9 Ekim 2017 Pazartesi

Yüksek Kolesterol ve Bitkisel Tedavisi


Genetik eğilimin yanı sıra günümüzde,hayvansal ve doğmuş yağların,şekerli gıdaların aşırı tüketimi ve bu duruma bağlı fazla kilo,hareketsizlik ve fazla stres yüksek kolesterole neden olmaktadır. Bundan kaynaklı yüksek kolesterolü engellemek adın beslenmeye ve yemeklere dikkat etmek gerekmektedir. Aşağıda yüksek kolesterole karşı bitkisel beslenme önerileri  ve dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedilmiştir. İyi okumalar dileriz. 

Yüksek  Kolesterol 

Kolesterol kanınızdaki bir yağ türüdür (lipid) . Hücrelerinize kolestrol gerekir ve vücudunuz ihtiyaç duyduğu her şeyi yapar. Ama siz de yediğiniz yiyeceklerden kolesterol alırsınız . Çok fazla kolesterolünüz varsa , arterlerinizde birikmeye başlar . (Arterler , kalpten uzak kan taşıyan kan damarlarıdır .) Buna, arterlerin sertleşmesi veya ateroskleroz denir . Bazı kalp ve kan akımı sorunlarının başlangıç ​​noktasıdır . Büyüme, arterleri daraltabilir ve kanların kendileri boyunca akmasını zorlaştırabilir. Birikim, aynı zamanda , kalp krizi ve inmelere sebep olabilecek, kan pıhtısı ve inflamasyona yol açabilir . ( kaynak : https://www.webmd.com/cholesterol-management/tc/high-cholesterol-overview#1) 


Yüksek Kolesterol Tedavisi 


Yüksek kolesterol için bitkisel takviyeler kullanılabilinir. Bitkisel takviyeler arasında : Soya lesitin,omega-3 yağı ,ayurveda tabletleri,lifli preparatlar,üzüm çekirdeği özü (grape seeed extrack),greyfurt,enginar ve ananas hapları,chlorella  bulunmaktadır ve yüksek kolesterol için iyidir. Bitki çayları- yeşil çay, zencefil,biberiye,kuşburnu,kekik- içilmesi bu konuda  oldukça yararlıdır. Ayrıca  zencefil biberiye, kekik, kırmızı pul biber, sivribiber gibi baharatların kullanımından yüksek kolesterolü olumlu yönde etkilemektedir.

Yüksek Kolesterolde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler son derece önem arz etmektedir.Özellikle yemek aralarında bol miktarda sıcak su ve bitki çayı içmek önemlidir. Gece yoğurt ve peynir yememek, akşam geç ve ağır beslenmemek, yeşil lifli yapraklı sebzeleri bolca tüketmek, özellikle yulaf ezmesi, kepek ve kepekli ürünler,çavdar ve çavdarlı ürünler,piyasada da bulunabilen lifli veya bağırsaklarda posalı etki gösteren özel prepatlar bu konuda faydalıdır.
Ayrıca, bol taze sebze ve meyve, soya fasulyesi, kekik suyu, yosun(deniz ve tatlı su),balık ,yeşil sebzeler ve bol miktarda salata öğünlerde bulunmalıdır. 


Diğer yandan egzersizlerinde kolesterol açısından önemi vardır. Özellikle sabah 06.00-10.00 saatleri veya 18.00-22.00 saatleri arasında düzenli yapılan, aşırı yorucu olmayan spor ve egzersiz, kolesterolü düzenlemek açısından oldukça yararlıdır. Egzersizin günde ortalama 30-45 dakika yapılması tavsiye edilir.
Unutulmamalıdır ki 20 dakikayı geçmeyen egzersizler veya bütün gün hareketli olmak ancak düzenli spor yapmamak yağların yeterince yakılmasını sağlamaz. Bu sebeple  egzersizlerin süresi ayarlanmalıdır. Diğer yandan eğer yorgunluk hissi veriliyorsa sabah ve akşam 2 ye bölünerek yapılabilir. 


Yüksek kolesterole hatta genel kolesterolünüze iyi gelecek bir şey varsa oda zeytinyağıdır. Zeytin yağı hakkında bilgi almak adına linke tıklayabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...