9 Ekim 2017 Pazartesi

Selülitin Doğal Çaresi Nedir?


Doğal ürünler ile selüliti sorununa çözümü anlatacağımız yazımızda ; selülitin yani portakal kabuğu veya süzme peynir görünümünü nasıl oluştuğundan , doğal olarak selüliti nasıl geçireceğinizden , evde selülit için masaj taktiklerinden , selülite doğal yağın etkilerinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Selülit Nasıl Oluşur ? 

Genellikte kadınlarda görülen ve portakal kabuğu veya süzme peynir görünümü olarak adlandırılan selülit sorunu    hormonların etkisi ile meydan gelmektedir. Tabi tek etken bu değildir.  Başka nedenleri de unutmamak gerekir: Kimi zaman kalıtımsal olabiliyor. Yanlış beslenme, dolaşım bozuklukları, kronik kabızlık, doğum kontrol hapı tüketimi ve ruhsal sorunlar da selülit nedeni olabiliyor. Selülit, özetle bedende toplanmış yağ hücreleridir; ama yağlar, bedenimizin her yerinde mevcut. Selülit ise bu yağların hasra görmüş halidir.  Isı ve enerji oluşturan bu yağlar, dengesiz beslenme, dolaşım bozukluğu gibi faktörlerle sorun haline geliyorlar. Buna hareketsiz bir yaşamı da katarsak, selülit sorunu yaşamımıza girmiş oluyor.

Selülit için Doğal Çözümler


Selülitin en çok sevdiği yerler genellikle hareketsiz olan alanlardır. Kalçada, basenlerde ve baldırlarda ortaya daha çok çıkmasının nedeni budur. Zayıflama çabaları ile de gitmeyen bu illet karşısında kadınlar sadece rejim yaptıklarında, veya bu çerçevede bir doğal ürün kullanıldığında vücudun diğer bölgelerindeki yağlar eriyebiliyor ama, selülitli bölgedeki sorun sürüyor. Cilt altı yağ dokularının, bağ dokuları arasında sıkışması ile ciltte ortaya çıkan bu “portakal kabuğu görünümü” kimi zaman fazla şişman olmayan insanlarda da  meydana gelmektedir. Bundan kaynaklı aşağıdaki öneriler sizler için daha uygundur.

Ayrıca selülitiniz için aşağıdaki yöntemlerde denenebilir; 


  • Kahve, selülitle savaşan ürünlerdeki gerçek bir malzemedir. Kafein yağ metabolizmasını artırır. Böylece cilde uygulandığında kahve cildinizdeki  sıvıyı emer ve çıkarır, bu da selülit görünümünü azaltabilir. Sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek için , sadece şeker ve kahve ile her zamanki cilt peelingi yapın. 
  • Birçok insan kuru fırçalamanın selülitle savaşmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor . İhtiyacın olan tek şey, sert ve doğal bir lif fırça. Bu dolaşımın artmasına, lenfatik drenajı hızlandırmaya, cildin hücresel yenilenmesinin artmasına ve sonuç olarak selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır. Duştan hemen önce yapmak ve hindistancevizi yağı ile  güzel bir masajla devam etmek en iyisidir.  
  • Balın cilde uygulanması, iç toksinleri emerken aynı zamanda dolaşımı arttırır ve cildi onarmak için antioksidanları bırakır. Cilt üzerinde masaj balı, etkilenen bölgeye besin ve oksijen getirir ve toksinleri doku ve kaslardan alır. Bal ile selülit masaj tarifinde  jojoba, portakal, biberiye ve ardıç  yağlardan oluşan bir karışım selülit yağı  olarak bal ile birleştirerek kullanılabilir. 
  • Uçucu yağlar, cildin katmanlarına daha derin nüfuz eder, bu yüzden topikal olarak uygulandığında losyonlardan daha büyük bir etkiye sahip olabilirler.  Greyfurt esansiyel yağı  , selüliti parçalamaya yardımcı olan büyük miktarlarda anti-inflamatuar enzim bromelaini içerir. Ardıç  yağı, detoks ve arındırıcı etkisi ile bilinir. Biberiye  yağı  dolaşım ve hayati metabolik süreçleri uyarır. Uçucu yağlar seyreltilmeli ve  taşıyıcı yağ ile birleştirilmelidir. 
  • Elma sirkesi , herhangi bir sorunu gerçekten çözebilecek malzemelerden biri gibi görünüyor.  Yüksek potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeriği sayesinde vücudu detoksize etmeye ve fazla sıvıyı gidermeye yardımcı olur. En çok 2 yemek kaşığı elmas sirkesini bir bardak ılık, filtrelenmiş su ile karıştırın ve günde 3 kez bir öğünden 5 dakika önce içtin. Harici olarak, sirke ve suyu eşit parçalarla karıştırabilir ve etkilenen bölgeyi ovalayabilirsiniz. Duş almadan önce alanı 1 saat boyunca plastik sargıya ve ılık bir havluya sarın. 

Selülit için Evde Masaj   

Umut verici bir çözüm masajdır. Bu evde ya da profesyonel bir masaj terapisti yardımıyla yapılabilir. Masajlar çok çeşitli zihin-vücut faydalarına sahiptir,  ayrıca uyluk selülitinin azalmasını sağlama etkisi ile de tadını çıkarabilirsiniz.  Masaj lenfatik drenajı iyileştirerek selüliti azaltabilir . Aynı zamanda cilt dokusunun gerilmesine yardımcı olabilir - bu da selülit çukurlarını gerdirmeye yardımcı olabilir.  Masaj kremleri aynı yararları sağlar, ancak ana bileşen masaj sürecidir. Bir krem ​​uygulayamaz ve selülitin kendi kendine gitmesini bekleyemezsiniz.  Ayrıca, selülit söz konusu olduğunda sadece bir masajın yardımcı olmayacağını bilin. İstediğiniz sonuçları elde etmek ve sürdürmek için süreci tutarlı bir şekilde tekrarlamanız gerekir.

Kadınların baş belası olan selülit hakkında aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...