14 Ekim 2018 Pazar

Adaçayı Yağı Faydaları

Adaçayı yağı yararları arasında toksinin zararlı etkilerinin azaltılması, bakteriyel ve mikrobiyalin tedavi edilmesi, yaşlanma sürecinin yavaşlatılması, krampların, konvülsiyonların ve öksürüklerin giderilmesi, sindirimin iyileştirilmesi, kanın temizlenmesi ve ruh hali dalgalanmaları ile ağrılı bozuklukların hafifletilmesi yer alır. Diğer faydalar sinir sistemi ve karaciğerin en yüksek performansını uyarmayı içerir, müshil gibi davranır ve balgam birikimini azaltmaya yardımcı olur. Adaçayı yağı  özellikle cilt bakımında kozmetikte sıklıkla duyulan bir maddedir. Sonsuz sayıda güzellik ürünü, doğadaki bu armağanın birçok faydasını elde etmek için adaçayı  yağı kullandıklarını iddia etmektedir. Şimdi bu yağımız hakkında ayrıntılı bilgilere bakalım. 

Adaçayı Yağı Nedir?

Adaçayı yağı, buhar damıtma yoluyla adaçayı yapraklarından ekstrakte edilir. Sayısız kozmetik ürününde çok önemli bir madde olarak kullanılmasının yanı sıra, bu yağ da, bir kısmı aşağıda listelenen birçok tıbbi kullanım fayda içermektedir.

Adaçayı Yağı'nın   Faydaları 

Adaçayı yağı bir çok faydası ile karşımıza çıkmaktadır.Bu faydalar arasında sizlere sunacağımız başlıklar daha çok içerikleri ile ilgilidir. 

Antifungal ve Anti-inflamatuar Adaçayı Yağı

Adaçayı Yağı Faydaları
Bu uçucu yağdaki camphene ve kafur , büyük antifungal nitelikler sunar. Sıklıkla dermatit, ayak mantarı ve dizanteri gibi düzinelerce sağlık durumundan kurtulmak için hem iç hem de dış mantar enfeksiyonlarını önlemesi önerilir. Binlerce cilt bakım ürününde kullanılmasına şaşmamalıdır.

Adaçayı  yağı aynı zamanda derideki iltihapları veya ateş nedeniyle de kullanılır. Kan akışında zehirli bir maddenin girişi nedeniyle herhangi bir iltihap varsa, aşırı şişmeyi azaltmak için adaçayı yağı kullanılması önerilir. Yağ ayrıca toksinlerin  zararlı etkilerini azaltmak için de kullanılır. Bu yağın diğer bir şaşırtıcı yararı, midede herhangi bir iltihaplanmanın tedavi edilmesinde yardımcı olmasıdır.

Antimikrobiyal ve Antibakteriyel Adaçayı Yağı

Adaçayı  yağında bulunan bileşikler  mikrobik enfeksiyonlara karşı da koruma sağlar. Bu nedenle, küçük kesik ve yaraların kötüleşmeden tedavi edilmesi için kullanılır.Yağ özellikle burun, boğaz, kulak, göz, bağırsak ve genital organlar dahil olmak üzere vücudun çeşitli organlarında ve bazı bölümlerinde birçok bakteriyel enfeksiyonun taranmasında yararlıdır.

Antiseptik ve Antioksidan Adaçayı Yağı

Adaçayı yağı anti-fungal, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir; cerrahi kesiklerden, doğum sonrası yaralanmaları için faydalı bir tedavi olarak ve yaraları temizlemek için kullanılan antiseptik olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda yaraları ve ülserleri rahatlatır. Adaçayı  yağının bir başka değerli faydası, güzellik ve cilt bakım rutinlerinde yaşlanma karşıtı bir unsur olarak kullanılmasıdır. Güçlü antioksidanlar içerdiğinden kaynaklı vücudumuzda yaşlanma sürecini hızlandırmaktan sorumlu serbest radikallere karşı hareket eder.

