11 Ekim 2017 Çarşamba

Sargı Bezi Nedir ve Sargı Çeşitleri


Sargılar ve sargı bezleri hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere sargı bezi çeşitlerinden bahsedeceğiz. Sargı bezleri yaralanmalarınızda oldukça işe yaramaktadır. Bundan kaynaklı yazımızın size yararlı olmasını umuyoruz. İyi okumalar. 

Sargı Bezi  


Pansumanları yerinde tutmak, organları uygun bir şekilde sarmak, tespit etmek, gerektiğinde o bölge üzerinde basınç uygulamak, vücudun o kısmının hareketini azaltmak ya da bütünüyle engellemek amacı ile yapılan sarma işlemlerinde sağlıklı bir sarım işlemi için üretilen bezlerdir. Sargı bezleri genelde  vücudun bir kısmının kan akımını azaltmak amacı ile kullanılan malzemeye denilir. Bu amaçlarla yapılan işleme de sargılama denir.

Sargı Çeşitleri


Şekillerine göre genellikle üç çeşit sargı vardır.
  • Silindir sargı
  • Üçgen sargı
  • Özel sargı


Silindir Sargı: Bunlar rulo şeklindeki sargılardır. Değişik uzunluk ve genişlikte bulunmaktadırlar. Meselâ; gövde için 10-15 cm, bacak için 10 cm, baş ve kol için 5 cm, parmaklar için 2,5 cm eninde olan sargılar kullanılır. Sargıların boyu ise ortalama 1,5-2 m arasında değişmektedir. 

Üçgen Sargı: Bir metrekarelik bez ya da başörtü karşılıklı köşeleri üst üste gelecek şekilde katlandıktan sonra çapraz olarak kesilerek iki üçgen sargı elde edilmektedir. Üçgen sargının en uzun kenarına taban, sivri olan ucuna tepe denir.

Üçgen sargılar ile göğüs, karın, kol, bacaklar ve saçlı deride olan yaraları sarmak kolaydır. Özellikle kol kırıkları, burkulma, çıkık ve diğer yaralanmalarda  üçgen sargı kullanımı son derece elverişlidir. 

Üçgen  ile ayrıca kol askısı da yapılabilmektedir. Kol askısının yapılabilmesi için; 

  • İlk yardımcının yüzü sargı yapılacak kişiye doğrudur.
  • Üçgen sargı, tabanı sarılacak kolun karşı tarafındaki omuzdan aşağı doğru inecek ve tepesi de sarılacak kol tarafına doğru gelecek şekilde göğüs üzerine konur.
  • Sarılacak kol, el karşı omuzu gösterecek şekilde göğüs üzerine konulduktan sonra üçgen sargının aşağıdaki ucu karşı taraf omuz üzerinden boyunun arka kısmına doğru getirlir. 
  • Boynun arkasında sargının uçları bağlanır. 
  • Bundan sonra üçgen sargının tepesi öne doğru kıvrılarak dirsek örtülmüş olur. Sonra tepe kısmı üçgen sargının kendisi üzerine tutturulur.
Özel Sargılar: Bunlar özel amaçlarla kullanılan sargılardır. Bunlar arasında korseler, fıtık bağları, “T” sargısı, kuyruklu sargı, çok kuyruklu sargılar, elastik sargılar ve alçı sargıları gibi fazlasıyla çeşit sargılar vardır.  Boru şeklinde (Tüp gaz) triko ya da elastik ağ şeklinde yeni çıkmış sargı materyalleri kullanma kolaylığı göstermektedir.


Yaşadığınız rahatsızlığı uygun şekilde sargı almanızı sağlamanız adına sunduğumuz yazımız umarım işinize yaramıştır. Sağlıklı günler diler,yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...