3 Ekim 2017 Salı

Sıkı Kalçalar


Sıkı kalçalara sahip olabilmek için düzenli beslenmeli ; vitaminlerden ve minerallerden faydalanmalı , su tüketimini düzenli yapmalı ve egzersize önem vermelisiniz. Aşağıda size bu konular ile ilgili bilgiler verilmiştir. İyi okumalar dileriz. 

Sıkı Kalçalar için Yapılması Gerekenler 


Sıkı kalçalara sahip olmak için hayatın  kaynağı olarak anlatılan suyun mucizeleri günden güne daha iyi anlaşılıyor. Suyun yaşam kaynağı olması birçok sağlık problemine de iyi geldiğini hatırlatmak gerekiyor. Hayat kaynağı olmasından dolayı şifa kaynağı olacağı muhakkak yani. Suyun bir mucizesi ile daha karşınızdayız. Harika bir kalçaya sahip olmak istiyorsanız bol bol su tüketmelisiniz.


Kalçalarınızın sıkı görünmesini istiyorsanız, öncelikle olarak vücudunuzdaki şişkinlikten kurtulmanız gerekir. Bunun için şu önerilere göz atın: Çiğ sebzeler pişmişlere oranla daha şişkinlik yapar. Bunun için sebzeyi pişirerek veya buharda haşlayarak yiyin. Kuru fasulye ve nohut en fazla şişkinlik yaratan ve gaz yapan besinlerdir. Bundan kaynaklı pişirmeden önce suda bekletilmelidir. En önemliside günlük yeteri kadar su içilmesi vücuttaki toksinleri atar ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. 

Resimlerle Kalça Dikleştirme ve Biçimlendirme Hareketleri

  • Squat: Ayaklarınızla omuz genişliğinde veya biraz daha geniş olacak şekilde durun.Derin bir nefes alın ve kalçalarınızı görünmez bir sandalyeye oturmaya çalışıyormuş gibi itmeye başlayın. Uyluklarınız yere paralel ya da biraz daha alçak oluncaya kadar çömelin. Nefes verin ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Her biri 4-5 set 10-12 tekrar yapın.
  • Öne Eğilme: Ayaklarınızla, omuz genişliğinden biraz daha geniş olacak şekilde düz durun. Şimdi öne yaslan, sırtını düz tut. Gövdeni yere neredeyse paralel olana kadar indirin ve dizlerinizi bükün. Daha sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Her biri 10 tekrarlı 4 takım yapın. 
  • Yukarı zıplama: Ayaklarınızı omuz genişliğiyle ayırın. Sırtınız düz olsun. Nefes alın ve uyluklarınız yere paralel hale gelene kadar kendinizi çömelmeye bırakın. Paralel bir şekilde biraz aşağıya squat yapabiliyorsanız, bu harikadır. Nefes verdikçe, ayağınızı kaldırmak için ayağınızın gücünü kullanarak zıplayın. Mümkün olduğunca yükseğe sıçramaya çalışın, bacaklarınızı tam olarak düzleştirin ve bacaklarınızı yaylar gibi kullanın. Ayaklarınız tekrar yere değdiğinde, vücudunuzu tekrar çömelme pozisyonuna getirin. Her biri 4 set 12 tekrar için hareketi tekrarlayın.
  • Yarım squat: Sırtınızı bir sandalyeye veya bir kanepeye bakacak şekilde yerleştirin. Ayaklarınızdan birini sandalyenin üstüne getirin ve diğer ayak ile bir adım öne alın. Sırtınızı düz tuttuğunuzda, uyluğun yere paralel hale gelene kadar yavaşça çömelin.Ağırlığınızı ön ayağa yerleştirin ve diğer bacağı rahatça koruyarak 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde bükün. Ayrıca toplam ağırlığınızı da topuğunuza aktarmalısınız.Başlangıç pozisyonuna geri dön. Her bacağın 4-5 seti 10-12 tekrarlayın.
  • Walking Lunges: Yüzünüze çöktüğünüzde dizlerinin ayak parmaklarınızı geçmediğinden emin olun. Dizlerinizi ayaklarınızla aynı hizada tutmaya odaklanın ve bu egzersizi sırtınızla düz bir şekilde yapın. Ve unutmayın: kalçalarınızı formda almak istiyorsanız, olabildiğince aşağı çömelmek çok önemlidir. Ayaklarınızı dik olarak, omuz genişliğinden biraz daha dar olacak şekilde dik olarak başlayın. Sağ bacağınızla ileriye doğru büyük bir adım atın ve uyluğun yere paralel olmasına kadar vücudunuzu aşağı indirin. Omuzlarını geriye ve rahat bırakın. Kolların yanlarından olmalı. Her adımda akan odaya çıkın. Bir kez hamle pozisyonunda, çalışma ayağı (ön bacak) 90 derecelik bir açı oluşturmalıdır. Kendinizi yukarı doğru itmek için topuğunuzu kullanın ve bir sonraki hamle yapmak için arka bacağınızı öne getirin.Her biri 20 adımdan oluşan 4-5 set için tekrarlayın.

Su  ve Sağlıklı Yaşamın Önemi 

Günde 13 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Ayrıca vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları ve bağışıklığı kuvvetlendirir. Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yiyin.  Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durun. Sabah kahvaltılarınızı aksatmayın ve kahvaltılarınızda mutlaka salata , yumurta ve şekersiz çay olsun. 

Suyun harika etkisi olduğu günden güne daha iyi anlaşılsa da, nedense hala su içmeyi alışkanlık haline getiremiyoruz. A ve E vitamini ile birlikte su tüketiminin kalça ve basenlerimize etkisine eminim sizde şaşırdınız. Fakat suyun mucizeleri bununla da sınırlı değil. Bu yüzden su tüketimine mutlaka dikkat etmeli ve artık alışkanlık haline getirmeliyiz.

Sıkı Kalçalar için Squat

Sıkı kalçalara sahip olmak için squat oldukça etkili bir egzersizdir. Squat yapabilmek için ; ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve poponuzu geriye doğru yatırarak dizleri kırın , dizler tam kapanmamalı ve bekleme yapılmamalıdır. Hareketi günlük olarak yapabilirsiniz.


Yazımızla alakalı olarak ayrıca sizlere Kalçaları Sıkılaştırma yazımızı da okumanızı öneririz. Egzersiz ve beslenme ile herkes sıkı kalçalara sahip olabilir. Siz yeterki isteyin. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...