4 Ekim 2017 Çarşamba

Şizofreni Tedavisi Nedir ?


Şizofreni hastalarının tedavileri  hakkında hazırladığımız yazımızda , Şizofreni tedavi yöntemlerinden, kullanılan ilaçlardan ve şizofreni tedavisinin yan etkilerinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Şizofreni  Tedavisi 

Şizofreni tedavi edilebilir bir hastalıktır. Diğer fiziki hastalıklarda olduğu  gibi hastalar hekimlerinin önerilerine uyar, tedavisine, diyetine dikkat ederse hastalıklarıyla birlikte çalışabiliyor, eğleniyor, tatil yapıyor.Şizofreni hastası da tedavi ekibiyle ilişkisini kesmez, ilaçlarını aksatmazsa durumuna uygun bir işte çalışması, çevresiyle ilişkilerini geliştirmesi ve doğal hayatını yaşaması gayet mümkündür. 

Tedavi ilaç ve ilaç-dışı tedaviler olarak ayırmak mümkündür.Özellikle düşünce ve algı bozukluklarının giderilmesinde ilaçlar çok etkilidir. Şizofrenide ayrıca sosyal becerileri geliştirmeye,sorun çözmeyi ve hastalıkla başa çıkmayı öğretmeye yönelik grup tedavileri de uygulanmaktadır.  Çünkü şizofreni hastalarının konuşmaya ve iletişim kurmaya ihtiyaçları vardır. İlaç tedavisinin yanında bu gibi  tedavi yöntemleri oldukça yararlıdır. 

Şizofreni Tedavisinde Kullanılan İlaçlar 


Şizofreni tedavisinde kullanılan antipsikotik denen ilaç grubu aslında bu hastalığın tedavisine özel ilaçlar değildir. Psikotik belirtilerin görüldüğü duygudurum bozukluğu, depresyon vb. durumların tedavisinde de kullanılmaktadır. Antipsikototikler özellikle hezeyan,halüsinasyon,dağınık ve kontrolsüz davranışların giderilmesinde etkilidir. Bu ilaçlar bağımlılık yapmaz ve hasta iyileşme gösterdiği oranda azaltabilir. Şizofreni tedavisinde ayrıca antidepresan ilaçlar,epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar da yardımcı tedavi olarak yer alabilir. Gerektiğinde kaygı giderici (anksiyolitik) ilaçlar tedaviye eklenebilir. Bu ilaçlar bağımlılık yapar ve hastaya doktor kontrolünde verilmelidir. Ayrıca antikolinerjik ilaçlardan bazıları bazı antipsikotiklerin yan etkilerini dengelemek için kullanılır. Ancak bu ilaçların tek başına hastalık belirtilerinden herhangi birine etkisi yoktur.

İlaçlar  Hastaya Etkisi 

Antipsikotiklerin ortak özelliliği beyindeki dopamin reseptörlerine bağlanarak,hücreler arasında dopamin aracılığıyla yapılan haberleşmeyi değiştirmektir. İlaçları kapının anahtarı gibi düşünürsek beyinde bulunan reseptörler de kilide benzetilebilir.Yani ilaç bu kilidi açabilir veya kapayabilir.Beynin bazı bölgelerinde dopamin etkinliğindeki artışın hezeyan ve halüsinasyonların ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğu bilinmektedir. İlaçlar hezeyan ve halüsinasyon etkilerini azaltmayı sağlar.Ancak gerek dopamin reseptörlerine bağlanma gerekse bu ilaçların etkilediği 10-15 kadar farklı reseptöre bağlanma sonucu ilaçtan ilaca farklılık gösteren yan etkiler de ortaya çıkar.

Diğer yandan ilaçlarda da diğer tıp alanlarında olduğu gibi gelişmeler sağlanmıştır. Yeni kuşak ilaçlar ayrıca serotonin reseptörlerine de bağlanır.Bu etki dopamin üzerinden ortay çıkan kas kasılmaları,yerinde duramama ya da hareketlerde yavaşlama,cinsel işlevlerde bozulma gibi yan etkilerin ortaya çıkmasını azaltır. Ayrıca şizofreninin belirtilerinden olan ve klasik ilaçlarla daha da artabilen zihinsel yavaşlık,plan yapabilme,problem çözebilme güçlüklerini bir ölçüde giderebilir. Ancak yeni kuşak ilaçların hastada tembellik yaratma gibi olumsuz yan etkileri de vardır. Yeni kuşak ilaçlar kendi aralarında da yapıca birbirinden farklılık gösterdiğinden bu yan etkiler de ilaçtan ilaca değişmektedir.

Şizofreni Hastası İlaç Kullanım Süresi 

Şizofreni hastalarının  ilaç kullanım süresi hastalığın durumuna göre değişmektedir. 1 sene kullanandan , 10 senen kullanana ve ömür boyu kullanana kadar çeşitlidir. Ancak belirtilerin bir kısmı devam eden kişilerde ilacı kesmeyi denemek bile hatalı olur.Tam düzelme göstermeyen,sık alevlenme gösteren ya da kendine veya çevreye zarar verme riski taşıyan hastalarda tedavi 5 yıldan daha uzun sürer.

Hastalar çoğu zaman hastalığın belirtilerinden kullandıkları ilaçları sorumlu tutma eğilimindedir. Evet ilaçlar hastaları biraz alıklaştırmaktadır fakat ilaç kullanımı oldukça önemlidir. .Antipsikotik ilaçların da diğer tüm ilaçlar gibi değişik yan etkileri vardır.Antipsikotik grubundaki ilaçların yan etkileri farklı olabildiği gibi,aynı ilacın farklı hastalarda aynı yan etkilere yol açmadığı da görülür.Bunları en aza indirmek için hekimin uygun ilacı seçip uygun dozu saptaması gerekir.Antipsikotik ilaçlar bağımlılık yapmaz.

Şizofreni hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçların ağır olması ve hastaların yan etkileri yaşarken daha çok uyumasıi tembelleşmesi gibi durumlarda kilo artışı meydana gelebilmektedir. Diğer yandan ilaçlar iştah artışı da yaşayabilmektedir. Bazı antipsikotiklerin diğerlerine göre daha fazla iştah açtığı,bazılarının da böyle bir yan etki göstermediği bilinmektedir.Yan etkileri arasında kilo artışı bulunan bir kişi günlük beslenmesini kontrol eder, her gün ılımlı düzeyde fiziksel aktivede bulunursa kilo almaz(örneğin günde 45 dakika yürüyüş gibi).Bir diyetisyen yardımıyla yeme alışkanlıklarını değiştirebilen hastalarda ilaç kullanırken alınan kiloları verebilmektedir.Ancak buna düzenli olarak devam etmek kolay değildir.Bu nedenle kilo almaya eğilimli,kendisinde ya da ailesinde şeker hastalığı bulunan hastalara bu tür yan etkisi olmayan ilaçların seçilmesi uygun olur.


Şizofreni hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için Şizofreni Belirtileri Nelerdir ? başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Hastalık genelde kişi tarafından değil yakınları tarafından fark edilir ve temkinli yaklaşarak doktordan destek almak önemlidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...