11 Ekim 2017 Çarşamba

Selülit ile İlgili Gerçekler


Kadınların baş belası olan selülit hakkında hazırladığımız yazımızda selülit nedir? , selülit sebepleri nelerdir? ve selülite karşı nasıl önlemler alınmalıdır sizlerle paylaşacağız. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Selülit Nedir ? 


Selülit, kadınların % 90’na göre yaşamın çirkin bir gerçeğidir: Aynı zamanda, selülit ''portakal kabuğu'' veya ''süzme peynir'' olarak da adlandırılan yağ depolarıdır.  Sıradan yağlardan daha fazla olan selülit, yağ, artık ve çıkıntı, hafifçe sallanan bir kütleyi oluşturan suyun belirgin bir bileşimidir. Ayrıca, liflerde ve derinin altında bağ dokuda tutulur. Genellikle selülit  hareket etmeyen alanlarda kalçalarda ve göbekte meydana gelir. Fakat vücudun her tarafından meydana gelebilmektedir. 

Selülit'in Sebepleri Nelerdir?

Selülitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, cildin yüzeyinin altında yer alan dermatolojik tabakadaki bağ dokusu ile bunun hemen altındaki yağ tabakasının etkileşimi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda, bu tabakadaki yağ hücreleri ve bağ dokusu dikey olarak düzenlenir. Yağ hücreleri deri tabakasına doğru çıkıntı yaparsa, bu selülit görünümünü verir. Erkeklerde doku, cildin çapraz yapısına sahiptir, bu da neden selülit olma olasılığının kadınlardan daha az olduğunu açıklayabilir. Diğer bazı faktörler selülit olma şansına bağlı gibi görünmektedir.


  • Hormonlar selülit gelişiminde önemli bir rol oynar. Östrojen , insülin , noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktin, selülit üretim sürecinin bir parçasıdır.Bir teori, kadınlarda östrojenin menopoza yaklaşımda azalması, cilt altındaki bağ dokusuna kan akışının da azalmasıdır.Alt sirkülasyon, bölgede daha az oksijen anlamına gelir ve daha düşük kollajen üretimine neden olur. Östrojen seviyeleri düştüğünde yağ hücreleri de büyür. Bu faktörler, yağ kalıntılarını daha görünür kılmak için birleşir. Deri altındaki yağ bağ dokusu zayıfladığında, bilinen çukurlaşma etkisi ortaya çıkar.Yaş ayrıca cildin daha az elastik, daha ince ve sarkma olasılığının artmasına neden olur. Bu selülit gelişimini artırır.
  • Selülit gelişimi için belirli genler gereklidir. Genetik faktörler kişinin metabolizma hızına, yağın deri altına dağılımına, etnik kökene ve dolaşım düzeylerine bağlanabilir. Bunlar selülit gelişimini etkileyebilir. 
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı riskin azalmasına yardımcı olsa da selülit "toksinler" den kaynaklanmaz. Egzersiz ve diyet, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz ve diyet, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Çok fazla yağ, karbonhidrat ve tuz ayrıca çok az lif tüketen insanların daha fazla miktarda selülite sahip olma olasılığı yüksektir. Sigara içenlerde, egzersiz yapmayanlarda ve uzun süre tek pozisyonda oturan veya ayakta duranlarda da daha yaygın olabilir. Kalçalar boyunca sıkı elastikliğe sahip iç çamaşırı giymek kan akışını sınırlayabilir ve bu da selülit oluşumuna katkıda bulunabilir.Selülit, aşırı yağ olan kişilerde daha yaygındır, ancak ince ve formda insanlar da buna sahip olabilir. 25 yaşından sonra gerçekleşmesi daha olasıdır, ancak gençler de dahil olmak üzere gençleri de etkileyebilir.

Selülit için Diyet


Diyetler, sadece selülitleri kontrol altına almada etkendirler çünkü selülit aslında genetik, hormonal ve anatomik bir problemdir.  Kilolu olmanız selülit faktörünü arttıracağı için kilo vermeniz bir nebze de olsa bunun önüne geçmeniz açısından önemlidir.

Beslenme uzmanları, özel bir egzersizi göz önünde tutan , düzenli egzersiz yapmanızı ve yağdan oluşan kalorilerin günlük miktarları 20 ile 25 olan düşük-yağ içeren diyeti uygulamayı önermektedirler. Aşağıda bulunan örnek, bir kılavuz olarak yardımcı olabilir.Ayrıca, kişisel bakımlarınızı ve kalori miktarlarınızın farklı olduğunu bilmelisiniz. Kişiye özel bir diyetisyen, size kişisel kilo amaçlarınıza ve fiziksel aktivite seviyenize göre kişiye özel bir diyet sağlayabilir. 

