1 Ekim 2017 Pazar

Seboreik Dermatit (Seboreik Egzema)


Seboreik dermatit hakkında hazırladığımız yazımızda, seboreik egzama hakkında genel bilgiler verdikten sonra kimlerde seboreik dermatit belirtilerini, kimlerde görüleceğini ve tedavisi hakkındaki bilgileri de paylaşacağız. İyi okumalar. 

Seboreik EgzemaSeboreik dermatit dermatolojik bir rahatsızlık olduğundan, doktor tedavisi gerektirmektedir, kulaktan dolma bilgiler, sağdan soldan gelen tavsiyeler, mucizevi bitkisel tedavilerin  hastalığı geçirmez hatta bazen daha kötü bir duruma sokabilmektedir. Tabi bazı bitkisel çözümler hastalığı yavaşlatabilir ama bunların bile bir uzmana danışarak yapılması gerekmektedir.  Genellikle derinin seboreik alanlarında yerleşen, fakat net olarak sebebi belli olmayan iltihabi ve kaşıntılı bir hastalıktır. Aşırı yağlanma ve yağ bezi sayısının çok bulunduğu alanlarda yaşayıp, derinin yapısını bozan reaksiyoner iltihaplanmaya seboreik dermatit denir. 

İnsanların yaklaşık yüzde onu bu hastalıktan müzdaripkken genelde ergenlik döneminde görülmekle beraber saçlı deride ve kıllı alanlarda görülür.   Seboreik dermatitin bulunduğu alan üzerinde en önemli etken Malassezia furfur denilen mantardır. Bu mantar türü yağ ile beslenmektedir. Malassezia furfur yağ bezlerinin çok olduğu bölgelerde bulunur. Bu mantardan etkilenen alanlarda kızarıklık ile sarımtırak bir kepeklenme ve yağlanma görülür. Genellikle hafif kaşıntı olur.

Seboreik Dermatit Belirtileri 

  • Saçlı deride ortaya çıkan basit kepeklenme problemi seboreik dermatitin ilk belitisidir denilebilir.  Hastalık kepeklenme bağlamında, konak veya aşırı yağlanma ile karıştırılmamalıdır.Konak hastalığı baş derisinde kızarıklık olmaksızın oluşan sert kepeklenme diye tanımlanabilir. Deride iltihaplanma yapmaz.
  • Aşırı yağlanmada ise deride ismiyle müsemma aşırı bir yağlanma gözlenir. Yağlanmaya özellikle baş derisi ve yüz kısmında rastlanır. Kırmızılık ya da deride kepeklenme görülmez.
  • Seboreik dermatit (seboreik egzama) ise, hem kızarıklık, hem yağlanma hem de kepeklenmenin  ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. 

Kimlerde Seboreik Dermatit Görülür

Seboreik dermatit her yaşta görülmekle beraber en belirgin görüldüğü yaş aralıkları  da vardır. Bebeklikte olanına infantil seboreik dermatit denir ve 8-12 ay arasındakilere herhangi bir tedavi yapılmadan iyileştiği bilinir. Bunun nedeni doğumdan önce anneden çocuğa geçen hormonların zamanla ortadan kalkmasıdır. Bazı bebeklerde görülen seboreik dermatit sadece bez kullanılan yerlerde görülür ve bu durum farklı bez kullanımlarıyla giderilebilir.20-40 yaş aralığında görülen versiyonu ise yetişkin seboreik dermatit olarak adlandırılır ve  aralıklı olarak ortaya çıkabilmektedir. 

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik egzema hiç müdahale edilmeden iyileştiği gibi, düzenli bir tedavi ile de kısa sürede hastalık kontrol altına alınabilir.  Seboreik dermatit aşırı stres durumu, sinir sistemi rahatsızlıkları gibi hallerde artış gösterebilir. Seboreik dermatit bağışıklığı zayıf kişilerde daha çok görülmekle birlikte , bağışıklığın zayıfladığı zamanlardan daha çok ortaya çıkmaktadır. 

Bu hastalığı önleme ya da tamamen yok etmenin mümkün olmadığı bilinmekte, konvansiyonel tedavi yöntemlerinin de bu bilgiyi temellendirdiği düşünülmektedir.  Hastalığa karşı dikkatli davranma, devamlı tedavi ve bakımların aksatılmaması gerekir. 

Her ne kadar yiyecek-içecek maddeleriyle doğrudan bir etki-tepki ilişkisi kurulamamış olsa da, bazı hastaların hikayesinin  beslenmeninde önemi hakkında bilgiler vermektedir. Özellikle şeker tüketimi, çikolata , bira , şarap , patates cipsleri , baharatlar , yağ içeriği yüksek besinler , bol katkı ve koruyucu maddeli yiyeceklerin hastalığı alevlendirdiği bildirilmektedir. Deri hastalıklarında mayalı yiyeceklerden uzak durulması özellikle tavsiye edilir.Bundan kaynaklı daha düzenli beslenmeli , egzersiz yapımına dikkat edilmelidir. Ayrıca yoğun yağ çözücü maddeler olan SLS (sodium laurly sulfate) SLES (sodium lauret ether sulfate) ALS (amonium lauret sulfate) içeren temizleyicilerin, cildin nem ve yağ dengesini bozduğu için ciltte aşırı yağlanmaya neden olduğu bilinmektedir. Bu yağlanma sorunu seboreik dermatiti tetikleyebilir.


Bu hastalığın tedavisi hakkında bilgi almak için  Seboreik Dermatit ve Tedavisi başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Doktorunuza danışarak hastalığın seyri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...