6 Ekim 2017 Cuma

Sivilce Her Yaşta Görülebilir


Sivilceler genç ya da yaşlı hemen hemen her yaşta görülebilmektedir. Bundan kaynaklı size sivilce hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, sivilcenin vücutta nerelerde çıkacağından , sivilce izi tedavisinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Sivilce (Akne)


Sivilce (akne) deride bulunan yağ bezlerinin iltihabi bir hastalığıdır. Terlemenin, yağ salgısının arttığı durumlarda kıl kökünde bu salgı birikerek yeterince dışarı atılamadığı için bir takım bakterilerin üzerine ilave edilmesiyle sivilcenin siyah, beyaz noktalar gibi farklı görünümleri ortaya çıkabilmektedir. Sivilceler özellikle ergenlik dönemine özgü kabul ediliyordu ancak günümüzde yaşam şartları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak 40 yaşından sonra bile görülebiliyor. Ancak genellikle ergenlikte görülmesinin nedeni ergenlikte salgılanan hormonlar ve yağ salgısının artması, bunun dışında stres ve yanlış kozmetik kullanımı da sivilcelerin daha fazla çıkmasına sebep olmaktadır. 

Sivilceler Nerede Çıkar

Sivilceler genellikle derinin yağlı bölgelerinde ortaya çıkıyor. Yüzün yanı sıra boyun, sırt, göğüs, omuzlarda da görülebiliyor. İyi bir cilt bakımı ve sivilcelerin önlenmesi için herkesin günlük yaşamda kendi yaş ve cilt durumuna uygun ürün kullanması gerekiyor.  Ergenlik sivilcesidir geçer mantığı ile  tedavi edilmeyen sivilceler yetişkinlikte de baş belası olabiliyor. 

Sivilcelerin şiddeti farklı olduğundan tedavi şekilleri de farklı olmaktadır. Ancak burada unutulmaması gereken kulaktan dolma bilgilerle ürün kullanılmamasıdır. Özellikle sivilceli ciltlerin mutlaka doktora danışarak ürün kullanması gerekiyor.  Yanlış kullanımlar ciltteki sivilce oluşumunu arttırabilmektedir. Sivilceli bir ciltte sabah akşam temizliği son derece önemli ama sık sık yıkamak doğru değil. Bir başka bilinmesi gereken şey ise cilt temizliğinde kükürtlü sabun kullanılmaması. Çünkü bu ürünler cilt yüzeyinde aşırı bir kuruluğa sebep vermektedir. Bunun yerine daha yumuşak formüllü ürünleri kullanmak gerekiyor. Diğer yandan direk ilgisi olmasa da sivilce oluşumu beslenmedeki aksaklıklar ve yanlışlıklardan da kaynaklanabiliyor. 

Sivilce ve Sivilce İzi Tedavisi 


Sivilce tedavisinde  bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında; lazer en popüler olanıdır. Genelde sivilce geçtikten sonra iz kalmaması adın uygulanır. Sivilce kurutmak için ise salisilik asit içeren ürünler- limon gibi-, diş macunu, karbonat kullanılmaktadır. Fakat bu ürünler sivilceyi kurutsa da sivilce izine etki etmemektedir. Sivilce izlerine TCA-kimyasal peeling yöntemide uygulanmaktadır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.  Ayrıca aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...