6 Ekim 2017 Cuma

Yara ve Yanık İzleri Geçer Mi?


Yara  ve yanık izleri kişilere sıkıntı yaratan ve estetik kaygılara neden olan izlerdir. Sizlere bu yazımızda yarar ve yanık izlerinizi nasıl geçireceğinizi ve bu izleri geçirmek adına kullanacağınız yöntemleri aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Yara İzi Oluşumu 

Travma, geçirilen ameliyatlar, yanık, bazı cilt enfeksiyonları yara izi oluşturan sebeplerin başında gelir. Deri üzerinde meydana gelen yaralar yeni deri oluşumu ile kapanmaktadırlar. Yaralar, vücut tarafından oluşturulan ve orijinal dokudan farklı, fibröz doku olarak adlandırılan özel bir onarım dokusu ile iyileşir. Deri üzerinde yara izi olarak görünen doku, normal deri dokusu değil, fibröz dokudur.Yara izlerinin cilt üzerinde farklı görüntülere sebep olmasının temel sebebi de budur. Buradan, derinin tüm katlarını içine alan her yaranın, yerinde bir iz bırakarak iyileşeceği ve yara izlerinin hiçbir şekilde ortadan kaldırılamayacağı sonucunu çıkarabiliriz.

Yara İzi Tedavisi 

Yara veya yanık iyileşme hızı kişiler arasında farklıdır. Kişinin ırkına , cinsiyetine ve cilt sağlamlığına bağlı olarak iyileşme hızı değişmektedir. Yara izleri görünümü etkileyecek şekilde oluştuğunda, yapılabilecek bazı girişimler ile belirginliği azaltılabilir, kamufle edilebilir, ancak tamamen yok edilemez. Uygulanacak cerrahi yöntem yara izinin özelliklerine göre farklılıklar gösterir.

Özellikle geniş, çökük, hoş gözükmeyen izler yapılacak düzeltmelerle daha ince, düzgün bir hale getirilebilir. Geniş bir yüzeyi kaplamayan, kalın bir çizgi şeklindeki yara izleri, cerrahi olarak çıkarılıp, estetik görünümü  daha uygun hale getirilebilinir. Yara izlerine peeling yöntemleri uygulanabilir. Genelde TCA kullanımı ile yapılan peeling yönteminde deri katmanlar halinde soyularak izin derinliğine bağlı olarak izden kurtulmak amaçlanır. 

Dikiş Atılan Yerde İz Kalır mı?

Cildinizin belirli sebepten kaynaklı dikilen ve kesilen yerlerinde kesinlikle iz kalmaktadır. Bu cildin kendini onardığını göstermektedir.  Ancak izin ne derece kalacağı; kesinin yönüne, cilt altı dokuların onarılıp onarılmamasına, kullanılan dikiş materyaline, cerrahın becerisine ve kişinin yara iyileşmesine göre değişmektedir. Sadece dudakta, göz kapağı kıvrımlarında, parmak ucu gibi çok iyi kanlanan yerlerde izler kalmamaktadır.

Estetik Dikiş 

Aslında estetik dikiş diye bir şey söz konusu değildir. İyi yapılmış, anatomik olarak onarılmış ya da bu kurallara uyulmamış dikiş diye bir anlayış mevcuttur. Yani dikişin daha sağlıklı ve teknik açıdan daha doğru yapılması izlerin büyüklüğünü azaltır fakat yine de iz kalmaktadır. 

Jilet İzleri Geçer Mi?

Kolda ya da vücutta meydana gelen jilet ve kesi izlerini tamamen yok etmek tıbben mümkün değildir, ancak bu izler daha az görünür hale getirebilrisiniz. Jilet izlerinde lazer, cerrahi yöntemler kullanımı fazla olsa da bu yöntemlerin ekonomik olarak fazla külfetli olması, TCA-kimyasal peeling kullanımına insanları yönlendirmiştir.


Yara ve yanık izlerini geçirirken kullanacağınız yöntem çok önemlidir. Bunun için her zaman bir uzmandan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...