3 Ekim 2017 Salı

Yoga-Reiki ve Sağlık


Yoga reiki ve sağlıklı yaşam başlığı altına hazırladığımız yazımızda sizlere ;  yoga ile beden yapısı , kemik ve iç organlar arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Yoga-Reiki ve Sağlıklı Yaşam

Yoga, tüm ilişkileriniz, hayatınızdaki insanlar ve çevrenizdeki dünyayla, kendinizle olan ilişkinizdir. Bu yoga yolunu bir bağlantı yolculuğu yapar (hem iç hem de dış). 'Yoga' kelimesinin türetildiği Sanskrit kökü - yuj - 'boyunduruğu' anlamına gelir veya bağlanır. Birçok insan, ya bir fiziksel egzersiz sistemi ya da kaotik dünyadan kaçan sakinleştirici bir araç olarak yogayı düşünür. Yoga bunlardan biri olabilir ama aynı zamanda çok daha fazlasıdır; Bu, hem bedeni hem de zihni keşfetmenin bir yolu ve bu tür bir soruşturma yoluyla, geniş ve kullanılmamış potansiyelimizi gerçekleştirme ve 'bağlanma' ile ilgilidir. Yoga (matın hem üzerinde hem de dışında), her birimiz metaforik bir merdiveni - 'jivanmukti' ye doğru, hayattaki kurtuluşu sunar. Bu merdivenin basamaklarını tırmanırken, yoga bakış açısını ya da 'dharshana'yı ele alıyoruz ve stres, endişe ve sınırlamalar dünyasından çıkıyoruz. Kendimizin ötesini görmeyi öğrenebilir ve daha yüksek, daha çok kendinden geçmiş olan kendimizle olan ilişkiyi geliştirebiliriz. Düzenli bir manevi, zihinsel ve fiziksel yoga pratiği sizi güçlendirebilir ve daha sağlıklı hale getirebilir.

Reiki Nedir? 

Reiki , fiziksel ve zihinsel travmayı iyileştirmek ve zihinsel berraklığı ve manevi refahı desteklemek için kullanılan bir Japon tekniğidir . Japonca'da "rei" kelimesi, tüm canlı ve cansız varlıklara nüfuz eden ve evrenin doğal işleyişine rehberlik eden daha yüksek bir zeka anlamına gelir. "Ki" kelimesi bitkiler, hayvanlar ve insanlar da dahil olmak üzere canlı olan her şeyden akan fiziksel olmayan enerjiye atıfta bulunur - bunun nedeni, ki'ye ayrıca "yaşam gücü enerjisi" denir ve qi veya chi olarak bilinir.  Bu iki sözcüğün birleşimi, reikiyi “ruhsal güdümlü yaşam gücü enerjisi” olarak tanımlayan şeydir.

Bir uygulayıcı Reiki'yi idare etmek için, yaşam gücü enerjisini bir başkasına uzatır. Söz konusu manevi rehberliğin, Reiki'nin öznenin enerji alanının etkilenen kısımlarında akmasını ve onları pozitif enerji ile suçlamasını sağladığı söylenir. Olumsuz düşünceler ve duyguların yer aldığı fiziksel beden etrafında ve çevresinde farkındalık yaratır. Bu, stres, endişe, fiziksel acı, üzüntü, kafa karışıklığı, vb. gibi negatif enerjiye, Reiki şifacısının dokunuşunun enerji yollarını karıştırmasına ve açıklığa kavuşmasına izin vererek, kavramasını gevşetir. Reiki yogadan farklı olarak iki kişinin temasıdır. Fakat iki teknikte sağlık açısından son derece olumludur.  