Selülit için Kremler ve İlaçlar 

Bazı ilaçlar ve kremler yağ dokularında hareket ettikleri için önerilmiştir. Kafein hücreleri daha az görünür kılar. Bunun günlük olarak uygulanması gerekir. Selülit için çeşitli kafein kremleri çevrimiçi satın alınabilir. Retinol , cildi kalınlaştırarak selülit görünümünü azaltabilir. Sonuçları görmek için en az 6 aylık kullanım gerekir. İlk önce bir yama testi denemek önemlidir, çünkü bazı insanlar  olumsuz etkiler yaşamaktadır. Retinol tedavileri çevrimiçi satın alınabilir. Bazı araştırmacılar , hücre metabolizmasını ve dolaşımını artırabilecek ilaçların kullanılmasını önermişlerdir , ancak bunlar test edilmemiş veya kanıtlanmamıştır.

Selülite Çözümde Yağ Aldırma (Liposaction)


Yağ aldırma selülit sorununu çözmez sadece yağ alınan bölgede bir incelme sağlar. Yani, baş belası sorunlar, uyluklarda, karında, kalçalarda, kolların üst kısmında ve diğer böyle yağ depoları için müthiştir. İstenmeyen yağ hücrelerini yok etmek istiyorsanız yağ aldırma işinize yarar. Ayrıca, tayt ve badi giydiğinizde iyi bir siluetiniz  varsa , fakat selülitünüz varsa, yağ aldırma girinti ve çıkıntıları yok edemez. Kısacası yağ aldırma işlemi yağın yapısını düzenleyen bir işlem değildir. 


Selülit için son zamanlarda piyasaya sürülen Cellasene hakkında ise paranızı harcamamanız gerektiğinden yanayızdır.  İşe yaramamaktadırlar. Çünkü selülit, derinin altından kaslara uzanan üç-boyutlu bir problemdir ve selülit yağ hücrelerinin şişmesine, yapışkan olmasına ve bir araya toplanmasını sebep olur. Hiçbir topikal kremin çok fazla etkisi yoktur. Bu yüzden, başarı şansı biraz yüksek olan tedavi seçenekleri, yağlı tabakanın tam yoğunluklu tarifini içerendir.

Selülit için Masaj 


Şu an, bu tedavi bütün selülitlerde yararlı olacak derin bir doku masajıdır.   Bu terapiler  , bir haftada iki tedavi olan her biri 35 dakika süren ve 8 ile 10 haftayı içeren  seriler halindedir. Bir doktor ve asistanının, bir hortumun sonuna bağladıkları iki silindir ile bir vakum, selülitin olduğu bölgede bir makine hareket ettirirler. Makinenin emme işlemi yoğun bir masaj uygular. Farz edelim ki, makine masajı gibi, bu hareket lenfatik drenajı düzenleme süresince şişmiş yağ hücrelerinden ve hücreler arasından çıkan ekstra sıvıyı sıkar. Etki, yağı yukarıda yığılmış bir gruba döndürmektir, yumurtaların sıralarına şişmiş üzümler bütünüyle yapışıp, üstte yumuşak cildin kalmasına izin verir. Teoride, bu, harika görünür. Gerçek yaşamda, sonuçlar biraz daha az tutarlıdır. Genelde bu tedavilerin olumsuz yanları ise iyileşmenin geçici olmasıdır. 

Selülit için  Egzersizler; Fotoğraflı

Selülit görünümü için genelde kalça ve basen egzersizleri yapılır. Bunları sözlü olarak anlatmak zor ve anlaşılmaz olabilir. Mesela squat iyi bir egzersizdir fakat bir çok çeşiti vardır,ağrılıklı olarak veya free yapılabilir. Ayrıca farklı direnç ve çömelme hareketleri vardır. Bunlar aşağıda size foto olarak atılmıştır.
 

Selülit için Bronzlaşma

Selülitli alanların yaz aylarında bronzlaşması daha az görünüm sağlar fakat daha öncesi için solaryum şattır. Tabi bu iki durumda cildin korunması önemlidir. Diğer yandan güneş derinin altında bulunan kollajenin uzamasına ve değişmesine sebep olur; selülitin görünümünü büyütebilir. Bu yüzden güneşe çıkarken korunmak daha yararlı olacaktır. Güneşe çıkarken kakao yağı veya spf 50 güneş kremi mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür eder,  aşağıdaki yazılarımıza da bakmanızı öneririz,ayrıca sağlıklı günler dileriz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...