6 Ekim 2017 Cuma

Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar


Genelde ergenlik dönemi sorunu olan sivilce hakkında doğru bilinen yanlışları hakkında size bir yazı hazırladık. Yazımızda sivilce ile bağlantılı  konular üzerinde duracağız. Sivilce ve ergenlik, sivilce ve tedavisi ,sivilce ve stres, cilt toniği ve sivilce ,makyaj ve sivilce... konularına değineceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?


Sivilce dünyada en yaygın cilt hastalığı olduğundan, hemen herkes yaşamının belli bir döneminde sivilce sorunu yaşamaktadır.   Günümüzde yaygın bir sorun olmasından kaynaklı  çok fazla yanlış uygulama yapılmaktadır. Aile bireyleri arasında, arkadaşlar arasında ve magazin dergilerinde bu yanlış bilgilere sürekli olarak yer verilmektedir. Bu yanlış bilgiler, sivilceden muzdarip pek çok kişide yanlış uygulamalara yol açarak sivilcelerini daha da çoğalmasına sebep olabilmektedir. Sivilceyle ilgili en çok sorulan ve yanlış bilinenler şunlardır:


Sivilcenin pek çok nedeni vardır, ama pislik bulardan biri değildir. Tam tersine, yüz ve vücudu aşırı yıkamak (günde 2-3 kereden fazla) sivilceyi azdırabilir. Aşırı ovalamak, yıkamak, fırçalamak cildi hem tahriş eder hem de sivilceyi arttırır.


Sivilce ve Ergenlik 

Sivilce ile ergenlik arasında tabiki bağlantı vardır fakat sadece ergenlik sorunu değildir. Birincisi, ergenlik döneminde sivilcenin tedavisi yerine beklenmesine yol açar. Ancak bu, hem sivilce izlerinin kalıcı olmasına hem de kişinin öz güveninin azalmasına yol açar. İkincisi, ergenlikten sonra sivilce devam edebilir ve sivilce her yaşta görülebilir. Herkeste sivilcenin şiddeti ve şekli, başlama yaşı ve bitiş yaşı değişiktir. Tedavilerde bu farklılıklara göre uygulanmaktadır. 

Sivilce Sadece Kozmetik Bir Sorundur

Sivilce kişinin dış görünümünü etkileyen bir sorundur. Sivilce bir hastalık durumu değildir ve sağlık sorunu yaratmamaktadır ama kozmetik açıdan sıkıntılı olduğu için sivilce strese neden olabilmektedir. Ayrıca sivilceler geçse bile, deride kalıcı izlere ve duygusal anlamda kalıcı hasara sebep olabilir. Bu yüzden sivilce ufak bir problem değildir ve mutlaka bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

Sivilce Tedavisi 

Uzun yıllardır reçetesiz ürünlerin sivilceyi tedavi ettiği iddia edilmektedir. Bu tür ürünler, sivilcenin geçici olarak kurumasını sağlamakta ancak kökenini tedavi etmediğinden, şikayetler devam etmektedir. Sivilce tedavisinde en doğru tedavi şekli,  doktora danışarak ilaç kullanımını sağlamak ve düzenli kullanmaktadır. 

Makyaj ve Sivilce 

Günümüzde pek çok makyaj malzemesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu makyaj malzemesi sivilce yapmayacak şekilde üretilmektedir. Yine de sivilceye eğilimli cilde sahip olanlarda, özellikle fondoten, pudra, ruj, parlatıcı, allık,  temizleme süt ve kremleri ve nemlendiriciler sivilce sebebi olabilir veya varolan sivilce durumunu arttırabilir. Kozmetik ürün alırken, bunların non-komedojenik ve yağ içermeyen (oil-free) ürünler olmasına dikkat edilmelidir.Cildi terleten durumlarda ve güneş ışınlarının altında makyaj yapılmamalıdır. 

Güneşlenmek ve Sivilce 

Az miktarda güneşlenmek başlangıçta sivilcenin görünümünü düzeltebilir. Güneşin kurutucu ve antibakteriyel etkisi ile sivilceler azalır ve hafif bronzluk, lekeleri daha az görünür kılar. Ancak aşırı güneşlenmek veya solaryum, ölü deri oluşumunu arttırarak gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. Diğer yandan sivilce lekelerini daha belirgin hale getirebilmektedir.  Çok güneşlenmek, deride ışık hasarı yaparak sivilce izlerinin kalıcı olmasına neden olabilir. Güneşin deri kanser riskini arttırdığı da bilinmektedir. Bu yüzden güneş altında yağsız yani oil-free, en az 15 faktörlü ve UVA ve UVB’ ye etkili güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Ciltte  Toniği ve Sivilce 

Sivilce kirlilik sebebi ile meydana gelmediğinden, cildin aşırı yıkanması sivilce geçirmeyi sağlamaz. Cildi aşırı ovalamak veya keselemek veya partiküllü peeling yapmak, cildi tahriş ederek infeksiyon riskini ve sivilceleri arttırır. Aynı şekilde alkol içeren tonikler de cilt için gerekli yağı uzaklaştırarak, ciltte kuruluk ve tahriş yapar. Bu durumda cildin yağ salgısını arttırmaktadır. Bundan kaynaklı alkol içermeyen tonikler ve hafif peeling ürünleri ile alınır.

Stres ve Sivilce 

Stres fazlaca suçlanmış olsa da, bir yandan doğruluk payı da vardır. Stres sivilce nedeni değildir ancak sivilceyi alevlendiren bir durumdur. Stres esnasında vücut uyarılır ve fazla miktarda kortizol salgılanır. Kortizolde yağ bezlerini daha fazla çalıştırır. Stres kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Evlilik hazırlığı veya uzun bir yolculuk bile stres yaratabilir.


Sivilce hakkında özellikle bu yazımızda yanlış bilinenlere işaret ederek, daha doğru bir müdahale gerçekleştirmenizi istedik umarım aklınızdaki soru işaretlerini gidermişizdir. Sağlıklı günler diler,yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...