sahiptir. Ardıç yağı, gut, artrit, taş ve romatizmanın önlenmesinde faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Oksijenasyonun vücuttaki tüm hayati organlarda tutarlılığını koruyan yeterli kan dolaşımını destekler. 
 • Kramplar aniden ortaya çıkar ve tüm vücutta huzursuzluk ve rahatsızlık yaratır. Vücudun yaşadığı spazmlar, nöbet belirtileri ve daha büyük sorunların belirtileri olabilir. Ardıç yağı antispazmodiktir ve bu nedenle krampların çok etkili bir rahatlatıcıdır. Kas krampları ve mide kramplarının yanı sıra diğer benzer komplikasyonlara da olumlu etkileri vardır. Ayrıca, PMS ve diyare ile ilişkili semptomları hafifletebilir. Vücudun hemen hemen her yerinde krampları giderir ve spazmodik kolera tedavisi için kullanılmaktadır. 
 • Ardıç  yağının büzücü nitelikleri, onu mükemmel bir dezenfektör yapar. Hijyeninizin korunmasına yardımcı olabilir ve ev yapımı  temizleyicilere de eklenebilir. Ardıç yağının kullanılması diş ağrılarının tedavi edilmesine ve sağlıklı bir ağzın korunmasına yardımcı olabilir. Ardıç  yağı, sivilce olasılığını azaltmak için gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda bir taşıyıcı yağ veya cilt bakım kremi ile cilde uygulanabilir. Ardıç yağı ayrıca kan damarlarının  içinde kanama ihtimalinin önlenmesine yardımcı olan etkiye sahiptir. 
 • Bağırsak gazları ölümcül olup, yukarı doğru hareket ederse kalp krizi ve kan basıncına neden olabilir. Bu gazlar son derece zararlı ve bazı durumlarda ölümlere de neden olabilir. Karminatlı bileşikler, vücudun bu gazlardan hemen kurtulmasına ve sindirim sistemini geliştirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda daha fazla gaz oluşmasını engeller. 
 • Temiz ve sağlıklı bir kan akımı yeterli oksijenasyon sağlar. Ardıç yağı, toksinlerin, kirleticilerin, ağır metallerin ve zararlı hormonların kanını temizler. Toksinlerle dolu kan, terminal hastalıklarına neden olabilecek hayati organlara uygun besinlerin verilmesini engeller. Ardıç yağı, kan damarlarını temizlemeye yardımcı olur, şişkinlik ve su tutulmasını önler. Besinlerin doğru akışı eksiklikleri azaltır ve genel sağlıklı bir vücut ve zihin sağlar. 
 • Ardıç yağı doğada diüretiktir, bu da sık idrara çıkmayı teşvik eder. Bu su tutma gövdesini rahatlatır ve böbrek yetmezliklerini yönetmeye yardımcı olur. Sık idrara çıkma, vücuttaki toksinleri ve genel olarak safra kesesi ve böbreklere çok zararlı olan aşırı protein veya kalsiyum birikimini ortadan kaldırır. Bu özellik, aşırı yağın idrar yoluyla kaybolması ve su ağırlığının da azalması nedeniyle kilo vermek isteyen kişiler için de yararlıdır. 
 • Sağlıksız beslenme, kirlilik ve dinlenme eksikliği vücudu strese sokabilir. Bu, mide sorunlarına ve yetersiz sindirime neden olan metabolik hızı yavaşlatır. Vücudu yiyeceği düzgün bir şekilde sindiremiyorsa, sağlıksız bir diyet yapmaktan daha zararlı olan istenmeyen materyalleri topladığınızdan emin olabilirsiniz. Ardıç yağı, kan akışını arındırır ve bağırsak tarafından sağlıksız yağların emilimini önler. Düzenleyici özellikleri, midenin ishal, kabızlık, gaz vb. Gibi diğer mide sorunlarının önlenmesiyle birlikte sağlıklı bir bağırsak hareketini sürdürmesine yardımcı olur.Tüm bu faydalarının yanında bu yağı kullanırken doğru oranlardan kullanmak adına bir uzmana danışmanız önemlidir. Sağlık açısından son derece yararlı olan Çay Ağacı Yağı hakkında bilgi almak adına linke tıklamanız yeterlidir. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...