6 Ekim 2017 Cuma

Sivilce Oluşumunda Makyaj ve Kozmetik Ürünlerin Etkisi Nedir?


Makyaj ürünlerinin sivilce üzerindeki etkilerini anlatmak için ele aldığımız yazımızda; sivilce ve makyaj malzemeleri arasındaki derin bağlar açığa çıkarılacaktır. İyi okumalar dileriz.

Makyaj ve  Kozmetik Ürünleri -  Sivilce


Günümüzde, piyasada yaygın olarak bulunan çeşitli kozmetik ürünleri, sivilce sorununa kısmen veya tamamen çözüm sunabilirler. Bazen de ürünlerin kendisi sivilceye neden olabilmektedir. Kısacası her şey de olduğu gibi kozmetik ürünlerininde olumlu ve olumsuz yanları bulunmaktadır. Kozmetik sivilcesi, genellikle yanak, alın ve çenede, kırmızı kabarıklık ve komedonlar şeklinde görülür. Yeni bir makyaj malzemesi veya bakım ürünü kullanmaya başladığınızda, bu tür yakınmalarınız olursa, kullandığınız malzemeyi bir daha kullanmamanız yararınıza olacaktır. Kozmetik ürünler kullanırken ve alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında; 

 • Yağlı ürünlerin sivilce oluşumunu etkilemesindne kaynaklı yağlı ürünlerin alımına dikkat edilmelidir. 
 • Parlak göz farları, allık ve pudralar, bir mineral olan mika içerir. Mika, yapısı nedeniyle gözenekleri tahriş edebilir ve tıkayabilir. Bu yüzden az parıltılı ürünler kullanılması uygundur. Bazı allıklarda kullanılan, kırmızı rengi veren boyalar sivilce yapabilir.
 • Allıklar bazen komedon oluşumuna neden olmaktadır. Eğer ciltte sivilce çıkan bölgelere allık kullanmış iseniz kullanımını bırakmanız gerekmektedir. 
 • Yoğun göz kremleri ve yağlı göz makyajını temizleyen malzemeler, göz çevresinde “milia” olarak adlandırılan yağ kistlerine sebep olabilir. Ayrıca deride yayılarak alın, yanak ve şakakta sivilce yapabilirler.
 • Saç ürünlerinde koruyucu yağlar bulunmaktadır. Bundan kaynaklı saç koruyucu ürünler kullanırken dikkat etmek gerekmektedir. 
 • Ayrıca yağ, köpük, jel ve pomatlar sürülürken saç çizgisi geçilmemelidir. Saç ürünleri, terleme yoluyla cilde yayılarak yeni sivilce yapabileceği için, egzersiz yaparken ve yatarken kullanılmamalıdır.
 • Vücut terlerken veya güneşe maruz kalırken makyaj yapımı yanlıştır. Güneş maruziyeti için güneş kremi kullanımı yeterlidir. 
 • Dudak etrafında sivilceler yoğunsa, dudağa kullanılan parlatıcı veya rujlardan şüphelenmek gerekir. Zaten, yağlı baza sahip olan ruj ve parlatıcılar, pek çok komedojenik madde içerir. Ne kadar parlama özellikleri varsa, o oranda gözenekleri tıkama olasılığı yüksektir. O yüzden daha çok mat olanlar tercih edilmelidir.
 • Son olarak kozmetik ürünleri alırken dikkatli olun. Özellikle fondoten, pudra, nemlendirici ve güneşten koruyucu alırken, ürün ambalajının üzerinde “yağsız (oil-free)” ve “komedon yapmayan (non-comedogenic)” ibaresi olmasına dikkat edin.

 Sivilce Tedavisinde Kullanılan Kozmetikler

 • Salisilik Asit
 • Glikolik Asit
 • Lactobionik Asit Nemlendirici, 
 • Retinol A vitamini türevi ilaçlar

Sivilcesi olanlar fondöten ve pudradan uzak durmalıdırlar. Sivilce şikayeti olanlar sosyal yaşamları gereği sivilceleri makyaj malzemeleri ile kapatma eğilimindedirler. Ancak bu tür ürünler gözenekleri tıkar ve sivilceler daha fazla artar. Çok gerekmedikçe fondöten ve pudra kullanmayın. eğer fondöten kullanmak istiyorsanız mutlaka yağsız olanları tercih etmelisiniz.. Ancak yağsız denilen ürünlere bile çok güvenmeyin. Gözlemleyin, eğer siyah noktacık ve sivilceleriniz bu tür ürünleri kullandıktan sonra artıyor ise o ürünü bırakın.Sivilce tedavisi sırasında dikkat edileceklere harfiyen uymanız daha sonrası için daha sağlıklı bir cilt yapısı sağlayacaktır. Bu açıdan umarım yazımız işinize yarar. Sağlıklı kalmanız dileğiyle.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...