Yağda bulunan antioksidanlar yaşlanmayı önler ve kırışıklık üretimini yavaşlatır. Yağ aynı zamanda sarkmış cildi ve kasları da ele alır. Ayrıca görme ve işitme bozuklukları, doku dejenerasyonu, hafıza kaybı, sinir bozukluğu ve maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı birçok komplikasyonu tedavi eder.

Adaçayı Yağının Diğer Faydaları

  • Yağ aynı zamanda vücuttaki spazmlar nedeniyle tetiklenen çok çeşitli problemlerin tedavisinde de faydalıdır. Bunlar arasında göğüste, bağırsakta ve midede yoğun ağrılara karşı rahatlama sağlaması vardır. Yağ ayrıca krampları , konvülsiyonları ve öksürükleri gidermede de yardımcıdır.
  • Choleretic ve Cholagogue ; her iki terim de aynı anlama geliyor. Yani, sindirim sisteminin tüm işlevselliğini iyileştirmeye yardımcı olan safranın boşaltılmasını destekleyen bir maddedir.Sadece mideyi yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda mide ve kandaki asitleri de nötralize eder, böylece asidoz ve asiditeden kurtulur. Bu bizi asidite veya cilt hastalıkları nedeniyle tetiklenen peptik ülserlerden korumaktadır. 
  • Adaçayı  yağı, toksinleri kan dolaşımından terleme veya boşaltım yoluyla etkili bir şekilde temizler. Bu nedenle, kan arındırmak için bir depurative ajan olarak hizmet vermektedir. 
  • Bu popüler yağın ayrıca, menstrüel siklusları düzenli hale getirmesi veya tıkanıklığı gidermek için tavsiye edilir. Adaçayı  yağı bu tür ruh hali, yorgunluk, depresyon ve bulantı gibi diğer ilişkili ağrılı bozuklukları hafifletmek için, bu tür östrojen gibi birkaç hormonları, aktive eder.
  • Aynı zamanda başarılı bir dezenfektan görevi görür ve tüm dış ve iç enfeksiyonlara dikkat çekmek için kullanılır. Dahası, aynı zamanda, enfeksiyonlarla mücadele ederek ve ateşlenmelere bağlı inflamasyonu azaltarak, ateş edenleri de azaltır. 
  • Adaçayı  yağı da şiddetli hazımsızlık vakalarını tedavi etmek için fantastik bir sindirim ilacı olarak kullanılır. Daha önce de belirtildiği gibi, yağ sindirimi kolaylaştırmak için mide suyu ve safra salgısını desteklemektedir. Sindirim sürecindeki sindirime engel olabilecek mikrobik büyümeyle mücadele eder. 
  • Adaçayı  yağının tüm özelliklerini tek bir terime göre kategorize etmek istiyorsanız, 'Stimülant' olmalıdır. Bunun nedeni, yağın karaciğeri, sinir sistemimizi ve dairesel sistemleri uyarmak için doğal bir yol olmasıdır. Bu nedenle, tüm vücudunuzu optimize etmek ve etkinleştirmek istiyorsanız, bu yağı kullanmak önemlidir. 
  • Yağ aynı zamanda doğal bir müshil gibi davrandığı için kabızlığı da ele alır. Bir uyarıcı olmak, bağırsakları uyarmak için birçok sıvının üretimini destekler.
  • Aynı zamanda göğüs hastalıkları ve soğuk algınlığı, öksürük ve solunum rahatsızlığı gibi belirtilerden rahatlama sağlamak için kullanışlı bir balgam söktürücü olarak hizmet vermektedir . Bu yağ aynı zamanda grip veya soğuğun neden olduğu tıkanıklığı emmek için de yararlıdır.
Adaçayı yağı ada çayının kendisi gibi sağlık açısından bir çok yarar sunmaktadır. Umarım bu açıdan size yardımcı olur. Bu yağımız kadar etkili bir diğer yağımız Buğday Tohumu Yağı hakkında bilgi almak için linke tıklamanız yeterlidir. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...