4 Ekim 2017 Çarşamba

Şizofreni Hastaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Şizofreni hastaları hakkında  bilinmesi gereken bazı temel bilgileri sizler ile paylaşacağız. Şizofreni hastalarının ilaçlarının ücretsiz olup olmadığı, evlenip evlenemediği, askerlik yapıp yapamayacağı hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Şizofreni Hastası ve İlaç 


Şizofreni hastalarının ilaçları ücretsizdir.  Sosyal güvencesi olanlar hastalık tanısını ve ilaçların sürekli kullanılması gerektiği yönünde bir kararı içeren sağlık kurulu ilaç raporu aldığı taktirde ilaç alırken ödenen (%10-20’lik) katkı payını ödemezler. Yeşil kart sahipleri de aynı haktan yararlanabilir.

Şizofreni Hastası ve Askerlik

Yasaya göre askeri hastane sağlık kurulları şizofreni tanısı almış kişilerin askerlik için elverişli olmadığına karar verip bu yönde rapor düzenler Ancak önceden tedavi almış ve durumu iyi olan hastalar askerlik yapabilirler. 

Şizofreni Hastası ve Evlilik 

Hastanın durumuna göre değişmekle beraber evliliklerinde herhangi bir yasal sakınca yoktur.  Yani evlenen taraflar bu konuda fikir birliği içindeyse engel yoktur. Ancak yasada “sağlık kurulu raporuyla evlenmesinde tıbbi sakınca bulunanlar”ın evlenemeyeceği belirtilmektedir.  Evlenmeden önce hastanın doktora danışması şartttır.  Yasal çerçevede bir yana, evliliğin ciddi kişinin bu kararı alırken öncelikle kendi sorumluluklarını yerine getirip getiremediğini iyi değerlendirmesi gerekir. “evlensin, iyileşir” şeklindeki yaygın görüş hatalıdır.

Şizofreni Hastası ve İş Hayatı

Devletin “özürlü” tanımına giren, “rahatsızlığı nedeniyle bedensel ve ruhsal kayıp yaşadığı için toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan” yurttaşlara iş bulma kolaylığı sağlama yönünde düzenlemeler vardır. Öncelikle hastane sağlık kurullarından alınan, hastanın yeti kaybının %40’ın altında olduğunu gösteren bir belgenin alınması ve bu belgeyle iş kurumu’nun o ildeki şubesine başvurulması gerekir. Ayrıca engelli sınavlarına girilmesi gerekmektedir. Tabi ki kontenjanlar bütün hastlara yetmemektedir fakat yine de denebilir. 

Şizofreni Hastası ve Maddi Yardım 

Engelli maaşları ; 2022 sayılı kanunda “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporuyla kanıtlayan ve kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan özürlülerden her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması belirli bir miktarın altında olanlara maaş bağlanır” yasa tasarısı ile uygun olan kişilere verilir. Sağlık raporu, SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı’ndan maaş almadığına ilişkine belgelerin yanı sıra kaymakamlık veya mal müdürlüğünden alınacak başvuru belgesinin de doldurulması gerekmektedir. Bu durumda hastaya  daha kolay tedavi olması için yeşil kartta verilir.Ayrıca hastalığın tedavisi hakkında bilgi almak için Şizofreni Tedavisi başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...