Yoga Uygulaması

Yoga öğretmenleri sıklıkla “pratiğinize” atıfta bulunurlar, bu da zamanla ve geliştikçe kişisel deneyimleriniz yoga anlamına gelir. Yoga ile ilgili şaşırtıcı şey, uygulamanızın her zaman evrim geçirip değişmesidir, bu yüzden asla sıkıcı olmaz. Pozlar kendileri değişmese de, onlarla olan ilişkiniz değişecektir. Çok esnek veya çok güçlü olduğunuzu hissetmiyor olsanız bile herkes yoga pratiğine başlayabilir. Bu şeyler zamanla gelişecektir. Yoganın bir diğer güzel yanı uygulamada rekabet olmamasıdır. Yoga ile ilgili en zor, ama sonuçta en özgürleştirici şeylerden biri egodan kurtulmak ve kimsenin kimseden daha iyi olmadığını kabul etmektir. Herkes belirli bir günde sadece elinden geleni yapması yeterlidir. 

Yoga Sınıfları

Yoga dersleri, pratikleri uygulamaya ek olarak, nefes alma, çağrı ve cevap tezahüratı, meditasyon ya da öğretmen tarafından ilham verici bir okuma eğitimi de içerebilir. Bunun çeşitliliği ve miktarı, bireysel öğretmene ve içinde eğitim aldığı yoga geleneğine bağlı olacaktır. Tipik olarak, bir spor salonundaki yoga sınıfı, yoganın sadece fiziksel yararlarına daha fazla odaklanırken, bir yoga merkezindeki kişi ruhsal tarafa daha fazla yönelebilir. Bazı insanlar, yoga fiziksel uygulamasının ruhsal bir keşif için bir geçit haline geldiğini görürken, diğerleri kendilerini harika hissettiren harika bir düşük etkili antrenmanın keyfini çıkarırlar. Eğiliminiz ne olursa olsun, tarzınıza uygun bir yoga sınıfı bulabileceksiniz. 

Yoga'nın  8 Basamağı

Yoga arkasındaki felsefenin temelini oluşturan eski metinlerden biri olan Patanjali'nin Yoga Sutrasına göre, yogada sekiz  basamak  vardır. Her bir basamak, sağlıklı ve tatmin edici bir hayat elde etmenin bir yönü ile ilgilidir ve her biri ondan önceki bir yapıya dayanır. Basamaklardan sadece birinin yoga duruşlarının performansını içerdiğini duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. İşte sekiz ekstremitenin bir açıklaması:

1. Yama: Diğerlerine karşı ahlaki davranışla ilgili beş etik kural: 
 • Ahimsa: Şiddete başvurmayan 
 • Satya: Doğruluk 
 • Asteya: Çalmamak
 • Brahmacharya: Abartıdan kaçınmak
 • Aparigraha: Aç gözlü olmamak 
2. Niyama: Kendisine yönelik ahlaki davranışla ilgili beş etik kural: 
 • Saucha: Temizlik 
 • Santosa: Dürüstlük
 • Tapas : Paylaşma
 • Svadhyaya: Kendi kendine çalışma 
 • Isvara pranidhana: Her şey ondan gelir ve dönüş yine onadır: doğa, Allah veya Tanrı
3. Asana: Yoga duruşlarının uygulanması. 
4. Pranayama:Solunum egzersizlerinin uygulanması. 
5. Pratyahara: Duyuların geri çekilmesi, dış dünyanın kendi iç dünyasının dikkatini dağıtmadığı anlamına gelir. 
6. Dharana: Konsantrasyon, yani dış veya iç dikkat dağıtıcı tarafından kesintisiz bir şeye odaklanma yeteneği anlamına gelir. 
7. Dhyana: Meditasyon. Dharana'ya edildiğinde, konsantrasyon artık tek bir şeye odaklanmamakta, ancak her şey kapsanmaktadır. 
8. Samadhi: Mutluluk. Dhyana'ya, meditasyon yoluyla benliğin aşkınlığına. Benliğin evrenle birleşmesi. Bazen aydınlanma olarak çevrilir. 

Yoga'nın ve Reiki Sağlık Faydaları Nelerdir?

