4 Ekim 2017 Çarşamba

Şizofreni Alevlenmesi Nedir?


Bu yazımızda şizofreni alevlenmesi ne demek , şizofreni hastasının alevlenmesinin nedenleri, hastanın alevlenme döneminin tespiti konuları hakkında bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Şizofreninin Alevlenmesi Alevlenme (relaps) çoğu zaman pozitif belirtilerin yani halüsinasyon, hezeyan ve dağınık ya da amaçsız davranışların tekrar ortaya çıkması ya da artış göstermesi şeklinde kendini gösterir. Bu dönemde kişinin hastalığının etkileri artmasına rağmen kendisi gördüğü şahısların gerçek olduğuna inanmaktadır.  Hastalığın alevlenmesine erken dönemde müdahale edilmezse  hastanın daha kontrol halinde tutulması için hastaneye yatışı gerekebilmektedir.  Bazı hastalarda alevlenme negatif belirtiler dediğimiz çevreden uzaklaşma, içe çekilme, kendine bakımda gerileme, işini ya da okulunu bırakma gibi belirtilerin artışıyla ortaya çıkar. Ancak sıklıkla alevlenme sırasında hem pozitif hem negatif belirtiler birlikte artış gösterir.

Hastalığın  Alevlenmesinin  Nedeni? 


Hemen hemen bütün araştırmalarda şizofreni hastasının alevlenme yaşamasının ilaçları belirtilen şekilde kullanmamak ya da tümüyle bırakmakla yakından ilişkili olduğu sonucuna varılmaktadır. Tedavi uyumunun bozuk olması hastalığın alevlenmesinde rol oynarken tedavisi normal giden hastada da bazı etkenler alevlenmeye yol açabilmektedir. Örneğin alkol ya da madde kullanmak, yaşadığı ortamda  - genelde aile içerisinde - sürekli gerginlik ya da maddi sorunlar yaşanması, ciddi bir bedensel rahatsızlık yaşama durumunda alevlenme meydana gelebilir.  Benzer şekilde, iş ya da sınav stresi, bir yakınından (eş,sevgili gibi) ayrılmak ya da yakınının ölmesi de alevlenmeyi tetikleyebilir.

Hastalığın Alevlenme Döneminin Tespiti 


Hastanın alevlenme dönemi önceden tespit edilir bir durumdur aslında. Çünkü kişiden kişiye değişmekle beraber, bir hastada her alevlenme öncesinde benzer davranış değişiklikleri görülür. Bu değişiklikler alevlenme belirtilerinin öncesindeki 2-3 haftada ortaya çıkar. Örneğin durgunlaşmak, önceden çok söz edip sonradan unutulan konuların tekrar tekrar konuşulmaya başlanması, dine ve ibadete olan ilginin artması, uykusuzluk, sinirlilik, çok yıkanmaya başlamak (ya da tersi), işi ya da okulu bırakmak gibi belirtiler alevlenmenin haberci belirtilerindendir.  Ailelerin bu erken belirtiler ile karşılaşması sonucunda mutlaka doktora danışmaları hastanın üzerine gitmemeleri ve dikkatli davranmaları gerekmektedir.


Bu hastalık hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz.Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...