12 Ekim 2017 Perşembe

Uçuk Nedir?


Oldukça yaygın olan ve çıktıklarında baş belası olan uçuklar hakkında sizlere bir yazı derledik. Yazımızda uçuk nedir, belirtileri nelerdir, uçuk tedavisi nasıl olur ve uçuktan nasıl korunulacağına değineceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Uçuk Nedir ve Tedavisi 

Yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun %80'inin yaşamları boyunca en az bir defa uçuk geçirdiğini ortaya koymaktadır. Günümüzde Türkiye'de her yıl 8 milyon kişinin uçuk sebebiyle sıkıntı ve acı çektiği tahmin edilmektedir. Uçuk bilim dünyasında herpes adı ile bilinmektedir.   Herpes, genellikle deri yoluyla geçen yaşam boyu tekrar eden yaygın bir enfeksiyondur. Herpes ağız çevresinde (ağız herpesi), genital bölgede (genital herpes) ya da vücudun diğer yerlerinde  meydana gelebilmektedir.

Uçuğun Belirtileri ve Oluşumu  

Uçuk çıkacak bölgede bir gün öncesinde gıdıklanma, karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissedilir. Bunu o bölgenin kızarması, şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların  meydana gelmesi izlemektedir.  Bu kabarcıklar ufak bir değmede veya harekette acı hissine neden olmaktadırlar. Kabarcıklar patlayarak ülserler oluşur ve bu dönemde uçuk çok ağrılıdır.  Uçuk zamanla patlar ve ortaya yara görünümü ile hoş olmayan bir görüntü çıkar. Kabuklanma başladığında uçuk küçülmeye başlar. İyileşme döneminde uçuk üstünde oluşan kabuk düşer, yerine kuru ve gergin bir doku oluşur. Uçuk bulaşıcı olduğu için müdahale edilmemelidir. 


Uçuk, ön belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan  bir kişi özellikle öpme yolu ile başka insanlara bulaştırabilmektedir.  Eğer uçuğa dokunulursa yüzün diğer bölümlerine, göze ve vücudun diğer bölgelerine (genital bölge gibi) de bulaştırılabilir. Uçuk virüsü (Herpes simplex) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Genelde bu çocukların fazla öpülmesinden kaynaklı uçuğu olan kişi tarafından bulaştırılmaktadır.  Çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar  uçuktan kaynaklı enfekte olurlar.  Bazı durumlarda ciddi sorunlara neden olabilmektedirler. 

Uçuk çıktığı zaman oynanmamalıdır.  Özellikle temiz olmayan eller ile  uçuğu kurcalamak veya sıkmak, daha sonra elleri göze temas ettirmek son derece zararlıdır. Kadınların makyajlarını temizlerken dikkat etmelidir. Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir, yakın temastan kaçınılmalıdır. Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir. Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır.

Uçuk  Tekrarlaması 

Uçuğa neden olan Herpes simplex virüsü vücuda girip ilk enfeksiyonunu yaptıktan sonra o bölgeye yakın sinir düğümüne yerleşir ve uçuk oluşmasını etkileyen faktörlerin ortaya çıkması ile meydan gelir. Eğer uçuk sorunu bu altta yatan neden ile çözümlenmezse uçuk tekrarlayabilmektedir. Siz geçti sanırken pusuya yatmış virüs yeni bir uçuk oluşumuna  neden olabilmektedir. 
Uçuk oluşumunu aşağıdaki etkenler tetikleyebilmektedir. Bunlar; 

  • Stres
  • Ateş, soğuk algınlığı, grip
  • Güneşin UV ışınlarına fazla maruz kalma
  • Hormonal değişimler (hamilelik, adet dönemi)
  • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk
  • Diş çekimleri gibi dişe yapılan müdahale veya dişte meydana gelen hastalıklar
  • Diğer enfeksiyonlar
  • Alkol tüketimini artması 

Uçuktan Korunma 

Öncelikle uçuğun nüks etmesine neden olan durumlardan sakınmak gerekir. Strese bağlı olarak gelişiyor ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek.Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise; dinlenmek ve iyi uyumak.Güneşin uçuğa sebep olduğunu düşünülüyorsa güneş kremleri sürmek ve güneşten koruyan kıyafetler ve şapka giymek. Tüm alınan önlemlere rağmen uçuk yine de tekrarlayabilir. Ön belirtiler (karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama) hissedildiğinde o noktaya kısa aralarla bir antiviral krem uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çıkmayacaktır ya da çıksa bile hafif seyredecektir.

Bağışıklık sisteminizin zayıflığından kaynaklı bir durum varsa mutlaka doktora danışıp tedavi olmanız gerekmektedir. Uçuktan  korunmak için beslenme oldukça önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı gıdaların uçuğu azaltırken bazılarının arttırmasıdır. Araştırmacılar diyet yapanlarda uçuk virüsünün harekete geçmemesi için Lisin içeren besinleri almalarını, Arjinin içeren besin maddelerinden de uzak durmalarını önermektedirler. Bu amaçla diyetlerde Lisin içeren tavuk, patates, süt, bira mayası, fasulye ve balık besinleri alınmalı, Arjinin içeren çikolata, yer fıstığı, bira, üzüm, mısır gevreği gibi yiyeceklerden uzak kalınmalı.Uçuk gibi problemler kişisel hijyene dikkat etmekle de geçebilir. Bundan kaynaklı Kişisel Hijyen Nedir başlıklı yazımız sizlere yardımcı olabilir. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...