Muhtemelen yoga'nın sizin için iyi olduğunu duymuşsunuzdur. Belki de yoga yapmayı denediniz ve kendinizi daha iyi hissettirdiğini keşfettiniz.  Bizler hem yogayı hemde yogaya yakın olarak reiki'nin sağlık faydalarını sizlere aktaralım ve birleştirelim. 

Fiziksel Faydaları 

 • Esneklik: Sıkı vücudunuzu yeni yollarla genişletmek, daha esnek hale gelmesine yardımcı olacak ve kaslara ve eklemlere daha fazla hareket aralığı getirecektir. Zamanla  sırt, omuz ve kalçalarınızda esneklik kazanmayı bekleyebilirsiniz.  
 • Güç:  Birçok yoga pozisyonu, kendi bedeninizin ağırlığını, tek ayak üzerinde dengelenmesi veya kendinizi kollarınızla destekleme gibi yeni yollarla desteklemenizi gerektirir. Bazı alıştırmalar, aynı zamanda gücünüzü artıran, pozlar içinde ve dışında yavaşça hareket etmenizi gerektirir. 
 • Kas tonusu: Güçlenmenin bir yan ürünü olarak, artan kas tonusunu görmeyi bekleyebilirsiniz. Yoga uzun, zayıf kasları şekillendirmeye yardımcı olur. 
 • Ağrı Önleme: Artmış esneklik ve güç, bazı sırt ağrısının nedenlerini önlemeye yardımcı olabilir. Sırt ağrısı çeken birçok insan bir bilgisayar başında otururken veya araba kullanırken çok zaman harcıyor. Bu, sıkıntıya ve spinal kompresyona neden olabilir; Yoga diğer birçok ağrı türünü önlemeye yardımcı olan hizalamanızı da geliştirir. 
 • Daha İyi Nefes: Pranayama olarak adlandırılan yoga nefes egzersizleri, dikkati nefese odaklar ve tüm vücudumuza fayda sağlayan akciğerlerimizi nasıl daha iyi kullanacağımızı öğretir. Bazı nefes türleri de burun pasajlarının temizlenmesine yardımcı olabilir ve hatta hem fiziksel hem de zihinsel faydaları olan merkezi sinir sistemini sakinleştirebilir. 

Zihinsel Faydaları 

Zihinsel Sakinlik: Yoga asana uygulaması yoğun fizikseldir. Vücudunuzun yaptığı şey üzerine çok yoğun bir şekilde konsantre olmak, sakince zihni getirme etkisine sahiptir. Yoga aynı zamanda aklınızı sakinleştirmeye yardımcı olan düşüncelerinizden nasıl nefes alıp vermediğinizi izlemek gibi meditasyon teknikleriyle de tanışır. 
Stres azaltma:Fiziksel aktivite stresi azaltmak için iyidir ve bu özellikle yoga için geçerlidir. Gerekli konsantrasyon nedeniyle, hem büyük hem de küçük günlük sıkıntılarınız, yoga yaptığınız süre içinde erimekte gibi görünüyor. Bu, stres gidericilerinizden çok ihtiyaç duyulan bir mola sağlamanın yanı sıra, nesneleri bir perspektife dönüştürmeye yardımcı olur. Yoga, şu andaki olaylara odaklanmak ya da geleceği tahmin etmemenizi öğrenirken, stresin hafifletilmesine de yardımcı olabilir. Başladığından daha az stresli bir hayat bulacaksınız.
Vücut farkındalığı:Yoga yapmak, kendi vücudunuzda daha fazla bilinçlenme sağlayacaktır. Hizalanmanızı iyileştirmek için genellikle küçük ve ince hareketler yapmaya davetlisiniz. Zamanla, bu kendi bedeninizde rahatlık düzeyinizi artıracaktır. Bu, geliştirilmiş duruş ve daha fazla özgüvene yol açabilir. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...