9 Ekim 2017 Pazartesi

Terlemeyi Azaltan Yöntemler


Aşırı terleme sıkıntılı bir durum olmakla birlikte kokusundan kaynaklı kozmetik bir sorun haline de gelmektedir. Bundan kaynaklı sizlere aşırı terleme yani hyperhidrosis  anlattıktan sonra , aşırı terlemeyi azaltan yöntemlerden bahsedeceğim. İyi okumalar dilerim. 

Aşırı Terleme ( Hyperhidrosis ) 


Aşırı terlemenin bütün dünya üzerindeki genel adı hyperhidrosis olarak adlandırılmaktadır. Bu durum genelikle insanları diğer insanların yanında zor durumda bırakmaktadır. Ayrıca iş ve sosyal yaşamda sıkıntılı bir durum olarak kendini göstermektedir. Aslında terleme bireylerin vücudu için gerekli bir aktivitedir ve vücudun çok sağlıklı olduğunu göstermektedir.  Terleme ile vücut zararlı toksinleri de atmış olur ve sağlıklı bir durumdur. Özellikle yaz aylarında terleme vücudun ısısını ayarlamaktadır. Bazı insanlarda terleme aşırı derecede rahatsız edici seviyelere çıkabilmektedir. Bunu nedeni gereğinden fazla salgılanan hyperhidrosistir. Pek çok kişi terlemenin etkilerini ve pis terleme kokusunu azaltmak için deodorant kullanır. Tabi bu çoğu zaman işe yararken hyperhidrosis hormonu çok salgılandığında genellikle işe yaramazdır.

Aşırı Terlemeyi Azaltma Yöntemleri 


Günümüzde artık bir çok hastalığın tedavisi olduğu gibi terlemenin de bir tedavisi vardır. Ancak bu iş için en az 3 000 tl parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Terlemeyi sonsuza kadar önlemek için doğal yöntemler de bulunmaktadır. Bunun için sizlere bazı önerilerde bulunabiliriz. Fakat bu gibi durumlarda mutlaka bir uzman tavsiyesi almanız gerekmektedir. 

  • Terleme durumunu azaltmak adına bazı besinler sizin vücudunuzdaki ter bezlerini tetikleyerek terlemenizi arttırmaktadır. sıcak yiyecek ögeler, soğan, sarımsak, curries ve kırmızı et yememeye özen gösterin. Ayrıca alkol ve kafein de terlemeyi arttıran içecekler arasındadır ve mümkün olduğunca az tüketilmelidir.  Meyve, sebze ve yonca gibi ter azaltmada size yardımcı olabilir bazı gıda maddeleri vardır.  
  • Terlemeye neden olan etkenler arasında fazla kilolu olmakta vardır. Bundan kaynaklı kilo kontrolünüzü sağlamanız terlemenize yardımcı olacaktır. 
  • Terli avuç içi ve armpits strese neden olan   stres, bu duruma neden olabilmektedir.Bu gibi durumlarda yoga ve meditasyon size yararlı olabilir. 
Terleme ve aşırı terleme arasında ciddi bir fark vardır ve bazı durumlarda başka müdahaleler gerekebilir. Bundan kaynaklı önerilerimizi yapmanız halinde hala terleme sorunu yaşarsanız muhakkak doktorunuza danışınız. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...